ottaa parempaan käyttöön

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search

Finnish[edit]

Etymology[edit]

ottaa ‎(to take) parempaan ‎(to a better) + käyttöön ‎(to a use)

Verb[edit]

ottaa parempaan käyttöön

  1. to repurpose, reuse (to reuse for a different purpose, with or without alteration)
  2. (euphemistic, idiomatic) to steal

Conjugation[edit]

Inflection of ottaa parempaan käyttöön (Kotus type 53/muistaa, tt-t gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. otan parempaan käyttöön en ota parempaan käyttöön 1st sing. olen ottanut parempaan käyttöön en ole ottanut parempaan käyttöön
2nd sing. otat parempaan käyttöön et ota parempaan käyttöön 2nd sing. olet ottanut parempaan käyttöön et ole ottanut parempaan käyttöön
3rd sing. ottaa parempaan käyttöön ei ota parempaan käyttöön 3rd sing. on ottanut parempaan käyttöön ei ole ottanut parempaan käyttöön
1st plur. otamme parempaan käyttöön emme ota parempaan käyttöön 1st plur. olemme ottaneet parempaan käyttöön emme ole ottaneet parempaan käyttöön
2nd plur. otatte parempaan käyttöön ette ota parempaan käyttöön 2nd plur. olette ottaneet parempaan käyttöön ette ole ottaneet parempaan käyttöön
3rd plur. ottavat parempaan käyttöön eivät ota parempaan käyttöön 3rd plur. ovat ottaneet parempaan käyttöön eivät ole ottaneet parempaan käyttöön
passive otetaan parempaan käyttöön ei oteta parempaan käyttöön passive on otettu parempaan käyttöön ei ole otettu parempaan käyttöön
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. otin parempaan käyttöön en ottanut parempaan käyttöön 1st sing. olin ottanut parempaan käyttöön en ollut ottanut parempaan käyttöön
2nd sing. otit parempaan käyttöön et ottanut parempaan käyttöön 2nd sing. olit ottanut parempaan käyttöön et ollut ottanut parempaan käyttöön
3rd sing. otti parempaan käyttöön ei ottanut parempaan käyttöön 3rd sing. oli ottanut parempaan käyttöön ei ollut ottanut parempaan käyttöön
1st plur. otimme parempaan käyttöön emme ottaneet parempaan käyttöön 1st plur. olimme ottaneet parempaan käyttöön emme olleet ottaneet parempaan käyttöön
2nd plur. otitte parempaan käyttöön ette ottaneet parempaan käyttöön 2nd plur. olitte ottaneet parempaan käyttöön ette olleet ottaneet parempaan käyttöön
3rd plur. ottivat parempaan käyttöön eivät ottaneet parempaan käyttöön 3rd plur. olivat ottaneet parempaan käyttöön eivät olleet ottaneet parempaan käyttöön
passive otettiin parempaan käyttöön ei otettu parempaan käyttöön passive oli otettu parempaan käyttöön ei ollut otettu parempaan käyttöön
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. ottaisin parempaan käyttöön en ottaisi parempaan käyttöön 1st sing. olisin ottanut parempaan käyttöön en olisi ottanut parempaan käyttöön
2nd sing. ottaisit parempaan käyttöön et ottaisi parempaan käyttöön 2nd sing. olisit ottanut parempaan käyttöön et olisi ottanut parempaan käyttöön
3rd sing. ottaisi parempaan käyttöön ei ottaisi parempaan käyttöön 3rd sing. olisi ottanut parempaan käyttöön ei olisi ottanut parempaan käyttöön
1st plur. ottaisimme parempaan käyttöön emme ottaisi parempaan käyttöön 1st plur. olisimme ottaneet parempaan käyttöön emme olisi ottaneet parempaan käyttöön
2nd plur. ottaisitte parempaan käyttöön ette ottaisi parempaan käyttöön 2nd plur. olisitte ottaneet parempaan käyttöön ette olisi ottaneet parempaan käyttöön
3rd plur. ottaisivat parempaan käyttöön eivät ottaisi parempaan käyttöön 3rd plur. olisivat ottaneet parempaan käyttöön eivät olisi ottaneet parempaan käyttöön
passive otettaisiin parempaan käyttöön ei otettaisi parempaan käyttöön passive olisi otettu parempaan käyttöön ei olisi otettu parempaan käyttöön
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. ota parempaan käyttöön älä ota parempaan käyttöön 2nd sing. ole ottanut parempaan käyttöön älä ole ottanut parempaan käyttöön
3rd sing. ottakoon parempaan käyttöön älköön ottako parempaan käyttöön 3rd sing. olkoon ottanut parempaan käyttöön älköön olko ottanut parempaan käyttöön
1st plur. ottakaamme parempaan käyttöön älkäämme ottako parempaan käyttöön 1st plur. olkaamme ottaneet parempaan käyttöön älkäämme olko ottaneet parempaan käyttöön
2nd plur. ottakaa parempaan käyttöön älkää ottako parempaan käyttöön 2nd plur. olkaa ottaneet parempaan käyttöön älkää olko ottaneet parempaan käyttöön
3rd plur. ottakoot parempaan käyttöön älkööt ottako parempaan käyttöön 3rd plur. olkoot ottaneet parempaan käyttöön älkööt olko ottaneet parempaan käyttöön
passive otettakoon parempaan käyttöön älköön otettako parempaan käyttöön passive olkoon otettu parempaan käyttöön älköön olko otettu parempaan käyttöön
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. ottanen parempaan käyttöön en ottane parempaan käyttöön 1st sing. lienen ottanut parempaan käyttöön en liene ottanut parempaan käyttöön
2nd sing. ottanet parempaan käyttöön et ottane parempaan käyttöön 2nd sing. lienet ottanut parempaan käyttöön et liene ottanut parempaan käyttöön
3rd sing. ottanee parempaan käyttöön ei ottane parempaan käyttöön 3rd sing. lienee ottanut parempaan käyttöön ei liene ottanut parempaan käyttöön
1st plur. ottanemme parempaan käyttöön emme ottane parempaan käyttöön 1st plur. lienemme ottaneet parempaan käyttöön emme liene ottaneet parempaan käyttöön
2nd plur. ottanette parempaan käyttöön ette ottane parempaan käyttöön 2nd plur. lienette ottaneet parempaan käyttöön ette liene ottaneet parempaan käyttöön
3rd plur. ottanevat parempaan käyttöön eivät ottane parempaan käyttöön 3rd plur. lienevät ottaneet parempaan käyttöön eivät liene ottaneet parempaan käyttöön
passive otettaneen parempaan käyttöön ei otettane parempaan käyttöön passive lienee otettu parempaan käyttöön ei liene otettu parempaan käyttöön
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st ottaa parempaan käyttöön present ottava parempaan käyttöön otettava parempaan käyttöön
long 1st2 ottaakseen parempaan käyttöön past ottanut parempaan käyttöön otettu parempaan käyttöön
2nd inessive1 ottaessa parempaan käyttöön otettaessa parempaan käyttöön agent1, 3 ottama parempaan käyttöön
instructive ottaen parempaan käyttöön negative ottamaton parempaan käyttöön
3rd inessive ottamassa parempaan käyttöön 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative ottamasta parempaan käyttöön
illative ottamaan parempaan käyttöön
adessive ottamalla parempaan käyttöön
abessive ottamatta parempaan käyttöön
instructive ottaman parempaan käyttöön otettaman parempaan käyttöön
4th nominative ottaminen parempaan käyttöön
partitive ottamista parempaan käyttöön
5th2 ottamaisillaan parempaan käyttöön