mennä myttyyn

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search



mennä ‎(to go) + myttyyn ‎(to a bundle)


mennä myttyyn

  1. (figuratively, idiomatic) to fail, collapse
    Suunnitelmamme meni myttyyn, kun Erkki sai siitä vihiä.
    Our plan failed when Erkki found out about it.


Only third person and nominal forms are actually used.

Inflection of mennä myttyyn (Kotus type 67/tulla, no gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. menen myttyyn en mene myttyyn 1st sing. olen mennyt myttyyn en ole mennyt myttyyn
2nd sing. menet myttyyn et mene myttyyn 2nd sing. olet mennyt myttyyn et ole mennyt myttyyn
3rd sing. menee myttyyn ei mene myttyyn 3rd sing. on mennyt myttyyn ei ole mennyt myttyyn
1st plur. menemme myttyyn emme mene myttyyn 1st plur. olemme menneet myttyyn emme ole menneet myttyyn
2nd plur. menette myttyyn ette mene myttyyn 2nd plur. olette menneet myttyyn ette ole menneet myttyyn
3rd plur. menevät myttyyn eivät mene myttyyn 3rd plur. ovat menneet myttyyn eivät ole menneet myttyyn
passive mennään myttyyn ei mennä myttyyn passive on menty myttyyn ei ole menty myttyyn
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. menin myttyyn en mennyt myttyyn 1st sing. olin mennyt myttyyn en ollut mennyt myttyyn
2nd sing. menit myttyyn et mennyt myttyyn 2nd sing. olit mennyt myttyyn et ollut mennyt myttyyn
3rd sing. meni myttyyn ei mennyt myttyyn 3rd sing. oli mennyt myttyyn ei ollut mennyt myttyyn
1st plur. menimme myttyyn emme menneet myttyyn 1st plur. olimme menneet myttyyn emme olleet menneet myttyyn
2nd plur. menitte myttyyn ette menneet myttyyn 2nd plur. olitte menneet myttyyn ette olleet menneet myttyyn
3rd plur. menivät myttyyn eivät menneet myttyyn 3rd plur. olivat menneet myttyyn eivät olleet menneet myttyyn
passive mentiin myttyyn ei menty myttyyn passive oli menty myttyyn ei ollut menty myttyyn
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. menisin myttyyn en menisi myttyyn 1st sing. olisin mennyt myttyyn en olisi mennyt myttyyn
2nd sing. menisit myttyyn et menisi myttyyn 2nd sing. olisit mennyt myttyyn et olisi mennyt myttyyn
3rd sing. menisi myttyyn ei menisi myttyyn 3rd sing. olisi mennyt myttyyn ei olisi mennyt myttyyn
1st plur. menisimme myttyyn emme menisi myttyyn 1st plur. olisimme menneet myttyyn emme olisi menneet myttyyn
2nd plur. menisitte myttyyn ette menisi myttyyn 2nd plur. olisitte menneet myttyyn ette olisi menneet myttyyn
3rd plur. menisivät myttyyn eivät menisi myttyyn 3rd plur. olisivat menneet myttyyn eivät olisi menneet myttyyn
passive mentäisiin myttyyn ei mentäisi myttyyn passive olisi menty myttyyn ei olisi menty myttyyn
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. mene myttyyn älä mene myttyyn 2nd sing. ole mennyt myttyyn älä ole mennyt myttyyn
3rd sing. menköön myttyyn älköön menkö myttyyn 3rd sing. olkoon mennyt myttyyn älköön olko mennyt myttyyn
1st plur. menkäämme myttyyn älkäämme menkö myttyyn 1st plur. olkaamme menneet myttyyn älkäämme olko menneet myttyyn
2nd plur. menkää myttyyn älkää menkö myttyyn 2nd plur. olkaa menneet myttyyn älkää olko menneet myttyyn
3rd plur. menkööt myttyyn älkööt menkö myttyyn 3rd plur. olkoot menneet myttyyn älkööt olko menneet myttyyn
passive mentäköön myttyyn älköön mentäkö myttyyn passive olkoon menty myttyyn älköön olko menty myttyyn
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. mennen myttyyn en menne myttyyn 1st sing. lienen mennyt myttyyn en liene mennyt myttyyn
2nd sing. mennet myttyyn et menne myttyyn 2nd sing. lienet mennyt myttyyn et liene mennyt myttyyn
3rd sing. mennee myttyyn ei menne myttyyn 3rd sing. lienee mennyt myttyyn ei liene mennyt myttyyn
1st plur. mennemme myttyyn emme menne myttyyn 1st plur. lienemme menneet myttyyn emme liene menneet myttyyn
2nd plur. mennette myttyyn ette menne myttyyn 2nd plur. lienette menneet myttyyn ette liene menneet myttyyn
3rd plur. mennevät myttyyn eivät menne myttyyn 3rd plur. lienevät menneet myttyyn eivät liene menneet myttyyn
passive mentäneen myttyyn ei mentäne myttyyn passive lienee menty myttyyn ei liene menty myttyyn
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st mennä myttyyn present menevä myttyyn mentävä myttyyn
long 1st2 mennäkseen myttyyn past mennyt myttyyn menty myttyyn
2nd inessive1 mennessä myttyyn mentäessä myttyyn agent1, 3 menemä myttyyn
instructive mennen myttyyn negative menemätön myttyyn
3rd inessive menemässä myttyyn 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative menemästä myttyyn
illative menemään myttyyn
adessive menemällä myttyyn
abessive menemättä myttyyn
instructive menemän myttyyn mentämän myttyyn
4th nominative meneminen myttyyn
partitive menemistä myttyyn
5th2 menemäisillään myttyyn


Related terms[edit]