kyllästää

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search

Finnish[edit]

Verb[edit]

kyllästää (transitive)

  1. To impregnate, imbue, saturate.
  2. To satiate (to satisfy to excess).

Conjugation[edit]

Inflection of kyllästää (Kotus type 53/muistaa, no gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. kyllästän en kyllästä 1st sing. olen kyllästänyt en ole kyllästänyt
2nd sing. kyllästät et kyllästä 2nd sing. olet kyllästänyt et ole kyllästänyt
3rd sing. kyllästää ei kyllästä 3rd sing. on kyllästänyt ei ole kyllästänyt
1st plur. kyllästämme emme kyllästä 1st plur. olemme kyllästäneet emme ole kyllästäneet
2nd plur. kyllästätte ette kyllästä 2nd plur. olette kyllästäneet ette ole kyllästäneet
3rd plur. kyllästävät eivät kyllästä 3rd plur. ovat kyllästäneet eivät ole kyllästäneet
passive kyllästetään ei kyllästetä passive on kyllästetty ei ole kyllästetty
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. kyllästin en kyllästänyt 1st sing. olin kyllästänyt en ollut kyllästänyt
2nd sing. kyllästit et kyllästänyt 2nd sing. olit kyllästänyt et ollut kyllästänyt
3rd sing. kyllästi ei kyllästänyt 3rd sing. oli kyllästänyt ei ollut kyllästänyt
1st plur. kyllästimme emme kyllästäneet 1st plur. olimme kyllästäneet emme olleet kyllästäneet
2nd plur. kyllästitte ette kyllästäneet 2nd plur. olitte kyllästäneet ette olleet kyllästäneet
3rd plur. kyllästivät eivät kyllästäneet 3rd plur. olivat kyllästäneet eivät olleet kyllästäneet
passive kyllästettiin ei kyllästetty passive oli kyllästetty ei ollut kyllästetty
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. kyllästäisin en kyllästäisi 1st sing. olisin kyllästänyt en olisi kyllästänyt
2nd sing. kyllästäisit et kyllästäisi 2nd sing. olisit kyllästänyt et olisi kyllästänyt
3rd sing. kyllästäisi ei kyllästäisi 3rd sing. olisi kyllästänyt ei olisi kyllästänyt
1st plur. kyllästäisimme emme kyllästäisi 1st plur. olisimme kyllästäneet emme olisi kyllästäneet
2nd plur. kyllästäisitte ette kyllästäisi 2nd plur. olisitte kyllästäneet ette olisi kyllästäneet
3rd plur. kyllästäisivät eivät kyllästäisi 3rd plur. olisivat kyllästäneet eivät olisi kyllästäneet
passive kyllästettäisiin ei kyllästettäisi passive olisi kyllästetty ei olisi kyllästetty
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. kyllästä älä kyllästä 2nd sing. ole kyllästänyt älä ole kyllästänyt
3rd sing. kyllästäköön älköön kyllästäkö 3rd sing. olkoon kyllästänyt älköön olko kyllästänyt
1st plur. kyllästäkäämme älkäämme kyllästäkö 1st plur. olkaamme kyllästäneet älkäämme olko kyllästäneet
2nd plur. kyllästäkää älkää kyllästäkö 2nd plur. olkaa kyllästäneet älkää olko kyllästäneet
3rd plur. kyllästäkööt älkööt kyllästäkö 3rd plur. olkoot kyllästäneet älkööt olko kyllästäneet
passive kyllästettäköön älköön kyllästettäkö passive olkoon kyllästetty älköön olko kyllästetty
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. kyllästänen en kyllästäne 1st sing. lienen kyllästänyt en liene kyllästänyt
2nd sing. kyllästänet et kyllästäne 2nd sing. lienet kyllästänyt et liene kyllästänyt
3rd sing. kyllästänee ei kyllästäne 3rd sing. lienee kyllästänyt ei liene kyllästänyt
1st plur. kyllästänemme emme kyllästäne 1st plur. lienemme kyllästäneet emme liene kyllästäneet
2nd plur. kyllästänette ette kyllästäne 2nd plur. lienette kyllästäneet ette liene kyllästäneet
3rd plur. kyllästänevät eivät kyllästäne 3rd plur. lienevät kyllästäneet eivät liene kyllästäneet
passive kyllästettäneen ei kyllästettäne passive lienee kyllästetty ei liene kyllästetty
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st kyllästää present kyllästävä kyllästettävä
long 1st2 kyllästääkseen past kyllästänyt kyllästetty
2nd inessive1 kyllästäessä kyllästettäessä agent1, 3 kyllästämä
instructive kyllästäen negative kyllästämätön
3rd inessive kyllästämässä 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative kyllästämästä
illative kyllästämään
adessive kyllästämällä
abessive kyllästämättä
instructive kyllästämän kyllästettämän
4th nominative kyllästäminen
partitive kyllästämistä
5th2 kyllästämäisillään

Related terms[edit]