Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search



From lauka- (weak stem of laukka, with the etymology 1) + -ta



  1. (intransitive) to gallop; (slow) to canter, lope
  2. (figuratively) to gallop
    laukkaava' inflaatio
    galloping inflation


Inflection of laukata (Kotus type 73/salata, kk-k gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. laukkaan en laukkaa 1st sing. olen laukannut en ole laukannut
2nd sing. laukkaat et laukkaa 2nd sing. olet laukannut et ole laukannut
3rd sing. laukkaa ei laukkaa 3rd sing. on laukannut ei ole laukannut
1st plur. laukkaamme emme laukkaa 1st plur. olemme laukanneet emme ole laukanneet
2nd plur. laukkaatte ette laukkaa 2nd plur. olette laukanneet ette ole laukanneet
3rd plur. laukkaavat eivät laukkaa 3rd plur. ovat laukanneet eivät ole laukanneet
passive laukataan ei laukata passive on laukattu ei ole laukattu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. laukkasin en laukannut 1st sing. olin laukannut en ollut laukannut
2nd sing. laukkasit et laukannut 2nd sing. olit laukannut et ollut laukannut
3rd sing. laukkasi ei laukannut 3rd sing. oli laukannut ei ollut laukannut
1st plur. laukkasimme emme laukanneet 1st plur. olimme laukanneet emme olleet laukanneet
2nd plur. laukkasitte ette laukanneet 2nd plur. olitte laukanneet ette olleet laukanneet
3rd plur. laukkasivat eivät laukanneet 3rd plur. olivat laukanneet eivät olleet laukanneet
passive laukattiin ei laukattu passive oli laukattu ei ollut laukattu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. laukkaisin en laukkaisi 1st sing. olisin laukannut en olisi laukannut
2nd sing. laukkaisit et laukkaisi 2nd sing. olisit laukannut et olisi laukannut
3rd sing. laukkaisi ei laukkaisi 3rd sing. olisi laukannut ei olisi laukannut
1st plur. laukkaisimme emme laukkaisi 1st plur. olisimme laukanneet emme olisi laukanneet
2nd plur. laukkaisitte ette laukkaisi 2nd plur. olisitte laukanneet ette olisi laukanneet
3rd plur. laukkaisivat eivät laukkaisi 3rd plur. olisivat laukanneet eivät olisi laukanneet
passive laukattaisiin ei laukattaisi passive olisi laukattu ei olisi laukattu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. laukkaa älä laukkaa 2nd sing. ole laukannut älä ole laukannut
3rd sing. laukatkoon älköön laukatko 3rd sing. olkoon laukannut älköön olko laukannut
1st plur. laukatkaamme älkäämme laukatko 1st plur. olkaamme laukanneet älkäämme olko laukanneet
2nd plur. laukatkaa älkää laukatko 2nd plur. olkaa laukanneet älkää olko laukanneet
3rd plur. laukatkoot älkööt laukatko 3rd plur. olkoot laukanneet älkööt olko laukanneet
passive laukattakoon älköön laukattako passive olkoon laukattu älköön olko laukattu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. laukannen en laukanne 1st sing. lienen laukannut en liene laukannut
2nd sing. laukannet et laukanne 2nd sing. lienet laukannut et liene laukannut
3rd sing. laukannee ei laukanne 3rd sing. lienee laukannut ei liene laukannut
1st plur. laukannemme emme laukanne 1st plur. lienemme laukanneet emme liene laukanneet
2nd plur. laukannette ette laukanne 2nd plur. lienette laukanneet ette liene laukanneet
3rd plur. laukannevat eivät laukanne 3rd plur. lienevät laukanneet eivät liene laukanneet
passive laukattaneen ei laukattane passive lienee laukattu ei liene laukattu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st laukata present laukkaava laukattava
long 1st2 laukatakseen past laukannut laukattu
2nd inessive1 laukatessa laukattaessa agent1, 3 laukkaama
instructive laukaten negative laukkaamaton
3rd inessive laukkaamassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative laukkaamasta
illative laukkaamaan
adessive laukkaamalla
abessive laukkaamatta
instructive laukkaaman laukattaman
4th nominative laukkaaminen
partitive laukkaamista
5th2 laukkaamaisillaan