Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search




  1. (transitive) To make more active.


Inflection of aktiivistaa (Kotus type 53/muistaa, no gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. aktiivistan en aktiivista 1st sing. olen aktiivistanut en ole aktiivistanut
2nd sing. aktiivistat et aktiivista 2nd sing. olet aktiivistanut et ole aktiivistanut
3rd sing. aktiivistaa ei aktiivista 3rd sing. on aktiivistanut ei ole aktiivistanut
1st plur. aktiivistamme emme aktiivista 1st plur. olemme aktiivistaneet emme ole aktiivistaneet
2nd plur. aktiivistatte ette aktiivista 2nd plur. olette aktiivistaneet ette ole aktiivistaneet
3rd plur. aktiivistavat eivät aktiivista 3rd plur. ovat aktiivistaneet eivät ole aktiivistaneet
passive aktiivistetaan ei aktiivisteta passive on aktiivistettu ei ole aktiivistettu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. aktiivistin en aktiivistanut 1st sing. olin aktiivistanut en ollut aktiivistanut
2nd sing. aktiivistit et aktiivistanut 2nd sing. olit aktiivistanut et ollut aktiivistanut
3rd sing. aktiivisti ei aktiivistanut 3rd sing. oli aktiivistanut ei ollut aktiivistanut
1st plur. aktiivistimme emme aktiivistaneet 1st plur. olimme aktiivistaneet emme olleet aktiivistaneet
2nd plur. aktiivistitte ette aktiivistaneet 2nd plur. olitte aktiivistaneet ette olleet aktiivistaneet
3rd plur. aktiivistivat eivät aktiivistaneet 3rd plur. olivat aktiivistaneet eivät olleet aktiivistaneet
passive aktiivistettiin ei aktiivistettu passive oli aktiivistettu ei ollut aktiivistettu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. aktiivistaisin en aktiivistaisi 1st sing. olisin aktiivistanut en olisi aktiivistanut
2nd sing. aktiivistaisit et aktiivistaisi 2nd sing. olisit aktiivistanut et olisi aktiivistanut
3rd sing. aktiivistaisi ei aktiivistaisi 3rd sing. olisi aktiivistanut ei olisi aktiivistanut
1st plur. aktiivistaisimme emme aktiivistaisi 1st plur. olisimme aktiivistaneet emme olisi aktiivistaneet
2nd plur. aktiivistaisitte ette aktiivistaisi 2nd plur. olisitte aktiivistaneet ette olisi aktiivistaneet
3rd plur. aktiivistaisivat eivät aktiivistaisi 3rd plur. olisivat aktiivistaneet eivät olisi aktiivistaneet
passive aktiivistettaisiin ei aktiivistettaisi passive olisi aktiivistettu ei olisi aktiivistettu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. aktiivista älä aktiivista 2nd sing. ole aktiivistanut älä ole aktiivistanut
3rd sing. aktiivistakoon älköön aktiivistako 3rd sing. olkoon aktiivistanut älköön olko aktiivistanut
1st plur. aktiivistakaamme älkäämme aktiivistako 1st plur. olkaamme aktiivistaneet älkäämme olko aktiivistaneet
2nd plur. aktiivistakaa älkää aktiivistako 2nd plur. olkaa aktiivistaneet älkää olko aktiivistaneet
3rd plur. aktiivistakoot älkööt aktiivistako 3rd plur. olkoot aktiivistaneet älkööt olko aktiivistaneet
passive aktiivistettakoon älköön aktiivistettako passive olkoon aktiivistettu älköön olko aktiivistettu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. aktiivistanen en aktiivistane 1st sing. lienen aktiivistanut en liene aktiivistanut
2nd sing. aktiivistanet et aktiivistane 2nd sing. lienet aktiivistanut et liene aktiivistanut
3rd sing. aktiivistanee ei aktiivistane 3rd sing. lienee aktiivistanut ei liene aktiivistanut
1st plur. aktiivistanemme emme aktiivistane 1st plur. lienemme aktiivistaneet emme liene aktiivistaneet
2nd plur. aktiivistanette ette aktiivistane 2nd plur. lienette aktiivistaneet ette liene aktiivistaneet
3rd plur. aktiivistanevat eivät aktiivistane 3rd plur. lienevät aktiivistaneet eivät liene aktiivistaneet
passive aktiivistettaneen ei aktiivistettane passive lienee aktiivistettu ei liene aktiivistettu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st aktiivistaa present aktiivistava aktiivistettava
long 1st2 aktiivistaakseen past aktiivistanut aktiivistettu
2nd inessive1 aktiivistaessa aktiivistettaessa agent1, 3 aktiivistama
instructive aktiivistaen negative aktiivistamaton
3rd inessive aktiivistamassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative aktiivistamasta
illative aktiivistamaan
adessive aktiivistamalla
abessive aktiivistamatta
instructive aktiivistaman aktiivistettaman
4th nominative aktiivistaminen
partitive aktiivistamista
5th2 aktiivistamaisillaan

Related terms[edit]