sammua

From Wiktionary, the free dictionary
Jump to navigation Jump to search

Finnish[edit]

Etymology[edit]

From Proto-Finnic *sambudak (compare Ingrian sammua, Karelian sammuo, Veps sampta).

Pronunciation[edit]

  • IPA(key): /ˈsɑmːuɑˣ/, [ˈs̠ɑ̝mːuɑ̝(ʔ)]
  • Rhymes: -ɑmːuɑ
  • Syllabification(key): sam‧mu‧a

Verb[edit]

sammua (intransitive)

  1. (of light) to go out, off.
  2. (of fire) to go out, die (down), flame out
  3. (of a machine, device, etc.) to turn off, shut down, shut off, wind down
  4. (of an engine etc.) to stall, shut off
  5. (of thirst) to be quenched
  6. (of feelings, emotions) to die, fade/melt away, diminish
  7. (colloquial) to crash, conk out (to fall asleep)
  8. (colloquial) to pass out (due to heavy consumption of alcohol)
  9. (of a language) to die, to go extinct

Conjugation[edit]

Inflection of sammua (Kotus type 52/sanoa, no gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. sammun en sammu 1st sing. olen sammunut en ole sammunut
2nd sing. sammut et sammu 2nd sing. olet sammunut et ole sammunut
3rd sing. sammuu ei sammu 3rd sing. on sammunut ei ole sammunut
1st plur. sammumme emme sammu 1st plur. olemme sammuneet emme ole sammuneet
2nd plur. sammutte ette sammu 2nd plur. olette sammuneet ette ole sammuneet
3rd plur. sammuvat eivät sammu 3rd plur. ovat sammuneet eivät ole sammuneet
passive sammutaan ei sammuta passive on sammuttu ei ole sammuttu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. sammuin en sammunut 1st sing. olin sammunut en ollut sammunut
2nd sing. sammuit et sammunut 2nd sing. olit sammunut et ollut sammunut
3rd sing. sammui ei sammunut 3rd sing. oli sammunut ei ollut sammunut
1st plur. sammuimme emme sammuneet 1st plur. olimme sammuneet emme olleet sammuneet
2nd plur. sammuitte ette sammuneet 2nd plur. olitte sammuneet ette olleet sammuneet
3rd plur. sammuivat eivät sammuneet 3rd plur. olivat sammuneet eivät olleet sammuneet
passive sammuttiin ei sammuttu passive oli sammuttu ei ollut sammuttu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. sammuisin en sammuisi 1st sing. olisin sammunut en olisi sammunut
2nd sing. sammuisit et sammuisi 2nd sing. olisit sammunut et olisi sammunut
3rd sing. sammuisi ei sammuisi 3rd sing. olisi sammunut ei olisi sammunut
1st plur. sammuisimme emme sammuisi 1st plur. olisimme sammuneet emme olisi sammuneet
2nd plur. sammuisitte ette sammuisi 2nd plur. olisitte sammuneet ette olisi sammuneet
3rd plur. sammuisivat eivät sammuisi 3rd plur. olisivat sammuneet eivät olisi sammuneet
passive sammuttaisiin ei sammuttaisi passive olisi sammuttu ei olisi sammuttu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. sammu älä sammu 2nd sing.
3rd sing. sammukoon älköön sammuko 3rd sing. olkoon sammunut älköön olko sammunut
1st plur. sammukaamme älkäämme sammuko 1st plur.
2nd plur. sammukaa älkää sammuko 2nd plur.
3rd plur. sammukoot älkööt sammuko 3rd plur. olkoot sammuneet älkööt olko sammuneet
passive sammuttakoon älköön sammuttako passive olkoon sammuttu älköön olko sammuttu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. sammunen en sammune 1st sing. lienen sammunut en liene sammunut
2nd sing. sammunet et sammune 2nd sing. lienet sammunut et liene sammunut
3rd sing. sammunee ei sammune 3rd sing. lienee sammunut ei liene sammunut
1st plur. sammunemme emme sammune 1st plur. lienemme sammuneet emme liene sammuneet
2nd plur. sammunette ette sammune 2nd plur. lienette sammuneet ette liene sammuneet
3rd plur. sammunevat eivät sammune 3rd plur. lienevät sammuneet eivät liene sammuneet
passive sammuttaneen ei sammuttane passive lienee sammuttu ei liene sammuttu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st sammua present sammuva sammuttava
long 1st1
Possessive forms
Person sing. plur.
1st sammuakseni sammuaksemme
2nd sammuaksesi sammuaksenne
3rd sammuakseen
sammuaksensa
past sammunut sammuttu
2nd inessive2 sammuessa sammuttaessa agent3 sammuma
Possessive forms
Person sing. plur.
1st sammuessani sammuessamme
2nd sammuessasi sammuessanne
3rd sammuessaan
sammuessansa
negative sammumaton
instructive sammuen 1) Used only with a possessive suffix.

