kyllästyttää

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to navigation Jump to search

Finnish[edit]

Etymology[edit]

kyllästää +‎ -yttää

Pronunciation[edit]

  • IPA(key): /ˈkylːæstytːæːˣ/, [ˈkylːæs̠ˌt̪yt̪ːæː(ʔ)]
  • Hyphenation: kyl‧läs‧tyt‧tää

Verb[edit]

kyllästyttää

  1. (transitive) to tire, to bore
  2. (intransitive, impersonal) to be bored

Conjugation[edit]

Inflection of kyllästyttää (Kotus type 53/muistaa, tt-t gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. kyllästytän en kyllästytä 1st sing. olen kyllästyttänyt en ole kyllästyttänyt
2nd sing. kyllästytät et kyllästytä 2nd sing. olet kyllästyttänyt et ole kyllästyttänyt
3rd sing. kyllästyttää ei kyllästytä 3rd sing. on kyllästyttänyt ei ole kyllästyttänyt
1st plur. kyllästytämme emme kyllästytä 1st plur. olemme kyllästyttäneet emme ole kyllästyttäneet
2nd plur. kyllästytätte ette kyllästytä 2nd plur. olette kyllästyttäneet ette ole kyllästyttäneet
3rd plur. kyllästyttävät eivät kyllästytä 3rd plur. ovat kyllästyttäneet eivät ole kyllästyttäneet
passive kyllästytetään ei kyllästytetä passive on kyllästytetty ei ole kyllästytetty
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. kyllästytin en kyllästyttänyt 1st sing. olin kyllästyttänyt en ollut kyllästyttänyt
2nd sing. kyllästytit et kyllästyttänyt 2nd sing. olit kyllästyttänyt et ollut kyllästyttänyt
3rd sing. kyllästytti ei kyllästyttänyt 3rd sing. oli kyllästyttänyt ei ollut kyllästyttänyt
1st plur. kyllästytimme emme kyllästyttäneet 1st plur. olimme kyllästyttäneet emme olleet kyllästyttäneet
2nd plur. kyllästytitte ette kyllästyttäneet 2nd plur. olitte kyllästyttäneet ette olleet kyllästyttäneet
3rd plur. kyllästyttivät eivät kyllästyttäneet 3rd plur. olivat kyllästyttäneet eivät olleet kyllästyttäneet
passive kyllästytettiin ei kyllästytetty passive oli kyllästytetty ei ollut kyllästytetty
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. kyllästyttäisin en kyllästyttäisi 1st sing. olisin kyllästyttänyt en olisi kyllästyttänyt
2nd sing. kyllästyttäisit et kyllästyttäisi 2nd sing. olisit kyllästyttänyt et olisi kyllästyttänyt
3rd sing. kyllästyttäisi ei kyllästyttäisi 3rd sing. olisi kyllästyttänyt ei olisi kyllästyttänyt
1st plur. kyllästyttäisimme emme kyllästyttäisi 1st plur. olisimme kyllästyttäneet emme olisi kyllästyttäneet
2nd plur. kyllästyttäisitte ette kyllästyttäisi 2nd plur. olisitte kyllästyttäneet ette olisi kyllästyttäneet
3rd plur. kyllästyttäisivät eivät kyllästyttäisi 3rd plur. olisivat kyllästyttäneet eivät olisi kyllästyttäneet
passive kyllästytettäisiin ei kyllästytettäisi passive olisi kyllästytetty ei olisi kyllästytetty
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. kyllästytä älä kyllästytä 2nd sing. ole kyllästyttänyt älä ole kyllästyttänyt
3rd sing. kyllästyttäköön älköön kyllästyttäkö 3rd sing. olkoon kyllästyttänyt älköön olko kyllästyttänyt
1st plur. kyllästyttäkäämme älkäämme kyllästyttäkö 1st plur. olkaamme kyllästyttäneet älkäämme olko kyllästyttäneet
2nd plur. kyllästyttäkää älkää kyllästyttäkö 2nd plur. olkaa kyllästyttäneet älkää olko kyllästyttäneet
3rd plur. kyllästyttäkööt älkööt kyllästyttäkö 3rd plur. olkoot kyllästyttäneet älkööt olko kyllästyttäneet
passive kyllästytettäköön älköön kyllästytettäkö passive olkoon kyllästytetty älköön olko kyllästytetty
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. kyllästyttänen en kyllästyttäne 1st sing. lienen kyllästyttänyt en liene kyllästyttänyt
2nd sing. kyllästyttänet et kyllästyttäne 2nd sing. lienet kyllästyttänyt et liene kyllästyttänyt
3rd sing. kyllästyttänee ei kyllästyttäne 3rd sing. lienee kyllästyttänyt ei liene kyllästyttänyt
1st plur. kyllästyttänemme emme kyllästyttäne 1st plur. lienemme kyllästyttäneet emme liene kyllästyttäneet
2nd plur. kyllästyttänette ette kyllästyttäne 2nd plur. lienette kyllästyttäneet ette liene kyllästyttäneet
3rd plur. kyllästyttänevät eivät kyllästyttäne 3rd plur. lienevät kyllästyttäneet eivät liene kyllästyttäneet
passive kyllästytettäneen ei kyllästytettäne passive lienee kyllästytetty ei liene kyllästytetty
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st kyllästyttää present kyllästyttävä kyllästytettävä
long 1st2 kyllästyttääkseen past kyllästyttänyt kyllästytetty
2nd inessive1 kyllästyttäessä kyllästytettäessä agent1, 3 kyllästyttämä
instructive kyllästyttäen negative kyllästyttämätön
3rd inessive kyllästyttämässä 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative kyllästyttämästä
illative kyllästyttämään
adessive kyllästyttämällä
abessive kyllästyttämättä
instructive kyllästyttämän kyllästytettämän
4th nominative kyllästyttäminen
partitive kyllästyttämistä
5th2 kyllästyttämäisillään