adsorboitua

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search

Finnish[edit]

Etymology 1[edit]

From adsorboida +‎ -tua.

Verb[edit]

adsorboitua

  1. (intransitive, physics) To be(come) adsorbed.
Conjugation[edit]
Inflection of adsorboitua (Kotus type 52/sanoa, t-d gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. adsorboidun en adsorboidu 1st sing. olen adsorboitunut en ole adsorboitunut
2nd sing. adsorboidut et adsorboidu 2nd sing. olet adsorboitunut et ole adsorboitunut
3rd sing. adsorboituu ei adsorboidu 3rd sing. on adsorboitunut ei ole adsorboitunut
1st plur. adsorboidumme emme adsorboidu 1st plur. olemme adsorboituneet emme ole adsorboituneet
2nd plur. adsorboidutte ette adsorboidu 2nd plur. olette adsorboituneet ette ole adsorboituneet
3rd plur. adsorboituvat eivät adsorboidu 3rd plur. ovat adsorboituneet eivät ole adsorboituneet
passive adsorboidutaan ei adsorboiduta passive on adsorboiduttu ei ole adsorboiduttu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. adsorboiduin en adsorboitunut 1st sing. olin adsorboitunut en ollut adsorboitunut
2nd sing. adsorboiduit et adsorboitunut 2nd sing. olit adsorboitunut et ollut adsorboitunut
3rd sing. adsorboitui ei adsorboitunut 3rd sing. oli adsorboitunut ei ollut adsorboitunut
1st plur. adsorboiduimme emme adsorboituneet 1st plur. olimme adsorboituneet emme olleet adsorboituneet
2nd plur. adsorboiduitte ette adsorboituneet 2nd plur. olitte adsorboituneet ette olleet adsorboituneet
3rd plur. adsorboituivat eivät adsorboituneet 3rd plur. olivat adsorboituneet eivät olleet adsorboituneet
passive adsorboiduttiin ei adsorboiduttu passive oli adsorboiduttu ei ollut adsorboiduttu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. adsorboituisin en adsorboituisi 1st sing. olisin adsorboitunut en olisi adsorboitunut
2nd sing. adsorboituisit et adsorboituisi 2nd sing. olisit adsorboitunut et olisi adsorboitunut
3rd sing. adsorboituisi ei adsorboituisi 3rd sing. olisi adsorboitunut ei olisi adsorboitunut
1st plur. adsorboituisimme emme adsorboituisi 1st plur. olisimme adsorboituneet emme olisi adsorboituneet
2nd plur. adsorboituisitte ette adsorboituisi 2nd plur. olisitte adsorboituneet ette olisi adsorboituneet
3rd plur. adsorboituisivat eivät adsorboituisi 3rd plur. olisivat adsorboituneet eivät olisi adsorboituneet
passive adsorboiduttaisiin ei adsorboiduttaisi passive olisi adsorboiduttu ei olisi adsorboiduttu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. adsorboidu älä adsorboidu 2nd sing. ole adsorboitunut älä ole adsorboitunut
3rd sing. adsorboitukoon älköön adsorboituko 3rd sing. olkoon adsorboitunut älköön olko adsorboitunut
1st plur. adsorboitukaamme älkäämme adsorboituko 1st plur. olkaamme adsorboituneet älkäämme olko adsorboituneet
2nd plur. adsorboitukaa älkää adsorboituko 2nd plur. olkaa adsorboituneet älkää olko adsorboituneet
3rd plur. adsorboitukoot älkööt adsorboituko 3rd plur. olkoot adsorboituneet älkööt olko adsorboituneet
passive adsorboiduttakoon älköön adsorboiduttako passive olkoon adsorboiduttu älköön olko adsorboiduttu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. adsorboitunen en adsorboitune 1st sing. lienen adsorboitunut en liene adsorboitunut
2nd sing. adsorboitunet et adsorboitune 2nd sing. lienet adsorboitunut et liene adsorboitunut
3rd sing. adsorboitunee ei adsorboitune 3rd sing. lienee adsorboitunut ei liene adsorboitunut
1st plur. adsorboitunemme emme adsorboitune 1st plur. lienemme adsorboituneet emme liene adsorboituneet
2nd plur. adsorboitunette ette adsorboitune 2nd plur. lienette adsorboituneet ette liene adsorboituneet
3rd plur. adsorboitunevat eivät adsorboitune 3rd plur. lienevät adsorboituneet eivät liene adsorboituneet
passive adsorboiduttaneen ei adsorboiduttane passive lienee adsorboiduttu ei liene adsorboiduttu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st adsorboitua present adsorboituva adsorboiduttava
long 1st2 adsorboituakseen past adsorboitunut adsorboiduttu
2nd inessive1 adsorboituessa adsorboiduttaessa agent1, 3 adsorboituma
instructive adsorboituen negative adsorboitumaton
3rd inessive adsorboitumassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative adsorboitumasta
illative adsorboitumaan
adessive adsorboitumalla
abessive adsorboitumatta
instructive adsorboituman adsorboiduttaman
4th nominative adsorboituminen
partitive adsorboitumista
5th2 adsorboitumaisillaan
Related terms[edit]

Etymology 2[edit]

Verb[edit]

adsorboitua

  1. Past passive participle of adsorboida in partitive singular.