ikävöidä

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search

Finnish[edit]

Etymology[edit]

ikävä +‎ -öidä

Verb[edit]

ikävöidä

  1. To miss, long, yearn.

Conjugation[edit]

Inflection of ikävöidä (Kotus type 68/tupakoida, no gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. ikävöin
ikävöitsen
en ikävöi
en ikävöitse
1st sing. olen ikävöinyt en ole ikävöinyt
2nd sing. ikävöit
ikävöitset
et ikävöi
et ikävöitse
2nd sing. olet ikävöinyt et ole ikävöinyt
3rd sing. ikävöi
ikävöitsee
ei ikävöi
ei ikävöitse
3rd sing. on ikävöinyt ei ole ikävöinyt
1st plur. ikävöimme
ikävöitsemme
emme ikävöi
emme ikävöitse
1st plur. olemme ikävöineet emme ole ikävöineet
2nd plur. ikävöitte
ikävöitsette
ette ikävöi
ette ikävöitse
2nd plur. olette ikävöineet ette ole ikävöineet
3rd plur. ikävöivät
ikävöitsevät
eivät ikävöi
eivät ikävöitse
3rd plur. ovat ikävöineet eivät ole ikävöineet
passive ikävöidään ei ikävöidä passive on ikävöity ei ole ikävöity
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. ikävöin
ikävöitsin
en ikävöinyt 1st sing. olin ikävöinyt en ollut ikävöinyt
2nd sing. ikävöit
ikävöitsit
et ikävöinyt 2nd sing. olit ikävöinyt et ollut ikävöinyt
3rd sing. ikävöi
ikävöitsi
ei ikävöinyt 3rd sing. oli ikävöinyt ei ollut ikävöinyt
1st plur. ikävöimme
ikävöitsimme
emme ikävöineet 1st plur. olimme ikävöineet emme olleet ikävöineet
2nd plur. ikävöitte
ikävöitsitte
ette ikävöineet 2nd plur. olitte ikävöineet ette olleet ikävöineet
3rd plur. ikävöivät
ikävöitsivät
eivät ikävöineet 3rd plur. olivat ikävöineet eivät olleet ikävöineet
passive ikävöitiin ei ikävöity passive oli ikävöity ei ollut ikävöity
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. ikävöisin
ikävöitsisin
en ikävöisi
en ikävöitsisi
1st sing. olisin ikävöinyt en olisi ikävöinyt
2nd sing. ikävöisit
ikävöitsisit
et ikävöisi
et ikävöitsisi
2nd sing. olisit ikävöinyt et olisi ikävöinyt
3rd sing. ikävöisi
ikävöitsisi
ei ikävöisi
ei ikävöitsisi
3rd sing. olisi ikävöinyt ei olisi ikävöinyt
1st plur. ikävöisimme
ikävöitsisimme
emme ikävöisi
emme ikävöitsisi
1st plur. olisimme ikävöineet emme olisi ikävöineet
2nd plur. ikävöisitte
ikävöitsisitte
ette ikävöisi
ette ikävöitsisi
2nd plur. olisitte ikävöineet ette olisi ikävöineet
3rd plur. ikävöisivät
ikävöitsisivät
eivät ikävöisi
eivät ikävöitsisi
3rd plur. olisivat ikävöineet eivät olisi ikävöineet
passive ikävöitäisiin ei ikävöitäisi passive olisi ikävöity ei olisi ikävöity
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. ikävöi
ikävöitse
älä ikävöi
älä ikävöitse
2nd sing. ole ikävöinyt älä ole ikävöinyt
3rd sing. ikävöiköön älköön ikävöikö 3rd sing. olkoon ikävöinyt älköön olko ikävöinyt
1st plur. ikävöikäämme älkäämme ikävöikö 1st plur. olkaamme ikävöineet älkäämme olko ikävöineet
2nd plur. ikävöikää älkää ikävöikö 2nd plur. olkaa ikävöineet älkää olko ikävöineet
3rd plur. ikävöikööt älkööt ikävöikö 3rd plur. olkoot ikävöineet älkööt olko ikävöineet
passive ikävöitäköön älköön ikävöitäkö passive olkoon ikävöity älköön olko ikävöity
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. ikävöinen en ikävöine 1st sing. lienen ikävöinyt en liene ikävöinyt
2nd sing. ikävöinet et ikävöine 2nd sing. lienet ikävöinyt et liene ikävöinyt
3rd sing. ikävöinee ei ikävöine 3rd sing. lienee ikävöinyt ei liene ikävöinyt
1st plur. ikävöinemme emme ikävöine 1st plur. lienemme ikävöineet emme liene ikävöineet
2nd plur. ikävöinette ette ikävöine 2nd plur. lienette ikävöineet ette liene ikävöineet
3rd plur. ikävöinevät eivät ikävöine 3rd plur. lienevät ikävöineet eivät liene ikävöineet
passive ikävöitäneen ei ikävöitäne passive lienee ikävöity ei liene ikävöity
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st ikävöidä present ikävöivä
ikävöitsevä
ikävöitävä
long 1st2 ikävöidäkseen past ikävöinyt ikävöity
2nd inessive1 ikävöidessä ikävöitäessä agent1, 3 ikävöimä
ikävöitsemä
instructive ikävöiden negative ikävöimätön
ikävöitsemätön
3rd inessive ikävöimässä
ikävöitsemässä
1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative ikävöimästä
ikävöitsemästä
illative ikävöimään
ikävöitsemään
adessive ikävöimällä
ikävöitsemällä
abessive ikävöimättä
ikävöitsemättä
instructive ikävöimän
ikävöitsemän
ikävöitämän
4th nominative ikävöiminen
ikävöitseminen
partitive ikävöimistä
ikävöitsemistä
5th2 ikävöimäisillään
ikävöitsemäisillään