mennä lukkoon

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search

Finnish[edit]

Etymology[edit]

lukkoon +‎ lukko

Verb[edit]

mennä lukkoon

  1. to lock (to become fastened in place), get locked
  2. (idiomatic) to seize up, to freeze up
    Hän menee lukkoon jos naisia on lähellä.
    He freezes up if women are near.

Conjugation[edit]

Inflection of mennä lukkoon (Kotus type 67/tulla, no gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. menen lukkoon en meneˣ lukkoon 1st sing. olen mennyt lukkoon en oleˣ mennyt lukkoon
2nd sing. menet lukkoon et meneˣ lukkoon 2nd sing. olet mennyt lukkoon et oleˣ mennyt lukkoon
3rd sing. menee lukkoon ei meneˣ lukkoon 3rd sing. on mennyt lukkoon ei oleˣ mennyt lukkoon
1st plur. menemme lukkoon emme meneˣ lukkoon 1st plur. olemme menneet lukkoon emme oleˣ menneet lukkoon
2nd plur. menette lukkoon ette meneˣ lukkoon 2nd plur. olette menneet lukkoon ette oleˣ menneet lukkoon
3rd plur. menevät lukkoon eivät meneˣ lukkoon 3rd plur. ovat menneet lukkoon eivät oleˣ menneet lukkoon
passive mennään lukkoon ei mennäˣ lukkoon passive on menty lukkoon ei oleˣ menty lukkoon
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. menin lukkoon en mennyt lukkoon 1st sing. olin mennyt lukkoon en ollut mennyt lukkoon
2nd sing. menit lukkoon et mennyt lukkoon 2nd sing. olit mennyt lukkoon et ollut mennyt lukkoon
3rd sing. meni lukkoon ei mennyt lukkoon 3rd sing. oli mennyt lukkoon ei ollut mennyt lukkoon
1st plur. menimme lukkoon emme menneet lukkoon 1st plur. olimme menneet lukkoon emme olleet menneet lukkoon
2nd plur. menitte lukkoon ette menneet lukkoon 2nd plur. olitte menneet lukkoon ette olleet menneet lukkoon
3rd plur. menivät lukkoon eivät menneet lukkoon 3rd plur. olivat menneet lukkoon eivät olleet menneet lukkoon
passive mentiin lukkoon ei menty lukkoon passive oli menty lukkoon ei ollut menty lukkoon
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. menisin lukkoon en menisi lukkoon 1st sing. olisin mennyt lukkoon en olisi mennyt lukkoon
2nd sing. menisit lukkoon et menisi lukkoon 2nd sing. olisit mennyt lukkoon et olisi mennyt lukkoon
3rd sing. menisi lukkoon ei menisi lukkoon 3rd sing. olisi mennyt lukkoon ei olisi mennyt lukkoon
1st plur. menisimme lukkoon emme menisi lukkoon 1st plur. olisimme menneet lukkoon emme olisi menneet lukkoon
2nd plur. menisitte lukkoon ette menisi lukkoon 2nd plur. olisitte menneet lukkoon ette olisi menneet lukkoon
3rd plur. menisivät lukkoon eivät menisi lukkoon 3rd plur. olisivat menneet lukkoon eivät olisi menneet lukkoon
passive mentäisiin lukkoon ei mentäisi lukkoon passive olisi menty lukkoon ei olisi menty lukkoon
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. meneˣ lukkoon älä meneˣ lukkoon 2nd sing. oleˣ mennyt lukkoon älä oleˣ mennyt lukkoon
3rd sing. menköön lukkoon älköön menköˣ lukkoon 3rd sing. olkoon mennyt lukkoon älköön olkoˣ mennyt lukkoon
1st plur. menkäämme lukkoon älkäämme menköˣ lukkoon 1st plur. olkaamme menneet lukkoon älkäämme olkoˣ menneet lukkoon
2nd plur. menkää lukkoon älkää menköˣ lukkoon 2nd plur. olkaa menneet lukkoon älkää olkoˣ menneet lukkoon
3rd plur. menkööt lukkoon älkööt menköˣ lukkoon 3rd plur. olkoot menneet lukkoon älkööt olkoˣ menneet lukkoon
passive mentäköön lukkoon älköön mentäköˣ lukkoon passive olkoon menty lukkoon älköön olkoˣ menty lukkoon
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. mennen lukkoon en menneˣ lukkoon 1st sing. lienen mennyt lukkoon en lieneˣ mennyt lukkoon
2nd sing. mennet lukkoon et menneˣ lukkoon 2nd sing. lienet mennyt lukkoon et lieneˣ mennyt lukkoon
3rd sing. mennee lukkoon ei menneˣ lukkoon 3rd sing. lienee mennyt lukkoon ei lieneˣ mennyt lukkoon
1st plur. mennemme lukkoon emme menneˣ lukkoon 1st plur. lienemme menneet lukkoon emme lieneˣ menneet lukkoon
2nd plur. mennette lukkoon ette menneˣ lukkoon 2nd plur. lienette menneet lukkoon ette lieneˣ menneet lukkoon
3rd plur. mennevät lukkoon eivät menneˣ lukkoon 3rd plur. lienevät menneet lukkoon eivät lieneˣ menneet lukkoon
passive mentäneen lukkoon ei mentäneˣ lukkoon passive lienee menty lukkoon ei lieneˣ menty lukkoon
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st mennäˣ lukkoon present menevä lukkoon mentävä lukkoon
long 1st2 mennäkseen lukkoon past mennyt lukkoon menty lukkoon
2nd inessive1 mennessä lukkoon mentäessä lukkoon agent1, 3 menemä lukkoon
instructive mennen lukkoon negative menemätön lukkoon
3rd inessive menemässä lukkoon 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative menemästä lukkoon
illative menemään lukkoon
adessive menemällä lukkoon
abessive menemättä lukkoon
instructive menemän lukkoon mentämän lukkoon
4th nominative meneminen lukkoon
partitive menemistä lukkoon
5th2 menemäisillään lukkoon