Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search


(index ku)


  • Originally the frequentative aspect of the verb kuvittaa.


  • Hyphenation: ku‧vi‧tel‧la
  • Rhymes: huvitella
  • IPA(key): /ˈkuvitella/



  1. (transitive) To imagine.


Inflection of kuvitella (Kotus type 67/tulla, tt-t gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. kuvittelen en kuvittele 1st sing. olen kuvitellut en ole kuvitellut
2nd sing. kuvittelet et kuvittele 2nd sing. olet kuvitellut et ole kuvitellut
3rd sing. kuvittelee ei kuvittele 3rd sing. on kuvitellut ei ole kuvitellut
1st plur. kuvittelemme emme kuvittele 1st plur. olemme kuvitelleet emme ole kuvitelleet
2nd plur. kuvittelette ette kuvittele 2nd plur. olette kuvitelleet ette ole kuvitelleet
3rd plur. kuvittelevat eivät kuvittele 3rd plur. ovat kuvitelleet eivät ole kuvitelleet
passive kuvitellaan ei kuvitella passive on kuviteltu ei ole kuviteltu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. kuvittelin en kuvitellut 1st sing. olin kuvitellut en ollut kuvitellut
2nd sing. kuvittelit et kuvitellut 2nd sing. olit kuvitellut et ollut kuvitellut
3rd sing. kuvitteli ei kuvitellut 3rd sing. oli kuvitellut ei ollut kuvitellut
1st plur. kuvittelimme emme kuvitelleet 1st plur. olimme kuvitelleet emme olleet kuvitelleet
2nd plur. kuvittelitte ette kuvitelleet 2nd plur. olitte kuvitelleet ette olleet kuvitelleet
3rd plur. kuvittelivat eivät kuvitelleet 3rd plur. olivat kuvitelleet eivät olleet kuvitelleet
passive kuviteltiin ei kuviteltu passive oli kuviteltu ei ollut kuviteltu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. kuvittelisin en kuvittelisi 1st sing. olisin kuvitellut en olisi kuvitellut
2nd sing. kuvittelisit et kuvittelisi 2nd sing. olisit kuvitellut et olisi kuvitellut
3rd sing. kuvittelisi ei kuvittelisi 3rd sing. olisi kuvitellut ei olisi kuvitellut
1st plur. kuvittelisimme emme kuvittelisi 1st plur. olisimme kuvitelleet emme olisi kuvitelleet
2nd plur. kuvittelisitte ette kuvittelisi 2nd plur. olisitte kuvitelleet ette olisi kuvitelleet
3rd plur. kuvittelisivat eivät kuvittelisi 3rd plur. olisivat kuvitelleet eivät olisi kuvitelleet
passive kuviteltaisiin ei kuviteltaisi passive olisi kuviteltu ei olisi kuviteltu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. kuvittele älä kuvittele 2nd sing. ole kuvitellut älä ole kuvitellut
3rd sing. kuvitelkoon älköön kuvitelko 3rd sing. olkoon kuvitellut älköön olko kuvitellut
1st plur. kuvitelkaamme älkäämme kuvitelko 1st plur. olkaamme kuvitelleet älkäämme olko kuvitelleet
2nd plur. kuvitelkaa älkää kuvitelko 2nd plur. olkaa kuvitelleet älkää olko kuvitelleet
3rd plur. kuvitelkoot älkööt kuvitelko 3rd plur. olkoot kuvitelleet älkööt olko kuvitelleet
passive kuviteltakoon älköön kuviteltako passive olkoon kuviteltu älköön olko kuviteltu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. kuvitellen en kuvitelle 1st sing. lienen kuvitellut en liene kuvitellut
2nd sing. kuvitellet et kuvitelle 2nd sing. lienet kuvitellut et liene kuvitellut
3rd sing. kuvitellee ei kuvitelle 3rd sing. lienee kuvitellut ei liene kuvitellut
1st plur. kuvitellemme emme kuvitelle 1st plur. lienemme kuvitelleet emme liene kuvitelleet
2nd plur. kuvitellette ette kuvitelle 2nd plur. lienette kuvitelleet ette liene kuvitelleet
3rd plur. kuvitellevat eivät kuvitelle 3rd plur. lienevät kuvitelleet eivät liene kuvitelleet
passive kuviteltaneen ei kuviteltane passive lienee kuviteltu ei liene kuviteltu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st kuvitella present kuvitteleva kuviteltava
long 1st2 kuvitellakseen past kuvitellut kuviteltu
2nd inessive1 kuvitellessa kuviteltaessa agent1, 3 kuvittelema
instructive kuvitellen negative kuvittelematon
3rd inessive kuvittelemassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative kuvittelemasta
illative kuvittelemaan
adessive kuvittelemalla
abessive kuvittelematta
instructive kuvitteleman kuviteltaman
4th nominative kuvitteleminen
partitive kuvittelemista
5th2 kuvittelemaisillaan