arvioittaa

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search

Finnish[edit]

(index ar)

Etymology[edit]

Curative aspect of the verb arvioida(to evaluate, estimate), from arvio(estimate), from arvo(value).

Verb[edit]

arvioittaa

  1. to let evaluate or estimate, have estimated or evaluated
    Hän arvioitti metsänsä asiantuntijalla ennen myymistä.
    He had his forest evaluated by an expert before selling.

Conjugation[edit]

Inflection of arvioittaa (Kotus type 53/muistaa, tt-t gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. arvioitan en arvioita 1st sing. olen arvioittanut en ole arvioittanut
2nd sing. arvioitat et arvioita 2nd sing. olet arvioittanut et ole arvioittanut
3rd sing. arvioittaa ei arvioita 3rd sing. on arvioittanut ei ole arvioittanut
1st plur. arvioitamme emme arvioita 1st plur. olemme arvioittaneet emme ole arvioittaneet
2nd plur. arvioitatte ette arvioita 2nd plur. olette arvioittaneet ette ole arvioittaneet
3rd plur. arvioittavat eivät arvioita 3rd plur. ovat arvioittaneet eivät ole arvioittaneet
passive arvioitetaan ei arvioiteta passive on arvioitettu ei ole arvioitettu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. arvioitin en arvioittanut 1st sing. olin arvioittanut en ollut arvioittanut
2nd sing. arvioitit et arvioittanut 2nd sing. olit arvioittanut et ollut arvioittanut
3rd sing. arvioitti ei arvioittanut 3rd sing. oli arvioittanut ei ollut arvioittanut
1st plur. arvioitimme emme arvioittaneet 1st plur. olimme arvioittaneet emme olleet arvioittaneet
2nd plur. arvioititte ette arvioittaneet 2nd plur. olitte arvioittaneet ette olleet arvioittaneet
3rd plur. arvioittivat eivät arvioittaneet 3rd plur. olivat arvioittaneet eivät olleet arvioittaneet
passive arvioitettiin ei arvioitettu passive oli arvioitettu ei ollut arvioitettu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. arvioittaisin en arvioittaisi 1st sing. olisin arvioittanut en olisi arvioittanut
2nd sing. arvioittaisit et arvioittaisi 2nd sing. olisit arvioittanut et olisi arvioittanut
3rd sing. arvioittaisi ei arvioittaisi 3rd sing. olisi arvioittanut ei olisi arvioittanut
1st plur. arvioittaisimme emme arvioittaisi 1st plur. olisimme arvioittaneet emme olisi arvioittaneet
2nd plur. arvioittaisitte ette arvioittaisi 2nd plur. olisitte arvioittaneet ette olisi arvioittaneet
3rd plur. arvioittaisivat eivät arvioittaisi 3rd plur. olisivat arvioittaneet eivät olisi arvioittaneet
passive arvioitettaisiin ei arvioitettaisi passive olisi arvioitettu ei olisi arvioitettu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. arvioita älä arvioita 2nd sing. ole arvioittanut älä ole arvioittanut
3rd sing. arvioittakoon älköön arvioittako 3rd sing. olkoon arvioittanut älköön olko arvioittanut
1st plur. arvioittakaamme älkäämme arvioittako 1st plur. olkaamme arvioittaneet älkäämme olko arvioittaneet
2nd plur. arvioittakaa älkää arvioittako 2nd plur. olkaa arvioittaneet älkää olko arvioittaneet
3rd plur. arvioittakoot älkööt arvioittako 3rd plur. olkoot arvioittaneet älkööt olko arvioittaneet
passive arvioitettakoon älköön arvioitettako passive olkoon arvioitettu älköön olko arvioitettu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. arvioittanen en arvioittane 1st sing. lienen arvioittanut en liene arvioittanut
2nd sing. arvioittanet et arvioittane 2nd sing. lienet arvioittanut et liene arvioittanut
3rd sing. arvioittanee ei arvioittane 3rd sing. lienee arvioittanut ei liene arvioittanut
1st plur. arvioittanemme emme arvioittane 1st plur. lienemme arvioittaneet emme liene arvioittaneet
2nd plur. arvioittanette ette arvioittane 2nd plur. lienette arvioittaneet ette liene arvioittaneet
3rd plur. arvioittanevat eivät arvioittane 3rd plur. lienevät arvioittaneet eivät liene arvioittaneet
passive arvioitettaneen ei arvioitettane passive lienee arvioitettu ei liene arvioitettu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st arvioittaa present arvioittava arvioitettava
long 1st2 arvioittaakseen past arvioittanut arvioitettu
2nd inessive1 arvioittaessa arvioitettaessa agent1, 3 arvioittama
instructive arvioittaen negative arvioittamaton
3rd inessive arvioittamassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative arvioittamasta
illative arvioittamaan
adessive arvioittamalla
abessive arvioittamatta
instructive arvioittaman arvioitettaman
4th nominative arvioittaminen
partitive arvioittamista
5th2 arvioittamaisillaan

Synonyms[edit]