Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search



Passive aspect of the verb aktiivistaa.



  1. (intransitive, rare) to become more active


Inflection of aktiivistua (Kotus type 52/sanoa, no gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. aktiivistun en aktiivistu 1st sing. olen aktiivistunut en ole aktiivistunut
2nd sing. aktiivistut et aktiivistu 2nd sing. olet aktiivistunut et ole aktiivistunut
3rd sing. aktiivistuu ei aktiivistu 3rd sing. on aktiivistunut ei ole aktiivistunut
1st plur. aktiivistumme emme aktiivistu 1st plur. olemme aktiivistuneet emme ole aktiivistuneet
2nd plur. aktiivistutte ette aktiivistu 2nd plur. olette aktiivistuneet ette ole aktiivistuneet
3rd plur. aktiivistuvat eivät aktiivistu 3rd plur. ovat aktiivistuneet eivät ole aktiivistuneet
passive aktiivistutaan ei aktiivistuta passive on aktiivistuttu ei ole aktiivistuttu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. aktiivistuin en aktiivistunut 1st sing. olin aktiivistunut en ollut aktiivistunut
2nd sing. aktiivistuit et aktiivistunut 2nd sing. olit aktiivistunut et ollut aktiivistunut
3rd sing. aktiivistui ei aktiivistunut 3rd sing. oli aktiivistunut ei ollut aktiivistunut
1st plur. aktiivistuimme emme aktiivistuneet 1st plur. olimme aktiivistuneet emme olleet aktiivistuneet
2nd plur. aktiivistuitte ette aktiivistuneet 2nd plur. olitte aktiivistuneet ette olleet aktiivistuneet
3rd plur. aktiivistuivat eivät aktiivistuneet 3rd plur. olivat aktiivistuneet eivät olleet aktiivistuneet
passive aktiivistuttiin ei aktiivistuttu passive oli aktiivistuttu ei ollut aktiivistuttu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. aktiivistuisin en aktiivistuisi 1st sing. olisin aktiivistunut en olisi aktiivistunut
2nd sing. aktiivistuisit et aktiivistuisi 2nd sing. olisit aktiivistunut et olisi aktiivistunut
3rd sing. aktiivistuisi ei aktiivistuisi 3rd sing. olisi aktiivistunut ei olisi aktiivistunut
1st plur. aktiivistuisimme emme aktiivistuisi 1st plur. olisimme aktiivistuneet emme olisi aktiivistuneet
2nd plur. aktiivistuisitte ette aktiivistuisi 2nd plur. olisitte aktiivistuneet ette olisi aktiivistuneet
3rd plur. aktiivistuisivat eivät aktiivistuisi 3rd plur. olisivat aktiivistuneet eivät olisi aktiivistuneet
passive aktiivistuttaisiin ei aktiivistuttaisi passive olisi aktiivistuttu ei olisi aktiivistuttu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. aktiivistu älä aktiivistu 2nd sing. ole aktiivistunut älä ole aktiivistunut
3rd sing. aktiivistukoon älköön aktiivistuko 3rd sing. olkoon aktiivistunut älköön olko aktiivistunut
1st plur. aktiivistukaamme älkäämme aktiivistuko 1st plur. olkaamme aktiivistuneet älkäämme olko aktiivistuneet
2nd plur. aktiivistukaa älkää aktiivistuko 2nd plur. olkaa aktiivistuneet älkää olko aktiivistuneet
3rd plur. aktiivistukoot älkööt aktiivistuko 3rd plur. olkoot aktiivistuneet älkööt olko aktiivistuneet
passive aktiivistuttakoon älköön aktiivistuttako passive olkoon aktiivistuttu älköön olko aktiivistuttu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. aktiivistunen en aktiivistune 1st sing. lienen aktiivistunut en liene aktiivistunut
2nd sing. aktiivistunet et aktiivistune 2nd sing. lienet aktiivistunut et liene aktiivistunut
3rd sing. aktiivistunee ei aktiivistune 3rd sing. lienee aktiivistunut ei liene aktiivistunut
1st plur. aktiivistunemme emme aktiivistune 1st plur. lienemme aktiivistuneet emme liene aktiivistuneet
2nd plur. aktiivistunette ette aktiivistune 2nd plur. lienette aktiivistuneet ette liene aktiivistuneet
3rd plur. aktiivistunevat eivät aktiivistune 3rd plur. lienevät aktiivistuneet eivät liene aktiivistuneet
passive aktiivistuttaneen ei aktiivistuttane passive lienee aktiivistuttu ei liene aktiivistuttu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st aktiivistua present aktiivistuva aktiivistuttava
long 1st2 aktiivistuakseen past aktiivistunut aktiivistuttu
2nd inessive1 aktiivistuessa aktiivistuttaessa agent1, 3 aktiivistuma
instructive aktiivistuen negative aktiivistumaton
3rd inessive aktiivistumassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative aktiivistumasta
illative aktiivistumaan
adessive aktiivistumalla
abessive aktiivistumatta
instructive aktiivistuman aktiivistuttaman
4th nominative aktiivistuminen
partitive aktiivistumista
5th2 aktiivistumaisillaan