laittaa nukkumaan

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search



laittaa ‎(to put) + nukkumaan ‎(to sleep)


laittaa nukkumaan

  1. (idiomatic) to put to sleep (to help someone to bed)


Inflection of laittaa nukkumaan (Kotus type 56/kaivaa, tt-t gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. laitan nukkumaan en laita nukkumaan 1st sing. olen laittanut nukkumaan en ole laittanut nukkumaan
2nd sing. laitat nukkumaan et laita nukkumaan 2nd sing. olet laittanut nukkumaan et ole laittanut nukkumaan
3rd sing. laittaa nukkumaan ei laita nukkumaan 3rd sing. on laittanut nukkumaan ei ole laittanut nukkumaan
1st plur. laitamme nukkumaan emme laita nukkumaan 1st plur. olemme laittaneet nukkumaan emme ole laittaneet nukkumaan
2nd plur. laitatte nukkumaan ette laita nukkumaan 2nd plur. olette laittaneet nukkumaan ette ole laittaneet nukkumaan
3rd plur. laittavat nukkumaan eivät laita nukkumaan 3rd plur. ovat laittaneet nukkumaan eivät ole laittaneet nukkumaan
passive laitetaan nukkumaan ei laiteta nukkumaan passive on laitettu nukkumaan ei ole laitettu nukkumaan
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. laitoin nukkumaan en laittanut nukkumaan 1st sing. olin laittanut nukkumaan en ollut laittanut nukkumaan
2nd sing. laitoit nukkumaan et laittanut nukkumaan 2nd sing. olit laittanut nukkumaan et ollut laittanut nukkumaan
3rd sing. laittoi nukkumaan ei laittanut nukkumaan 3rd sing. oli laittanut nukkumaan ei ollut laittanut nukkumaan
1st plur. laitoimme nukkumaan emme laittaneet nukkumaan 1st plur. olimme laittaneet nukkumaan emme olleet laittaneet nukkumaan
2nd plur. laitoitte nukkumaan ette laittaneet nukkumaan 2nd plur. olitte laittaneet nukkumaan ette olleet laittaneet nukkumaan
3rd plur. laittoivat nukkumaan eivät laittaneet nukkumaan 3rd plur. olivat laittaneet nukkumaan eivät olleet laittaneet nukkumaan
passive laitettiin nukkumaan ei laitettu nukkumaan passive oli laitettu nukkumaan ei ollut laitettu nukkumaan
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. laittaisin nukkumaan en laittaisi nukkumaan 1st sing. olisin laittanut nukkumaan en olisi laittanut nukkumaan
2nd sing. laittaisit nukkumaan et laittaisi nukkumaan 2nd sing. olisit laittanut nukkumaan et olisi laittanut nukkumaan
3rd sing. laittaisi nukkumaan ei laittaisi nukkumaan 3rd sing. olisi laittanut nukkumaan ei olisi laittanut nukkumaan
1st plur. laittaisimme nukkumaan emme laittaisi nukkumaan 1st plur. olisimme laittaneet nukkumaan emme olisi laittaneet nukkumaan
2nd plur. laittaisitte nukkumaan ette laittaisi nukkumaan 2nd plur. olisitte laittaneet nukkumaan ette olisi laittaneet nukkumaan
3rd plur. laittaisivat nukkumaan eivät laittaisi nukkumaan 3rd plur. olisivat laittaneet nukkumaan eivät olisi laittaneet nukkumaan
passive laitettaisiin nukkumaan ei laitettaisi nukkumaan passive olisi laitettu nukkumaan ei olisi laitettu nukkumaan
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. laita nukkumaan älä laita nukkumaan 2nd sing. ole laittanut nukkumaan älä ole laittanut nukkumaan
3rd sing. laittakoon nukkumaan älköön laittako nukkumaan 3rd sing. olkoon laittanut nukkumaan älköön olko laittanut nukkumaan
1st plur. laittakaamme nukkumaan älkäämme laittako nukkumaan 1st plur. olkaamme laittaneet nukkumaan älkäämme olko laittaneet nukkumaan
2nd plur. laittakaa nukkumaan älkää laittako nukkumaan 2nd plur. olkaa laittaneet nukkumaan älkää olko laittaneet nukkumaan
3rd plur. laittakoot nukkumaan älkööt laittako nukkumaan 3rd plur. olkoot laittaneet nukkumaan älkööt olko laittaneet nukkumaan
passive laitettakoon nukkumaan älköön laitettako nukkumaan passive olkoon laitettu nukkumaan älköön olko laitettu nukkumaan
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. laittanen nukkumaan en laittane nukkumaan 1st sing. lienen laittanut nukkumaan en liene laittanut nukkumaan
2nd sing. laittanet nukkumaan et laittane nukkumaan 2nd sing. lienet laittanut nukkumaan et liene laittanut nukkumaan
3rd sing. laittanee nukkumaan ei laittane nukkumaan 3rd sing. lienee laittanut nukkumaan ei liene laittanut nukkumaan
1st plur. laittanemme nukkumaan emme laittane nukkumaan 1st plur. lienemme laittaneet nukkumaan emme liene laittaneet nukkumaan
2nd plur. laittanette nukkumaan ette laittane nukkumaan 2nd plur. lienette laittaneet nukkumaan ette liene laittaneet nukkumaan
3rd plur. laittanevat nukkumaan eivät laittane nukkumaan 3rd plur. lienevät laittaneet nukkumaan eivät liene laittaneet nukkumaan
passive laitettaneen nukkumaan ei laitettane nukkumaan passive lienee laitettu nukkumaan ei liene laitettu nukkumaan
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st laittaa nukkumaan present laittava nukkumaan laitettava nukkumaan
long 1st2 laittaakseen nukkumaan past laittanut nukkumaan laitettu nukkumaan
2nd inessive1 laittaessa nukkumaan laitettaessa nukkumaan agent1, 3 laittama nukkumaan
instructive laittaen nukkumaan negative laittamaton nukkumaan
3rd inessive laittamassa nukkumaan 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative laittamasta nukkumaan
illative laittamaan nukkumaan
adessive laittamalla nukkumaan
abessive laittamatta nukkumaan
instructive laittaman nukkumaan laitettaman nukkumaan
4th nominative laittaminen nukkumaan
partitive laittamista nukkumaan
5th2 laittamaisillaan nukkumaan

Usage notes[edit]

  • instead of laittaa, some other verbs may be used, e.g. panna.