Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search


(index k)




  1. (intransitive, chemistry) To be saturated, be impregnated.
  2. (intransitive, + illative) To get bored with, get tired of, get sick of, get fed up with.


Inflection of kyllästyä (Kotus type 52/sanoa, no gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. kyllästyn en kyllästy 1st sing. olen kyllästynyt en ole kyllästynyt
2nd sing. kyllästyt et kyllästy 2nd sing. olet kyllästynyt et ole kyllästynyt
3rd sing. kyllästyy ei kyllästy 3rd sing. on kyllästynyt ei ole kyllästynyt
1st plur. kyllästymme emme kyllästy 1st plur. olemme kyllästyneet emme ole kyllästyneet
2nd plur. kyllästytte ette kyllästy 2nd plur. olette kyllästyneet ette ole kyllästyneet
3rd plur. kyllästyvät eivät kyllästy 3rd plur. ovat kyllästyneet eivät ole kyllästyneet
passive kyllästytään ei kyllästytä passive on kyllästytty ei ole kyllästytty
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. kyllästyin en kyllästynyt 1st sing. olin kyllästynyt en ollut kyllästynyt
2nd sing. kyllästyit et kyllästynyt 2nd sing. olit kyllästynyt et ollut kyllästynyt
3rd sing. kyllästyi ei kyllästynyt 3rd sing. oli kyllästynyt ei ollut kyllästynyt
1st plur. kyllästyimme emme kyllästyneet 1st plur. olimme kyllästyneet emme olleet kyllästyneet
2nd plur. kyllästyitte ette kyllästyneet 2nd plur. olitte kyllästyneet ette olleet kyllästyneet
3rd plur. kyllästyivät eivät kyllästyneet 3rd plur. olivat kyllästyneet eivät olleet kyllästyneet
passive kyllästyttiin ei kyllästytty passive oli kyllästytty ei ollut kyllästytty
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. kyllästyisin en kyllästyisi 1st sing. olisin kyllästynyt en olisi kyllästynyt
2nd sing. kyllästyisit et kyllästyisi 2nd sing. olisit kyllästynyt et olisi kyllästynyt
3rd sing. kyllästyisi ei kyllästyisi 3rd sing. olisi kyllästynyt ei olisi kyllästynyt
1st plur. kyllästyisimme emme kyllästyisi 1st plur. olisimme kyllästyneet emme olisi kyllästyneet
2nd plur. kyllästyisitte ette kyllästyisi 2nd plur. olisitte kyllästyneet ette olisi kyllästyneet
3rd plur. kyllästyisivät eivät kyllästyisi 3rd plur. olisivat kyllästyneet eivät olisi kyllästyneet
passive kyllästyttäisiin ei kyllästyttäisi passive olisi kyllästytty ei olisi kyllästytty
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. kyllästy älä kyllästy 2nd sing. ole kyllästynyt älä ole kyllästynyt
3rd sing. kyllästyköön älköön kyllästykö 3rd sing. olkoon kyllästynyt älköön olko kyllästynyt
1st plur. kyllästykäämme älkäämme kyllästykö 1st plur. olkaamme kyllästyneet älkäämme olko kyllästyneet
2nd plur. kyllästykää älkää kyllästykö 2nd plur. olkaa kyllästyneet älkää olko kyllästyneet
3rd plur. kyllästykööt älkööt kyllästykö 3rd plur. olkoot kyllästyneet älkööt olko kyllästyneet
passive kyllästyttäköön älköön kyllästyttäkö passive olkoon kyllästytty älköön olko kyllästytty
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. kyllästynen en kyllästyne 1st sing. lienen kyllästynyt en liene kyllästynyt
2nd sing. kyllästynet et kyllästyne 2nd sing. lienet kyllästynyt et liene kyllästynyt
3rd sing. kyllästynee ei kyllästyne 3rd sing. lienee kyllästynyt ei liene kyllästynyt
1st plur. kyllästynemme emme kyllästyne 1st plur. lienemme kyllästyneet emme liene kyllästyneet
2nd plur. kyllästynette ette kyllästyne 2nd plur. lienette kyllästyneet ette liene kyllästyneet
3rd plur. kyllästynevät eivät kyllästyne 3rd plur. lienevät kyllästyneet eivät liene kyllästyneet
passive kyllästyttäneen ei kyllästyttäne passive lienee kyllästytty ei liene kyllästytty
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st kyllästyä present kyllästyvä kyllästyttävä
long 1st2 kyllästyäkseen past kyllästynyt kyllästytty
2nd inessive1 kyllästyessä kyllästyttäessä agent1, 3 kyllästymä
instructive kyllästyen negative kyllästymätön
3rd inessive kyllästymässä 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative kyllästymästä
illative kyllästymään
adessive kyllästymällä
abessive kyllästymättä
instructive kyllästymän kyllästyttämän
4th nominative kyllästyminen
partitive kyllästymistä
5th2 kyllästymäisillään