lähteä kävelemään

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search

Finnish[edit]

Etymology[edit]

lähteä ‎(to leave, go) + kävelemään ‎(third infinitive in illative of the verb kävellä - to walk), literally "to go for a walk.

Verb[edit]

lähteä kävelemään

  1. (idiomatic, colloquial) To leave, go away, quit; get lost.
    Lähdin kävelemään, koska en pitänyt pomostani.
    I quit, because I didn't like my boss.
    Lähde kävelemään!
    Get lost!
  2. (idiomatic, colloquial) To walk (to be stolen).
    Jos jättää lompakkonsa vartioimatta, se lähtee kävelemään.
    If you leave your wallet lying around, it’s going to walk.

Conjugation[edit]

Inflection of lähteä kävelemään (Kotus type 60/lähteä, t-d gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. lähden kävelemään en lähde kävelemään 1st sing. olen lähtenyt kävelemään en ole lähtenyt kävelemään
2nd sing. lähdet kävelemään et lähde kävelemään 2nd sing. olet lähtenyt kävelemään et ole lähtenyt kävelemään
3rd sing. lähtee kävelemään ei lähde kävelemään 3rd sing. on lähtenyt kävelemään ei ole lähtenyt kävelemään
1st plur. lähdemme kävelemään emme lähde kävelemään 1st plur. olemme lähteneet kävelemään emme ole lähteneet kävelemään
2nd plur. lähdette kävelemään ette lähde kävelemään 2nd plur. olette lähteneet kävelemään ette ole lähteneet kävelemään
3rd plur. lähtevät kävelemään eivät lähde kävelemään 3rd plur. ovat lähteneet kävelemään eivät ole lähteneet kävelemään
passive lähdetään kävelemään ei lähdetä kävelemään passive on lähdetty kävelemään ei ole lähdetty kävelemään
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. lähdin kävelemään
läksin kävelemään
en lähtenyt kävelemään 1st sing. olin lähtenyt kävelemään en ollut lähtenyt kävelemään
2nd sing. lähdit kävelemään
läksit kävelemään
et lähtenyt kävelemään 2nd sing. olit lähtenyt kävelemään et ollut lähtenyt kävelemään
3rd sing. lähti kävelemään
läksi kävelemään
ei lähtenyt kävelemään 3rd sing. oli lähtenyt kävelemään ei ollut lähtenyt kävelemään
1st plur. lähdimme kävelemään
läksimme kävelemään
emme lähteneet kävelemään 1st plur. olimme lähteneet kävelemään emme olleet lähteneet kävelemään
2nd plur. lähditte kävelemään
läksitte kävelemään
ette lähteneet kävelemään 2nd plur. olitte lähteneet kävelemään ette olleet lähteneet kävelemään
3rd plur. lähtivät kävelemään
läksivät kävelemään
eivät lähteneet kävelemään 3rd plur. olivat lähteneet kävelemään eivät olleet lähteneet kävelemään
passive lähdettiin kävelemään ei lähdetty kävelemään passive oli lähdetty kävelemään ei ollut lähdetty kävelemään
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. lähtisin kävelemään en lähtisi kävelemään 1st sing. olisin lähtenyt kävelemään en olisi lähtenyt kävelemään
2nd sing. lähtisit kävelemään et lähtisi kävelemään 2nd sing. olisit lähtenyt kävelemään et olisi lähtenyt kävelemään
3rd sing. lähtisi kävelemään ei lähtisi kävelemään 3rd sing. olisi lähtenyt kävelemään ei olisi lähtenyt kävelemään
1st plur. lähtisimme kävelemään emme lähtisi kävelemään 1st plur. olisimme lähteneet kävelemään emme olisi lähteneet kävelemään
2nd plur. lähtisitte kävelemään ette lähtisi kävelemään 2nd plur. olisitte lähteneet kävelemään ette olisi lähteneet kävelemään
3rd plur. lähtisivät kävelemään eivät lähtisi kävelemään 3rd plur. olisivat lähteneet kävelemään eivät olisi lähteneet kävelemään
passive lähdettäisiin kävelemään ei lähdettäisi kävelemään passive olisi lähdetty kävelemään ei olisi lähdetty kävelemään
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. lähde kävelemään älä lähde kävelemään 2nd sing. ole lähtenyt kävelemään älä ole lähtenyt kävelemään
3rd sing. lähteköön kävelemään älköön lähtekö kävelemään 3rd sing. olkoon lähtenyt kävelemään älköön olko lähtenyt kävelemään
1st plur. lähtekäämme kävelemään älkäämme lähtekö kävelemään 1st plur. olkaamme lähteneet kävelemään älkäämme olko lähteneet kävelemään
2nd plur. lähtekää kävelemään älkää lähtekö kävelemään 2nd plur. olkaa lähteneet kävelemään älkää olko lähteneet kävelemään
3rd plur. lähtekööt kävelemään älkööt lähtekö kävelemään 3rd plur. olkoot lähteneet kävelemään älkööt olko lähteneet kävelemään
passive lähdettäköön kävelemään älköön lähdettäkö kävelemään passive olkoon lähdetty kävelemään älköön olko lähdetty kävelemään
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. lähtenen kävelemään en lähtene kävelemään 1st sing. lienen lähtenyt kävelemään en liene lähtenyt kävelemään
2nd sing. lähtenet kävelemään et lähtene kävelemään 2nd sing. lienet lähtenyt kävelemään et liene lähtenyt kävelemään
3rd sing. lähtenee kävelemään ei lähtene kävelemään 3rd sing. lienee lähtenyt kävelemään ei liene lähtenyt kävelemään
1st plur. lähtenemme kävelemään emme lähtene kävelemään 1st plur. lienemme lähteneet kävelemään emme liene lähteneet kävelemään
2nd plur. lähtenette kävelemään ette lähtene kävelemään 2nd plur. lienette lähteneet kävelemään ette liene lähteneet kävelemään
3rd plur. lähtenevät kävelemään eivät lähtene kävelemään 3rd plur. lienevät lähteneet kävelemään eivät liene lähteneet kävelemään
passive lähdettäneen kävelemään ei lähdettäne kävelemään passive lienee lähdetty kävelemään ei liene lähdetty kävelemään
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st lähteä kävelemään present lähtevä kävelemään lähdettävä kävelemään
long 1st2 lähteäkseen kävelemään past lähtenyt kävelemään lähdetty kävelemään
2nd inessive1 lähtiessä kävelemään lähdettäessä kävelemään agent1, 3 lähtemä kävelemään
instructive lähtien kävelemään negative lähtemätön kävelemään
3rd inessive lähtemässä kävelemään 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative lähtemästä kävelemään
illative lähtemään kävelemään
adessive lähtemällä kävelemään
abessive lähtemättä kävelemään
instructive lähtemän kävelemään lähdettämän kävelemään
4th nominative lähteminen kävelemään
partitive lähtemistä kävelemään
5th2 lähtemäisillään kävelemään

Synonyms[edit]

  • (literal sense: to go for a walk): lähteä kävelylle (more common usage)
  • (leave, go away): häipyä