2) Usually with a possessive suffix (active only).
3) Usually with a possessive suffix. Not used with intransitive verbs. Distinct from nouns with the -ma suffix and third infinitive forms.
4) Some uses of the verbal noun are called the 'fourth infinitive' by certain sources (more details).

3rd inessive sammumassa
elative sammumasta
illative sammumaan
adessive sammumalla
abessive sammumatta
instructive sammuman sammuttaman
4th4 verbal noun sammuminen
5th1
Possessive forms
Person sing. plur.
1st sammumaisillani sammumaisillamme
2nd sammumaisillasi sammumaisillanne
3rd sammumaisillaan
sammumaisillansa

Derived terms[edit]

Descendants[edit]

  • Votic: sammua

Further reading[edit]

Anagrams[edit]

Ingrian[edit]

Etymology[edit]

From Proto-Finnic *sambudak. Cognates include Finnish sammua and Veps sampta.

Pronunciation[edit]

Verb[edit]

sammua

  1. (intransitive, of fire) to die down
  2. (intransitive, of sound) to quiet down

Conjugation[edit]

Conjugation of sammua (type 1/ampua, no gradation)
Indikativa
Preesens Perfekta
positive negative positive negative
1st singular sammun en sammu 1st singular oon sammunt, oon sammunut en oo sammunt, en oo sammunut
2nd singular sammut et sammu 2nd singular oot sammunt, oot sammunut et oo sammunt, et oo sammunut
3rd singular sammuu ei sammu 3rd singular ono sammunt, ono sammunut ei oo sammunt, ei oo sammunut
1st plural sammumma emmä sammu 1st plural oomma sammuneet emmä oo sammuneet
2nd plural sammutta että sammu 2nd plural ootta sammuneet että oo sammuneet
3rd plural sammuut1), sammuvat2), sammutaa evät sammu, ei sammuta 3rd plural ovat sammuneet evät oo sammuneet, ei oo sammuttu
impersonal sammutaa ei sammuta impersonal ono sammuttu ei oo sammuttu
Imperfekta Pluskvamperfekta
positive negative positive negative
1st singular sammuin en sammunt, en sammunut 1st singular olin sammunt, olin sammunut en olt sammunt, en olt sammunut
2nd singular sammuit et sammunt, et sammunut 2nd singular olit sammunt, olit sammunut et olt sammunt, et olt sammunut
3rd singular sammui ei sammunt, ei sammunut 3rd singular oli sammunt, oli sammunut ei olt sammunt, ei olt sammunut
1st plural sammuimma emmä sammuneet 1st plural olimma sammuneet emmä olleet sammuneet
2nd plural sammuitta että sammuneet 2nd plural olitta sammuneet että olleet sammuneet
3rd plural sammuit1), sammuivat2), sammuttii evät sammuneet, ei sammuttu 3rd plural olivat sammuneet evät olleet sammuneet, ei olt sammuttu
impersonal sammuttii ei sammuttu impersonal oli sammuttu ei olt sammuttu
Konditsionala
Preesens Perfekta
positive negative positive negative
1st singular sammuisin en sammuis 1st singular olisin sammunt, olisin sammunut en olis sammunt, en olis sammunut
2nd singular sammuisit, sammuist1) et sammuis 2nd singular olisit sammunt, olisit sammunut et olis sammunt, et olis sammunut
3rd singular sammuis ei sammuis 3rd singular olis sammunt, olis sammunut ei olis sammunt, ei olis sammunut
1st plural sammuisimma emmä sammuis 1st plural olisimma sammuneet emmä olis sammuneet
2nd plural sammuisitta että sammuis 2nd plural olisitta sammuneet että olis sammuneet
3rd plural sammuisiit1), sammuisivat2), sammuttais evät sammuis, ei sammuttais 3rd plural olisivat sammuneet evät olis sammuneet, ei olis sammuttu
impersonal sammuttais ei sammuttais impersonal olis sammuttu ei olis sammuttu
Imperativa
Preesens Perfekta
positive negative positive negative
1st singular 1st singular
2nd singular sammu elä sammu 2nd singular oo sammunt, oo sammunut elä oo sammunt, elä oo sammunut
3rd singular sammukoo elköö sammuko 3rd singular olkoo sammunt, olkoo sammunut elköö olko sammunt, elköö olko sammunut
1st plural 1st plural
2nd plural sammukaa elkää sammuko 2nd plural olkaa sammuneet elkää olko sammuneet
3rd plural sammukoot elkööt sammuko, elköö sammuttako 3rd plural olkoot sammuneet elkööt olko sammuneet, elköö olko sammuttu
impersonal sammuttakkoo elköö sammuttako impersonal olkoo sammuttu elköö olko sammuttu
Potentsiala
Preesens
positive negative
1st singular sammunen en sammune
2nd singular sammunet et sammune
3rd singular sammunoo ei sammune
1st plural sammunemma emmä sammune
2nd plural sammunetta että sammune
3rd plural sammunoot evät sammune, ei sammuttane
impersonal sammuttannoo ei sammuttane
Nominal forms
Infinitivat Partisipat
active passive
1st sammua present sammuva sammuttava
2nd inessive sammujees past sammunt, sammunut sammuttu
instructive sammuen 1) Chiefly in the Soikkola dialect.
2) Chiefly in the Ala-Laukaa dialect.
*) For the imperative, the 2nd plural (sammukaa) may be used for the 3rd person as well.
**) The interrogative is formed by adding the suffix -k (-ka?/-kä?) to the indicative, or -kse to the potential.
***) In folk poetry, a long first infinitive can be formed by adding the suffix -kse, followed by possessive suffixes, to the first infinitive. Note that sometimes gemination may be undone by this addition.
3rd illative sammumaa
inessive sammumaas
elative sammumast
abessive sammumata
4th nominative sammumiin
partitive sammumista, sammumist

