leväyttää

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to navigation Jump to search

Finnish[edit]

Pronunciation[edit]

  • IPA(key): /ˈleʋæy̯tːæːˣ/, [ˈle̞ʋæy̯t̪ːæː(ʔ)]
  • Hyphenation: le‧väyt‧tää

Verb[edit]

leväyttää

  1. (transitive) to spread open or spread out quickly

Conjugation[edit]

Inflection of leväyttää (Kotus type 53/muistaa, tt-t gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. leväytän en leväytä 1st sing. olen leväyttänyt en ole leväyttänyt
2nd sing. leväytät et leväytä 2nd sing. olet leväyttänyt et ole leväyttänyt
3rd sing. leväyttää ei leväytä 3rd sing. on leväyttänyt ei ole leväyttänyt
1st plur. leväytämme emme leväytä 1st plur. olemme leväyttäneet emme ole leväyttäneet
2nd plur. leväytätte ette leväytä 2nd plur. olette leväyttäneet ette ole leväyttäneet
3rd plur. leväyttävät eivät leväytä 3rd plur. ovat leväyttäneet eivät ole leväyttäneet
passive leväytetään ei leväytetä passive on leväytetty ei ole leväytetty
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. leväytin en leväyttänyt 1st sing. olin leväyttänyt en ollut leväyttänyt
2nd sing. leväytit et leväyttänyt 2nd sing. olit leväyttänyt et ollut leväyttänyt
3rd sing. leväytti ei leväyttänyt 3rd sing. oli leväyttänyt ei ollut leväyttänyt
1st plur. leväytimme emme leväyttäneet 1st plur. olimme leväyttäneet emme olleet leväyttäneet
2nd plur. leväytitte ette leväyttäneet 2nd plur. olitte leväyttäneet ette olleet leväyttäneet
3rd plur. leväyttivät eivät leväyttäneet 3rd plur. olivat leväyttäneet eivät olleet leväyttäneet
passive leväytettiin ei leväytetty passive oli leväytetty ei ollut leväytetty
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. leväyttäisin en leväyttäisi 1st sing. olisin leväyttänyt en olisi leväyttänyt
2nd sing. leväyttäisit et leväyttäisi 2nd sing. olisit leväyttänyt et olisi leväyttänyt
3rd sing. leväyttäisi ei leväyttäisi 3rd sing. olisi leväyttänyt ei olisi leväyttänyt
1st plur. leväyttäisimme emme leväyttäisi 1st plur. olisimme leväyttäneet emme olisi leväyttäneet
2nd plur. leväyttäisitte ette leväyttäisi 2nd plur. olisitte leväyttäneet ette olisi leväyttäneet
3rd plur. leväyttäisivät eivät leväyttäisi 3rd plur. olisivat leväyttäneet eivät olisi leväyttäneet
passive leväytettäisiin ei leväytettäisi passive olisi leväytetty ei olisi leväytetty
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. leväytä älä leväytä 2nd sing. ole leväyttänyt älä ole leväyttänyt
3rd sing. leväyttäköön älköön leväyttäkö 3rd sing. olkoon leväyttänyt älköön olko leväyttänyt
1st plur. leväyttäkäämme älkäämme leväyttäkö 1st plur. olkaamme leväyttäneet älkäämme olko leväyttäneet
2nd plur. leväyttäkää älkää leväyttäkö 2nd plur. olkaa leväyttäneet älkää olko leväyttäneet
3rd plur. leväyttäkööt älkööt leväyttäkö 3rd plur. olkoot leväyttäneet älkööt olko leväyttäneet
passive leväytettäköön älköön leväytettäkö passive olkoon leväytetty älköön olko leväytetty
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. leväyttänen en leväyttäne 1st sing. lienen leväyttänyt en liene leväyttänyt
2nd sing. leväyttänet et leväyttäne 2nd sing. lienet leväyttänyt et liene leväyttänyt
3rd sing. leväyttänee ei leväyttäne 3rd sing. lienee leväyttänyt ei liene leväyttänyt
1st plur. leväyttänemme emme leväyttäne 1st plur. lienemme leväyttäneet emme liene leväyttäneet
2nd plur. leväyttänette ette leväyttäne 2nd plur. lienette leväyttäneet ette liene leväyttäneet
3rd plur. leväyttänevät eivät leväyttäne 3rd plur. lienevät leväyttäneet eivät liene leväyttäneet
passive leväytettäneen ei leväytettäne passive lienee leväytetty ei liene leväytetty
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st leväyttää present leväyttävä leväytettävä
long 1st2 leväyttääkseen past leväyttänyt leväytetty
2nd inessive1 leväyttäessä leväytettäessä agent1, 3 leväyttämä
instructive leväyttäen negative leväyttämätön
3rd inessive leväyttämässä 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative leväyttämästä
illative leväyttämään
adessive leväyttämällä
abessive leväyttämättä
instructive leväyttämän leväytettämän
4th nominative leväyttäminen
partitive leväyttämistä
5th2 leväyttämäisillään