wpływ

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to navigation Jump to search

Polish[edit]

Pronunciation[edit]

 • IPA(key): /fpwɨf/
 • (file)

Noun[edit]

wpływ m inan

 1. influence, effect (ability to affect, control or manipulate)
  • 1819, Jan Tarnowski, Badania historyczne: jaki wpływ mieć mogły mniemania i literatura ludow wschodnich na ludy zachodnie, szczególniey we względzie poezyi. Rzecz czytana na posiedzeniu Towarzystwa Królewskiego Przyaciół nauk, w Warszawie dnia 24 miesiąca Listopada 1819 roku, page 51
  • 1870, Ludwik Kubala, Stanislaw Orzechowski i wpływ jego na Rzeczpospolitę wobec reformacji XVI wieku: rzecz historyczna, page 2
   Jego kłótnia z biskupami otworzyła wrota naszego kraju reformacji zachodniej, która tak ważny ale mało uznany wpływ na losy nasze wywarła; jego walka z różnowiercami i system teokratyczny wprowadzony przez Jezuitów w szkołę i państwo zostawił do dziś dnia ślady w naszem społeczeństwie, że wiele pojęć politycznych i religijnych da się odprowadzić do swego źródła.
  • 1905, Pamiętnik literacki, Volume 4, page 558
   I tak Plenkiewicz — jak już zaznaczyłem — juz dawno zwrócił uwagę na wpływ Seneki (De beneficiis) i Palingena, tego ostatniego w ustępach i obrazach wspólnych „Zwierzyńcowi” i „Żywotowi”; dr. Sinko, jakkolwiek zna pracę Plenkiewicza i to z jej edycyi pierwszej, wpływ Palingena pomija zupełnie, chociaż dotyka kilkakrotnie tych miejsc wspólnych.
  • 1916, Pamiętnik fizyjograficzny, page 74
   Opierając się na swych badaniach, Henze kładzie nacisk na konieczność odpowiedniego umieszczania termografów, a także zamieszczania w publikacyach dokładnego opisu położenia stacyi, które wywiera wielki wpływ na przebieg dzienny temperatury.
  • 1986, Wojciech Żabicki, Higiena zawodowa dla szkół gastronomicznych, Sklep WSiP 10 % rabatu →ISBN, page 61
   Każdy żywy organizm podlega w przyrodzie różnorodnym wpływom środowiska zewnętrznego. Wiele elementów środowiska wywiera korzystny wpływ na organizmy, niektóre elementy działają niekorzystnie ze względu na swój charakter, nadmierną intensywność lub długotrwałość.

Declension[edit]

Derived terms[edit]

Further reading[edit]

 • wpływ in Polish dictionaries at PWN