tunnistaa

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search

Finnish[edit]

Verb[edit]

tunnistaa

  1. to identify, recognise/recognize
  2. to name (publicly implicate)

Conjugation[edit]

Inflection of tunnistaa (Kotus type 53/muistaa, no gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. tunnistan en tunnistaˣ 1st sing. olen tunnistanut en oleˣ tunnistanut
2nd sing. tunnistat et tunnistaˣ 2nd sing. olet tunnistanut et oleˣ tunnistanut
3rd sing. tunnistaa ei tunnistaˣ 3rd sing. on tunnistanut ei oleˣ tunnistanut
1st plur. tunnistamme emme tunnistaˣ 1st plur. olemme tunnistaneet emme oleˣ tunnistaneet
2nd plur. tunnistatte ette tunnistaˣ 2nd plur. olette tunnistaneet ette oleˣ tunnistaneet
3rd plur. tunnistavat eivät tunnistaˣ 3rd plur. ovat tunnistaneet eivät oleˣ tunnistaneet
passive tunnistetaan ei tunnistetaˣ passive on tunnistettu ei oleˣ tunnistettu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. tunnistin en tunnistanut 1st sing. olin tunnistanut en ollut tunnistanut
2nd sing. tunnistit et tunnistanut 2nd sing. olit tunnistanut et ollut tunnistanut
3rd sing. tunnisti ei tunnistanut 3rd sing. oli tunnistanut ei ollut tunnistanut
1st plur. tunnistimme emme tunnistaneet 1st plur. olimme tunnistaneet emme olleet tunnistaneet
2nd plur. tunnistitte ette tunnistaneet 2nd plur. olitte tunnistaneet ette olleet tunnistaneet
3rd plur. tunnistivat eivät tunnistaneet 3rd plur. olivat tunnistaneet eivät olleet tunnistaneet
passive tunnistettiin ei tunnistettu passive oli tunnistettu ei ollut tunnistettu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. tunnistaisin en tunnistaisi 1st sing. olisin tunnistanut en olisi tunnistanut
2nd sing. tunnistaisit et tunnistaisi 2nd sing. olisit tunnistanut et olisi tunnistanut
3rd sing. tunnistaisi ei tunnistaisi 3rd sing. olisi tunnistanut ei olisi tunnistanut
1st plur. tunnistaisimme emme tunnistaisi 1st plur. olisimme tunnistaneet emme olisi tunnistaneet
2nd plur. tunnistaisitte ette tunnistaisi 2nd plur. olisitte tunnistaneet ette olisi tunnistaneet
3rd plur. tunnistaisivat eivät tunnistaisi 3rd plur. olisivat tunnistaneet eivät olisi tunnistaneet
passive tunnistettaisiin ei tunnistettaisi passive olisi tunnistettu ei olisi tunnistettu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. tunnistaˣ älä tunnistaˣ 2nd sing. oleˣ tunnistanut älä oleˣ tunnistanut
3rd sing. tunnistakoon älköön tunnistakoˣ 3rd sing. olkoon tunnistanut älköön olkoˣ tunnistanut
1st plur. tunnistakaamme älkäämme tunnistakoˣ 1st plur. olkaamme tunnistaneet älkäämme olkoˣ tunnistaneet
2nd plur. tunnistakaa älkää tunnistakoˣ 2nd plur. olkaa tunnistaneet älkää olkoˣ tunnistaneet
3rd plur. tunnistakoot älkööt tunnistakoˣ 3rd plur. olkoot tunnistaneet älkööt olkoˣ tunnistaneet
passive tunnistettakoon älköön tunnistettakoˣ passive olkoon tunnistettu älköön olkoˣ tunnistettu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. tunnistanen en tunnistaneˣ 1st sing. lienen tunnistanut en lieneˣ tunnistanut
2nd sing. tunnistanet et tunnistaneˣ 2nd sing. lienet tunnistanut et lieneˣ tunnistanut
3rd sing. tunnistanee ei tunnistaneˣ 3rd sing. lienee tunnistanut ei lieneˣ tunnistanut
1st plur. tunnistanemme emme tunnistaneˣ 1st plur. lienemme tunnistaneet emme lieneˣ tunnistaneet
2nd plur. tunnistanette ette tunnistaneˣ 2nd plur. lienette tunnistaneet ette lieneˣ tunnistaneet
3rd plur. tunnistanevat eivät tunnistaneˣ 3rd plur. lienevät tunnistaneet eivät lieneˣ tunnistaneet
passive tunnistettaneen ei tunnistettaneˣ passive lienee tunnistettu ei lieneˣ tunnistettu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st tunnistaaˣ present tunnistava tunnistettava
long 1st2 tunnistaakseen past tunnistanut tunnistettu
2nd inessive1 tunnistaessa tunnistettaessa agent1, 3 tunnistama
instructive tunnistaen negative tunnistamaton
3rd inessive tunnistamassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative tunnistamasta
illative tunnistamaan
adessive tunnistamalla
abessive tunnistamatta
instructive tunnistaman tunnistettaman
4th nominative tunnistaminen
partitive tunnistamista
5th2 tunnistamaisillaan

Derived terms[edit]

Related terms[edit]