Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search



Passive aspect of the verb valaista.



  1. (intransitive) To become alight.
  2. (intransitive) To become (spiritually) enlightened.


Inflection of valaistua (Kotus type 52/sanoa, no gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. valaistun en valaistu 1st sing. olen valaistunut en ole valaistunut
2nd sing. valaistut et valaistu 2nd sing. olet valaistunut et ole valaistunut
3rd sing. valaistuu ei valaistu 3rd sing. on valaistunut ei ole valaistunut
1st plur. valaistumme emme valaistu 1st plur. olemme valaistuneet emme ole valaistuneet
2nd plur. valaistutte ette valaistu 2nd plur. olette valaistuneet ette ole valaistuneet
3rd plur. valaistuvat eivät valaistu 3rd plur. ovat valaistuneet eivät ole valaistuneet
passive valaistutaan ei valaistuta passive on valaistuttu ei ole valaistuttu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. valaistuin en valaistunut 1st sing. olin valaistunut en ollut valaistunut
2nd sing. valaistuit et valaistunut 2nd sing. olit valaistunut et ollut valaistunut
3rd sing. valaistui ei valaistunut 3rd sing. oli valaistunut ei ollut valaistunut
1st plur. valaistuimme emme valaistuneet 1st plur. olimme valaistuneet emme olleet valaistuneet
2nd plur. valaistuitte ette valaistuneet 2nd plur. olitte valaistuneet ette olleet valaistuneet
3rd plur. valaistuivat eivät valaistuneet 3rd plur. olivat valaistuneet eivät olleet valaistuneet
passive valaistuttiin ei valaistuttu passive oli valaistuttu ei ollut valaistuttu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. valaistuisin en valaistuisi 1st sing. olisin valaistunut en olisi valaistunut
2nd sing. valaistuisit et valaistuisi 2nd sing. olisit valaistunut et olisi valaistunut
3rd sing. valaistuisi ei valaistuisi 3rd sing. olisi valaistunut ei olisi valaistunut
1st plur. valaistuisimme emme valaistuisi 1st plur. olisimme valaistuneet emme olisi valaistuneet
2nd plur. valaistuisitte ette valaistuisi 2nd plur. olisitte valaistuneet ette olisi valaistuneet
3rd plur. valaistuisivat eivät valaistuisi 3rd plur. olisivat valaistuneet eivät olisi valaistuneet
passive valaistuttaisiin ei valaistuttaisi passive olisi valaistuttu ei olisi valaistuttu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. valaistu älä valaistu 2nd sing. ole valaistunut älä ole valaistunut
3rd sing. valaistukoon älköön valaistuko 3rd sing. olkoon valaistunut älköön olko valaistunut
1st plur. valaistukaamme älkäämme valaistuko 1st plur. olkaamme valaistuneet älkäämme olko valaistuneet
2nd plur. valaistukaa älkää valaistuko 2nd plur. olkaa valaistuneet älkää olko valaistuneet
3rd plur. valaistukoot älkööt valaistuko 3rd plur. olkoot valaistuneet älkööt olko valaistuneet
passive valaistuttakoon älköön valaistuttako passive olkoon valaistuttu älköön olko valaistuttu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. valaistunen en valaistune 1st sing. lienen valaistunut en liene valaistunut
2nd sing. valaistunet et valaistune 2nd sing. lienet valaistunut et liene valaistunut
3rd sing. valaistunee ei valaistune 3rd sing. lienee valaistunut ei liene valaistunut
1st plur. valaistunemme emme valaistune 1st plur. lienemme valaistuneet emme liene valaistuneet
2nd plur. valaistunette ette valaistune 2nd plur. lienette valaistuneet ette liene valaistuneet
3rd plur. valaistunevat eivät valaistune 3rd plur. lienevät valaistuneet eivät liene valaistuneet
passive valaistuttaneen ei valaistuttane passive lienee valaistuttu ei liene valaistuttu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st valaistua present valaistuva valaistuttava
long 1st2 valaistuakseen past valaistunut valaistuttu
2nd inessive1 valaistuessa valaistuttaessa agent1, 3 valaistuma
instructive valaistuen negative valaistumaton
3rd inessive valaistumassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative valaistumasta
illative valaistumaan
adessive valaistumalla
abessive valaistumatta
instructive valaistuman valaistuttaman
4th nominative valaistuminen
partitive valaistumista
5th2 valaistumaisillaan