Derived terms[edit]

References[edit]

  • Ruben E. Nirvi (1971) Inkeroismurteiden Sanakirja, Helsinki: Suomalais-Ugrilainen Seura, page 503

Votic[edit]

Etymology[edit]

Borrowed from Finnish sammua.

Pronunciation[edit]

  • (Luutsa, Liivtšülä) IPA(key): /ˈsɑmːuɑ̯/, [ˈsɑmːuɑ̯]
  • Rhymes: -ɑmːuɑ̯
  • Hyphenation: sam‧mua

Verb[edit]

sammua

  1. (intransitive) to go out (of fire)
    Synonym: kussua
  2. (intransitive) to be hoarse (of a voice)

Inflection[edit]

Conjugation of sammua (type II-2/alkua, no gradation)
Indicative
Present Perfect
positive negative positive negative
1st singular sammun en sammu 1st singular õõn sammunnu en õõ sammunnu
2nd singular sammud ed sammu 2nd singular õõd sammunnu ed õõ sammunnu
3rd singular sammub eb sammu 3rd singular on sammunnu eb õõ sammunnu
1st plural sammummõ emmä sammu 1st plural öõmmõ sammunnu emmä õõ sammunnu
2nd plural sammuttõ että sammu 2nd plural õõttõ sammunnu että õõ sammunnu
3rd plural sammuta eväd sammu 3rd plural õlla sammutu eväd õõ sammutu
impersonal sammuta eväd sammu impersonal õlla sammutu eväd õõ sammutu
Imperfect Pluperfect
positive negative positive negative
1st singular sammuzin en sammunnu 1st singular õlin sammunnu
2nd singular sammuzid ed sammunnu 2nd singular õlid sammunnu
3rd singular sammu eb sammunnu 3rd singular õli sammunnu
1st plural sammuzimmõ emmä sammunnu 1st plural õlimmõ sammunnu
2nd plural sammuzittõ että sammunnu 2nd plural õlittõ sammunnu
3rd plural sammuti eväd sammutu 3rd plural õlti sammutu
impersonal sammuti eväd sammutu impersonal õlti sammutu
Conditional
Present Perfect
positive negative positive negative
1st singular sammuizin en sammuizʹ 1st singular õllõizin sammunnu en õllõizʹ sammunnu
2nd singular sammuizid ed sammuizʹ 2nd singular õllõizid sammunnu ed õllõizʹ sammunnu
3rd singular sammuizʹ eb sammuizʹ 3rd singular õllõizʹ sammunnu eb õllõizʹ sammunnu
1st plural sammuizimmõ emmä sammuizʹ 1st plural õllõizimmõ sammunnu emmä õllõizʹ sammunnu
2nd plural sammuizittõ että sammuizʹ 2nd plural õllõizittõ sammunnu että õllõizʹ sammunnu
3rd plural sammutaizʹ eväd sammutaizʹ 3rd plural õltaizʹ sammutu eväd õltaizʹ sammutu
impersonal sammutaizʹ eväd sammutaizʹ impersonal õltaizʹ sammutu eväd õltaizʹ sammutu
Imperative
Present
positive negative
1st singular
2nd singular sammu elä sammu
3rd singular sammugo elko sammugo
1st plural
2nd plural sammuga elka sammuga
3rd plural sammugod
impersonal
Nominal forms
Infinitives Participles
active passive
1st sammua present sammujõ1)
2nd illative sammuma past sammunnu sammutu
inessive sammumõz 1) also used as the agent noun
elative sammumassõ
abessive sammumattõ

References[edit]

  • Hallap, V.; Adler, E.; Grünberg, S.; Leppik, M. (2012), “sammua”, in Vadja keele sõnaraamat [A dictionary of the Votic language], 2nd edition, Tallinn