ottaa varteen

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search



ottaa varteen

  1. to take into account, take into consideration


Inflection of ottaa varteen (Kotus type 53/muistaa, tt-t gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. otan varteen en ota varteen 1st sing. olen ottanut varteen en ole ottanut varteen
2nd sing. otat varteen et ota varteen 2nd sing. olet ottanut varteen et ole ottanut varteen
3rd sing. ottaa varteen ei ota varteen 3rd sing. on ottanut varteen ei ole ottanut varteen
1st plur. otamme varteen emme ota varteen 1st plur. olemme ottaneet varteen emme ole ottaneet varteen
2nd plur. otatte varteen ette ota varteen 2nd plur. olette ottaneet varteen ette ole ottaneet varteen
3rd plur. ottavat varteen eivät ota varteen 3rd plur. ovat ottaneet varteen eivät ole ottaneet varteen
passive otetaan varteen ei oteta varteen passive on otettu varteen ei ole otettu varteen
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. otin varteen en ottanut varteen 1st sing. olin ottanut varteen en ollut ottanut varteen
2nd sing. otit varteen et ottanut varteen 2nd sing. olit ottanut varteen et ollut ottanut varteen
3rd sing. otti varteen ei ottanut varteen 3rd sing. oli ottanut varteen ei ollut ottanut varteen
1st plur. otimme varteen emme ottaneet varteen 1st plur. olimme ottaneet varteen emme olleet ottaneet varteen
2nd plur. otitte varteen ette ottaneet varteen 2nd plur. olitte ottaneet varteen ette olleet ottaneet varteen
3rd plur. ottivat varteen eivät ottaneet varteen 3rd plur. olivat ottaneet varteen eivät olleet ottaneet varteen
passive otettiin varteen ei otettu varteen passive oli otettu varteen ei ollut otettu varteen
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. ottaisin varteen en ottaisi varteen 1st sing. olisin ottanut varteen en olisi ottanut varteen
2nd sing. ottaisit varteen et ottaisi varteen 2nd sing. olisit ottanut varteen et olisi ottanut varteen
3rd sing. ottaisi varteen ei ottaisi varteen 3rd sing. olisi ottanut varteen ei olisi ottanut varteen
1st plur. ottaisimme varteen emme ottaisi varteen 1st plur. olisimme ottaneet varteen emme olisi ottaneet varteen
2nd plur. ottaisitte varteen ette ottaisi varteen 2nd plur. olisitte ottaneet varteen ette olisi ottaneet varteen
3rd plur. ottaisivat varteen eivät ottaisi varteen 3rd plur. olisivat ottaneet varteen eivät olisi ottaneet varteen
passive otettaisiin varteen ei otettaisi varteen passive olisi otettu varteen ei olisi otettu varteen
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. ota varteen älä ota varteen 2nd sing. ole ottanut varteen älä ole ottanut varteen
3rd sing. ottakoon varteen älköön ottako varteen 3rd sing. olkoon ottanut varteen älköön olko ottanut varteen
1st plur. ottakaamme varteen älkäämme ottako varteen 1st plur. olkaamme ottaneet varteen älkäämme olko ottaneet varteen
2nd plur. ottakaa varteen älkää ottako varteen 2nd plur. olkaa ottaneet varteen älkää olko ottaneet varteen
3rd plur. ottakoot varteen älkööt ottako varteen 3rd plur. olkoot ottaneet varteen älkööt olko ottaneet varteen
passive otettakoon varteen älköön otettako varteen passive olkoon otettu varteen älköön olko otettu varteen
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. ottanen varteen en ottane varteen 1st sing. lienen ottanut varteen en liene ottanut varteen
2nd sing. ottanet varteen et ottane varteen 2nd sing. lienet ottanut varteen et liene ottanut varteen
3rd sing. ottanee varteen ei ottane varteen 3rd sing. lienee ottanut varteen ei liene ottanut varteen
1st plur. ottanemme varteen emme ottane varteen 1st plur. lienemme ottaneet varteen emme liene ottaneet varteen
2nd plur. ottanette varteen ette ottane varteen 2nd plur. lienette ottaneet varteen ette liene ottaneet varteen
3rd plur. ottanevat varteen eivät ottane varteen 3rd plur. lienevät ottaneet varteen eivät liene ottaneet varteen
passive otettaneen varteen ei otettane varteen passive lienee otettu varteen ei liene otettu varteen
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st ottaa varteen present ottava varteen otettava varteen
long 1st2 ottaakseen varteen past ottanut varteen otettu varteen
2nd inessive1 ottaessa varteen otettaessa varteen agent1, 3 ottama varteen
instructive ottaen varteen negative ottamaton varteen
3rd inessive ottamassa varteen 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative ottamasta varteen
illative ottamaan varteen
adessive ottamalla varteen
abessive ottamatta varteen
instructive ottaman varteen otettaman varteen
4th nominative ottaminen varteen
partitive ottamista varteen
5th2 ottamaisillaan varteen

Derived terms[edit]