kyllästyä

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search

Finnish[edit]

(index k)

Etymology[edit]

Verb[edit]

kyllästyä

  1. (intransitive, chemistry) To be saturated, be impregnated.
  2. (intransitive, + illative) To get bored with, get tired of, get sick of, get fed up with.

Conjugation[edit]

Inflection of kyllästyä (Kotus type 52/sanoa, no gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. kyllästyn en kyllästyˣ 1st sing. olen kyllästynyt en oleˣ kyllästynyt
2nd sing. kyllästyt et kyllästyˣ 2nd sing. olet kyllästynyt et oleˣ kyllästynyt
3rd sing. kyllästyy ei kyllästyˣ 3rd sing. on kyllästynyt ei oleˣ kyllästynyt
1st plur. kyllästymme emme kyllästyˣ 1st plur. olemme kyllästyneet emme oleˣ kyllästyneet
2nd plur. kyllästytte ette kyllästyˣ 2nd plur. olette kyllästyneet ette oleˣ kyllästyneet
3rd plur. kyllästyvät eivät kyllästyˣ 3rd plur. ovat kyllästyneet eivät oleˣ kyllästyneet
passive kyllästytään ei kyllästytäˣ passive on kyllästytty ei oleˣ kyllästytty
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. kyllästyin en kyllästynyt 1st sing. olin kyllästynyt en ollut kyllästynyt
2nd sing. kyllästyit et kyllästynyt 2nd sing. olit kyllästynyt et ollut kyllästynyt
3rd sing. kyllästyi ei kyllästynyt 3rd sing. oli kyllästynyt ei ollut kyllästynyt
1st plur. kyllästyimme emme kyllästyneet 1st plur. olimme kyllästyneet emme olleet kyllästyneet
2nd plur. kyllästyitte ette kyllästyneet 2nd plur. olitte kyllästyneet ette olleet kyllästyneet
3rd plur. kyllästyivät eivät kyllästyneet 3rd plur. olivat kyllästyneet eivät olleet kyllästyneet
passive kyllästyttiin ei kyllästytty passive oli kyllästytty ei ollut kyllästytty
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. kyllästyisin en kyllästyisi 1st sing. olisin kyllästynyt en olisi kyllästynyt
2nd sing. kyllästyisit et kyllästyisi 2nd sing. olisit kyllästynyt et olisi kyllästynyt
3rd sing. kyllästyisi ei kyllästyisi 3rd sing. olisi kyllästynyt ei olisi kyllästynyt
1st plur. kyllästyisimme emme kyllästyisi 1st plur. olisimme kyllästyneet emme olisi kyllästyneet
2nd plur. kyllästyisitte ette kyllästyisi 2nd plur. olisitte kyllästyneet ette olisi kyllästyneet
3rd plur. kyllästyisivät eivät kyllästyisi 3rd plur. olisivat kyllästyneet eivät olisi kyllästyneet
passive kyllästyttäisiin ei kyllästyttäisi passive olisi kyllästytty ei olisi kyllästytty
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. kyllästyˣ älä kyllästyˣ 2nd sing. oleˣ kyllästynyt älä oleˣ kyllästynyt
3rd sing. kyllästyköön älköön kyllästyköˣ 3rd sing. olkoon kyllästynyt älköön olkoˣ kyllästynyt
1st plur. kyllästykäämme älkäämme kyllästyköˣ 1st plur. olkaamme kyllästyneet älkäämme olkoˣ kyllästyneet
2nd plur. kyllästykää älkää kyllästyköˣ 2nd plur. olkaa kyllästyneet älkää olkoˣ kyllästyneet
3rd plur. kyllästykööt älkööt kyllästyköˣ 3rd plur. olkoot kyllästyneet älkööt olkoˣ kyllästyneet
passive kyllästyttäköön älköön kyllästyttäköˣ passive olkoon kyllästytty älköön olkoˣ kyllästytty
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. kyllästynen en kyllästyneˣ 1st sing. lienen kyllästynyt en lieneˣ kyllästynyt
2nd sing. kyllästynet et kyllästyneˣ 2nd sing. lienet kyllästynyt et lieneˣ kyllästynyt
3rd sing. kyllästynee ei kyllästyneˣ 3rd sing. lienee kyllästynyt ei lieneˣ kyllästynyt
1st plur. kyllästynemme emme kyllästyneˣ 1st plur. lienemme kyllästyneet emme lieneˣ kyllästyneet
2nd plur. kyllästynette ette kyllästyneˣ 2nd plur. lienette kyllästyneet ette lieneˣ kyllästyneet
3rd plur. kyllästynevät eivät kyllästyneˣ 3rd plur. lienevät kyllästyneet eivät lieneˣ kyllästyneet
passive kyllästyttäneen ei kyllästyttäneˣ passive lienee kyllästytty ei lieneˣ kyllästytty
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st kyllästyäˣ present kyllästyvä kyllästyttävä
long 1st2 kyllästyäkseen past kyllästynyt kyllästytty
2nd inessive1 kyllästyessä kyllästyttäessä agent1, 3 kyllästymä
instructive kyllästyen negative kyllästymätön
3rd inessive kyllästymässä 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative kyllästymästä
illative kyllästymään
adessive kyllästymällä
abessive kyllästymättä
instructive kyllästymän kyllästyttämän
4th nominative kyllästyminen
partitive kyllästymistä
5th2 kyllästymäisillään