tuiskuta

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search

Finnish[edit]

Etymology[edit]

tuisku- +‎ -ta

Verb[edit]

tuiskuta

  1. (intransitive) To whirl

Conjugation[edit]

Inflection of tuiskuta (Kotus type 74/katketa, no gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. tuiskuan en tuiskua 1st sing. olen tuiskunnut en ole tuiskunnut
2nd sing. tuiskuat et tuiskua 2nd sing. olet tuiskunnut et ole tuiskunnut
3rd sing. tuiskuaa ei tuiskua 3rd sing. on tuiskunnut ei ole tuiskunnut
1st plur. tuiskuamme emme tuiskua 1st plur. olemme tuiskunneet emme ole tuiskunneet
2nd plur. tuiskuatte ette tuiskua 2nd plur. olette tuiskunneet ette ole tuiskunneet
3rd plur. tuiskuavat eivät tuiskua 3rd plur. ovat tuiskunneet eivät ole tuiskunneet
passive tuiskutaan ei tuiskuta passive on tuiskuttu ei ole tuiskuttu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. tuiskusin en tuiskunnut 1st sing. olin tuiskunnut en ollut tuiskunnut
2nd sing. tuiskusit et tuiskunnut 2nd sing. olit tuiskunnut et ollut tuiskunnut
3rd sing. tuiskusi ei tuiskunnut 3rd sing. oli tuiskunnut ei ollut tuiskunnut
1st plur. tuiskusimme emme tuiskunneet 1st plur. olimme tuiskunneet emme olleet tuiskunneet
2nd plur. tuiskusitte ette tuiskunneet 2nd plur. olitte tuiskunneet ette olleet tuiskunneet
3rd plur. tuiskusivat eivät tuiskunneet 3rd plur. olivat tuiskunneet eivät olleet tuiskunneet
passive tuiskuttiin ei tuiskuttu passive oli tuiskuttu ei ollut tuiskuttu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. tuiskuaisin
tuiskuisin
en tuiskuaisi
en tuiskuisi
1st sing. olisin tuiskunnut en olisi tuiskunnut
2nd sing. tuiskuaisit
tuiskuisit
et tuiskuaisi
et tuiskuisi
2nd sing. olisit tuiskunnut et olisi tuiskunnut
3rd sing. tuiskuaisi
tuiskuisi
ei tuiskuaisi
ei tuiskuisi
3rd sing. olisi tuiskunnut ei olisi tuiskunnut
1st plur. tuiskuaisimme
tuiskuisimme
emme tuiskuaisi
emme tuiskuisi
1st plur. olisimme tuiskunneet emme olisi tuiskunneet
2nd plur. tuiskuaisitte
tuiskuisitte
ette tuiskuaisi
ette tuiskuisi
2nd plur. olisitte tuiskunneet ette olisi tuiskunneet
3rd plur. tuiskuaisivat
tuiskuisivat
eivät tuiskuaisi
eivät tuiskuisi
3rd plur. olisivat tuiskunneet eivät olisi tuiskunneet
passive tuiskuttaisiin ei tuiskuttaisi passive olisi tuiskuttu ei olisi tuiskuttu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. tuiskua älä tuiskua 2nd sing. ole tuiskunnut älä ole tuiskunnut
3rd sing. tuiskutkoon älköön tuiskutko 3rd sing. olkoon tuiskunnut älköön olko tuiskunnut
1st plur. tuiskutkaamme älkäämme tuiskutko 1st plur. olkaamme tuiskunneet älkäämme olko tuiskunneet
2nd plur. tuiskutkaa älkää tuiskutko 2nd plur. olkaa tuiskunneet älkää olko tuiskunneet
3rd plur. tuiskutkoot älkööt tuiskutko 3rd plur. olkoot tuiskunneet älkööt olko tuiskunneet
passive tuiskuttakoon älköön tuiskuttako passive olkoon tuiskuttu älköön olko tuiskuttu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. tuiskunnen en tuiskunne 1st sing. lienen tuiskunnut en liene tuiskunnut
2nd sing. tuiskunnet et tuiskunne 2nd sing. lienet tuiskunnut et liene tuiskunnut
3rd sing. tuiskunnee ei tuiskunne 3rd sing. lienee tuiskunnut ei liene tuiskunnut
1st plur. tuiskunnemme emme tuiskunne 1st plur. lienemme tuiskunneet emme liene tuiskunneet
2nd plur. tuiskunnette ette tuiskunne 2nd plur. lienette tuiskunneet ette liene tuiskunneet
3rd plur. tuiskunnevat eivät tuiskunne 3rd plur. lienevät tuiskunneet eivät liene tuiskunneet
passive tuiskuttaneen ei tuiskuttane passive lienee tuiskuttu ei liene tuiskuttu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st tuiskuta present tuiskuava tuiskuttava
long 1st2 tuiskutakseen past tuiskunnut tuiskuttu
2nd inessive1 tuiskutessa tuiskuttaessa agent1, 3 tuiskuama
instructive tuiskuten negative tuiskuamaton
3rd inessive tuiskuamassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative tuiskuamasta
illative tuiskuamaan
adessive tuiskuamalla
abessive tuiskuamatta
instructive tuiskuaman tuiskuttaman
4th nominative tuiskuaminen
partitive tuiskuamista
5th2 tuiskuamaisillaan

Verb[edit]

tuiskuta

  1. Indicative present connegative form of tuiskuttaa.
  2. Second-person singular imperative present form of tuiskuttaa.
  3. Second-person singular imperative present connegative form of tuiskuttaa.

Anagrams[edit]