välttyä

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search

Finnish[edit]

Verb[edit]

välttyä

  1. (intransitive) To escape (from a situation).
Conjugation[edit]
Inflection of välttyä (Kotus type 52/sanoa, tt-t gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. vältyn en välty 1st sing. olen välttynyt en ole välttynyt
2nd sing. vältyt et välty 2nd sing. olet välttynyt et ole välttynyt
3rd sing. välttyy ei välty 3rd sing. on välttynyt ei ole välttynyt
1st plur. vältymme emme välty 1st plur. olemme välttyneet emme ole välttyneet
2nd plur. vältytte ette välty 2nd plur. olette välttyneet ette ole välttyneet
3rd plur. välttyvät eivät välty 3rd plur. ovat välttyneet eivät ole välttyneet
passive vältytään ei vältytä passive on vältytty ei ole vältytty
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. vältyin en välttynyt 1st sing. olin välttynyt en ollut välttynyt
2nd sing. vältyit et välttynyt 2nd sing. olit välttynyt et ollut välttynyt
3rd sing. välttyi ei välttynyt 3rd sing. oli välttynyt ei ollut välttynyt
1st plur. vältyimme emme välttyneet 1st plur. olimme välttyneet emme olleet välttyneet
2nd plur. vältyitte ette välttyneet 2nd plur. olitte välttyneet ette olleet välttyneet
3rd plur. välttyivät eivät välttyneet 3rd plur. olivat välttyneet eivät olleet välttyneet
passive vältyttiin ei vältytty passive oli vältytty ei ollut vältytty
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. välttyisin en välttyisi 1st sing. olisin välttynyt en olisi välttynyt
2nd sing. välttyisit et välttyisi 2nd sing. olisit välttynyt et olisi välttynyt
3rd sing. välttyisi ei välttyisi 3rd sing. olisi välttynyt ei olisi välttynyt
1st plur. välttyisimme emme välttyisi 1st plur. olisimme välttyneet emme olisi välttyneet
2nd plur. välttyisitte ette välttyisi 2nd plur. olisitte välttyneet ette olisi välttyneet
3rd plur. välttyisivät eivät välttyisi 3rd plur. olisivat välttyneet eivät olisi välttyneet
passive vältyttäisiin ei vältyttäisi passive olisi vältytty ei olisi vältytty
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. välty älä välty 2nd sing. ole välttynyt älä ole välttynyt
3rd sing. välttyköön älköön välttykö 3rd sing. olkoon välttynyt älköön olko välttynyt
1st plur. välttykäämme älkäämme välttykö 1st plur. olkaamme välttyneet älkäämme olko välttyneet
2nd plur. välttykää älkää välttykö 2nd plur. olkaa välttyneet älkää olko välttyneet
3rd plur. välttykööt älkööt välttykö 3rd plur. olkoot välttyneet älkööt olko välttyneet
passive vältyttäköön älköön vältyttäkö passive olkoon vältytty älköön olko vältytty
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. välttynen en välttyne 1st sing. lienen välttynyt en liene välttynyt
2nd sing. välttynet et välttyne 2nd sing. lienet välttynyt et liene välttynyt
3rd sing. välttynee ei välttyne 3rd sing. lienee välttynyt ei liene välttynyt
1st plur. välttynemme emme välttyne 1st plur. lienemme välttyneet emme liene välttyneet
2nd plur. välttynette ette välttyne 2nd plur. lienette välttyneet ette liene välttyneet
3rd plur. välttynevät eivät välttyne 3rd plur. lienevät välttyneet eivät liene välttyneet
passive vältyttäneen ei vältyttäne passive lienee vältytty ei liene vältytty
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st välttyä present välttyvä vältyttävä
long 1st2 välttyäkseen past välttynyt vältytty
2nd inessive1 välttyessä vältyttäessä agent1, 3 välttymä
instructive välttyen negative välttymätön
3rd inessive välttymässä 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative välttymästä
illative välttymään
adessive välttymällä
abessive välttymättä
instructive välttymän vältyttämän
4th nominative välttyminen
partitive välttymistä
5th2 välttymäisillään

Related terms[edit]