Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search




  1. (intransitive) To lie, to be located at/in/on.


Inflection of sijaita (Kotus type 69/valita, no gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. sijaitsen en sijaitse 1st sing. olen sijainnut en ole sijainnut
2nd sing. sijaitset et sijaitse 2nd sing. olet sijainnut et ole sijainnut
3rd sing. sijaitsee ei sijaitse 3rd sing. on sijainnut ei ole sijainnut
1st plur. sijaitsemme emme sijaitse 1st plur. olemme sijainneet emme ole sijainneet
2nd plur. sijaitsette ette sijaitse 2nd plur. olette sijainneet ette ole sijainneet
3rd plur. sijaitsevat eivät sijaitse 3rd plur. ovat sijainneet eivät ole sijainneet
passive sijaitaan ei sijaita passive on sijaittu ei ole sijaittu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. sijaitsin en sijainnut 1st sing. olin sijainnut en ollut sijainnut
2nd sing. sijaitsit et sijainnut 2nd sing. olit sijainnut et ollut sijainnut
3rd sing. sijaitsi ei sijainnut 3rd sing. oli sijainnut ei ollut sijainnut
1st plur. sijaitsimme emme sijainneet 1st plur. olimme sijainneet emme olleet sijainneet
2nd plur. sijaitsitte ette sijainneet 2nd plur. olitte sijainneet ette olleet sijainneet
3rd plur. sijaitsivat eivät sijainneet 3rd plur. olivat sijainneet eivät olleet sijainneet
passive sijaittiin ei sijaittu passive oli sijaittu ei ollut sijaittu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. sijaitsisin en sijaitsisi 1st sing. olisin sijainnut en olisi sijainnut
2nd sing. sijaitsisit et sijaitsisi 2nd sing. olisit sijainnut et olisi sijainnut
3rd sing. sijaitsisi ei sijaitsisi 3rd sing. olisi sijainnut ei olisi sijainnut
1st plur. sijaitsisimme emme sijaitsisi 1st plur. olisimme sijainneet emme olisi sijainneet
2nd plur. sijaitsisitte ette sijaitsisi 2nd plur. olisitte sijainneet ette olisi sijainneet
3rd plur. sijaitsisivat eivät sijaitsisi 3rd plur. olisivat sijainneet eivät olisi sijainneet
passive sijaittaisiin ei sijaittaisi passive olisi sijaittu ei olisi sijaittu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. sijaitse älä sijaitse 2nd sing. ole sijainnut älä ole sijainnut
3rd sing. sijaitkoon älköön sijaitko 3rd sing. olkoon sijainnut älköön olko sijainnut
1st plur. sijaitkaamme älkäämme sijaitko 1st plur. olkaamme sijainneet älkäämme olko sijainneet
2nd plur. sijaitkaa älkää sijaitko 2nd plur. olkaa sijainneet älkää olko sijainneet
3rd plur. sijaitkoot älkööt sijaitko 3rd plur. olkoot sijainneet älkööt olko sijainneet
passive sijaittakoon älköön sijaittako passive olkoon sijaittu älköön olko sijaittu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. sijainnen en sijainne 1st sing. lienen sijainnut en liene sijainnut
2nd sing. sijainnet et sijainne 2nd sing. lienet sijainnut et liene sijainnut
3rd sing. sijainnee ei sijainne 3rd sing. lienee sijainnut ei liene sijainnut
1st plur. sijainnemme emme sijainne 1st plur. lienemme sijainneet emme liene sijainneet
2nd plur. sijainnette ette sijainne 2nd plur. lienette sijainneet ette liene sijainneet
3rd plur. sijainnevat eivät sijainne 3rd plur. lienevät sijainneet eivät liene sijainneet
passive sijaittaneen ei sijaittane passive lienee sijaittu ei liene sijaittu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st sijaita present sijaitseva sijaittava
long 1st2 sijaitakseen past sijainnut sijaittu
2nd inessive1 sijaitessa sijaittaessa agent1, 3 sijaitsema
instructive sijaiten negative sijaitsematon
3rd inessive sijaitsemassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative sijaitsemasta
illative sijaitsemaan
adessive sijaitsemalla
abessive sijaitsematta
instructive sijaitseman sijaittaman
4th nominative sijaitseminen
partitive sijaitsemista
5th2 sijaitsemaisillaan

Related terms[edit]