mennä lukkoon

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search



lukkoon +‎ lukko


mennä lukkoon

  1. to lock (to become fastened in place), get locked
  2. (idiomatic) to seize up, to freeze up
    Hän menee lukkoon jos naisia on lähellä.
    He freezes up if women are near.


Inflection of mennä lukkoon (Kotus type 67/tulla, no gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. menen lukkoon en mene lukkoon 1st sing. olen mennyt lukkoon en ole mennyt lukkoon
2nd sing. menet lukkoon et mene lukkoon 2nd sing. olet mennyt lukkoon et ole mennyt lukkoon
3rd sing. menee lukkoon ei mene lukkoon 3rd sing. on mennyt lukkoon ei ole mennyt lukkoon
1st plur. menemme lukkoon emme mene lukkoon 1st plur. olemme menneet lukkoon emme ole menneet lukkoon
2nd plur. menette lukkoon ette mene lukkoon 2nd plur. olette menneet lukkoon ette ole menneet lukkoon
3rd plur. menevät lukkoon eivät mene lukkoon 3rd plur. ovat menneet lukkoon eivät ole menneet lukkoon
passive mennään lukkoon ei mennä lukkoon passive on menty lukkoon ei ole menty lukkoon
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. menin lukkoon en mennyt lukkoon 1st sing. olin mennyt lukkoon en ollut mennyt lukkoon
2nd sing. menit lukkoon et mennyt lukkoon 2nd sing. olit mennyt lukkoon et ollut mennyt lukkoon
3rd sing. meni lukkoon ei mennyt lukkoon 3rd sing. oli mennyt lukkoon ei ollut mennyt lukkoon
1st plur. menimme lukkoon emme menneet lukkoon 1st plur. olimme menneet lukkoon emme olleet menneet lukkoon
2nd plur. menitte lukkoon ette menneet lukkoon 2nd plur. olitte menneet lukkoon ette olleet menneet lukkoon
3rd plur. menivät lukkoon eivät menneet lukkoon 3rd plur. olivat menneet lukkoon eivät olleet menneet lukkoon
passive mentiin lukkoon ei menty lukkoon passive oli menty lukkoon ei ollut menty lukkoon
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. menisin lukkoon en menisi lukkoon 1st sing. olisin mennyt lukkoon en olisi mennyt lukkoon
2nd sing. menisit lukkoon et menisi lukkoon 2nd sing. olisit mennyt lukkoon et olisi mennyt lukkoon
3rd sing. menisi lukkoon ei menisi lukkoon 3rd sing. olisi mennyt lukkoon ei olisi mennyt lukkoon
1st plur. menisimme lukkoon emme menisi lukkoon 1st plur. olisimme menneet lukkoon emme olisi menneet lukkoon
2nd plur. menisitte lukkoon ette menisi lukkoon 2nd plur. olisitte menneet lukkoon ette olisi menneet lukkoon
3rd plur. menisivät lukkoon eivät menisi lukkoon 3rd plur. olisivat menneet lukkoon eivät olisi menneet lukkoon
passive mentäisiin lukkoon ei mentäisi lukkoon passive olisi menty lukkoon ei olisi menty lukkoon
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. mene lukkoon älä mene lukkoon 2nd sing. ole mennyt lukkoon älä ole mennyt lukkoon
3rd sing. menköön lukkoon älköön menkö lukkoon 3rd sing. olkoon mennyt lukkoon älköön olko mennyt lukkoon
1st plur. menkäämme lukkoon älkäämme menkö lukkoon 1st plur. olkaamme menneet lukkoon älkäämme olko menneet lukkoon
2nd plur. menkää lukkoon älkää menkö lukkoon 2nd plur. olkaa menneet lukkoon älkää olko menneet lukkoon
3rd plur. menkööt lukkoon älkööt menkö lukkoon 3rd plur. olkoot menneet lukkoon älkööt olko menneet lukkoon
passive mentäköön lukkoon älköön mentäkö lukkoon passive olkoon menty lukkoon älköön olko menty lukkoon
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. mennen lukkoon en menne lukkoon 1st sing. lienen mennyt lukkoon en liene mennyt lukkoon
2nd sing. mennet lukkoon et menne lukkoon 2nd sing. lienet mennyt lukkoon et liene mennyt lukkoon
3rd sing. mennee lukkoon ei menne lukkoon 3rd sing. lienee mennyt lukkoon ei liene mennyt lukkoon
1st plur. mennemme lukkoon emme menne lukkoon 1st plur. lienemme menneet lukkoon emme liene menneet lukkoon
2nd plur. mennette lukkoon ette menne lukkoon 2nd plur. lienette menneet lukkoon ette liene menneet lukkoon
3rd plur. mennevät lukkoon eivät menne lukkoon 3rd plur. lienevät menneet lukkoon eivät liene menneet lukkoon
passive mentäneen lukkoon ei mentäne lukkoon passive lienee menty lukkoon ei liene menty lukkoon
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st mennä lukkoon present menevä lukkoon mentävä lukkoon
long 1st2 mennäkseen lukkoon past mennyt lukkoon menty lukkoon
2nd inessive1 mennessä lukkoon mentäessä lukkoon agent1, 3 menemä lukkoon
instructive mennen lukkoon negative menemätön lukkoon
3rd inessive menemässä lukkoon 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative menemästä lukkoon
illative menemään lukkoon
adessive menemällä lukkoon
abessive menemättä lukkoon
instructive menemän lukkoon mentämän lukkoon
4th nominative meneminen lukkoon
partitive menemistä lukkoon
5th2 menemäisillään lukkoon