värjäytyä

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search

Finnish[edit]

Etymology[edit]

From värjätä ‎(to dye) +‎ -utua.

Verb[edit]

värjäytyä

  1. (intransitive) To get dyed.
    • Vaatteet värjäytyivät pesukoneessa.
      • The clothes got dyed in the washing machine.

Conjugation[edit]

Inflection of värjäytyä (Kotus type 52/sanoa, t-d gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. värjäydyn en värjäydy 1st sing. olen värjäytynyt en ole värjäytynyt
2nd sing. värjäydyt et värjäydy 2nd sing. olet värjäytynyt et ole värjäytynyt
3rd sing. värjäytyy ei värjäydy 3rd sing. on värjäytynyt ei ole värjäytynyt
1st plur. värjäydymme emme värjäydy 1st plur. olemme värjäytyneet emme ole värjäytyneet
2nd plur. värjäydytte ette värjäydy 2nd plur. olette värjäytyneet ette ole värjäytyneet
3rd plur. värjäytyvät eivät värjäydy 3rd plur. ovat värjäytyneet eivät ole värjäytyneet
passive värjäydytään ei värjäydytä passive on värjäydytty ei ole värjäydytty
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. värjäydyin en värjäytynyt 1st sing. olin värjäytynyt en ollut värjäytynyt
2nd sing. värjäydyit et värjäytynyt 2nd sing. olit värjäytynyt et ollut värjäytynyt
3rd sing. värjäytyi ei värjäytynyt 3rd sing. oli värjäytynyt ei ollut värjäytynyt
1st plur. värjäydyimme emme värjäytyneet 1st plur. olimme värjäytyneet emme olleet värjäytyneet
2nd plur. värjäydyitte ette värjäytyneet 2nd plur. olitte värjäytyneet ette olleet värjäytyneet
3rd plur. värjäytyivät eivät värjäytyneet 3rd plur. olivat värjäytyneet eivät olleet värjäytyneet
passive värjäydyttiin ei värjäydytty passive oli värjäydytty ei ollut värjäydytty
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. värjäytyisin en värjäytyisi 1st sing. olisin värjäytynyt en olisi värjäytynyt
2nd sing. värjäytyisit et värjäytyisi 2nd sing. olisit värjäytynyt et olisi värjäytynyt
3rd sing. värjäytyisi ei värjäytyisi 3rd sing. olisi värjäytynyt ei olisi värjäytynyt
1st plur. värjäytyisimme emme värjäytyisi 1st plur. olisimme värjäytyneet emme olisi värjäytyneet
2nd plur. värjäytyisitte ette värjäytyisi 2nd plur. olisitte värjäytyneet ette olisi värjäytyneet
3rd plur. värjäytyisivät eivät värjäytyisi 3rd plur. olisivat värjäytyneet eivät olisi värjäytyneet
passive värjäydyttäisiin ei värjäydyttäisi passive olisi värjäydytty ei olisi värjäydytty
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. värjäydy älä värjäydy 2nd sing. ole värjäytynyt älä ole värjäytynyt
3rd sing. värjäytyköön älköön värjäytykö 3rd sing. olkoon värjäytynyt älköön olko värjäytynyt
1st plur. värjäytykäämme älkäämme värjäytykö 1st plur. olkaamme värjäytyneet älkäämme olko värjäytyneet
2nd plur. värjäytykää älkää värjäytykö 2nd plur. olkaa värjäytyneet älkää olko värjäytyneet
3rd plur. värjäytykööt älkööt värjäytykö 3rd plur. olkoot värjäytyneet älkööt olko värjäytyneet
passive värjäydyttäköön älköön värjäydyttäkö passive olkoon värjäydytty älköön olko värjäydytty
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. värjäytynen en värjäytyne 1st sing. lienen värjäytynyt en liene värjäytynyt
2nd sing. värjäytynet et värjäytyne 2nd sing. lienet värjäytynyt et liene värjäytynyt
3rd sing. värjäytynee ei värjäytyne 3rd sing. lienee värjäytynyt ei liene värjäytynyt
1st plur. värjäytynemme emme värjäytyne 1st plur. lienemme värjäytyneet emme liene värjäytyneet
2nd plur. värjäytynette ette värjäytyne 2nd plur. lienette värjäytyneet ette liene värjäytyneet
3rd plur. värjäytynevät eivät värjäytyne 3rd plur. lienevät värjäytyneet eivät liene värjäytyneet
passive värjäydyttäneen ei värjäydyttäne passive lienee värjäydytty ei liene värjäydytty
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st värjäytyä present värjäytyvä värjäydyttävä
long 1st2 värjäytyäkseen past värjäytynyt värjäydytty
2nd inessive1 värjäytyessä värjäydyttäessä agent1, 3 värjäytymä
instructive värjäytyen negative värjäytymätön
3rd inessive värjäytymässä 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative värjäytymästä
illative värjäytymään
adessive värjäytymällä
abessive värjäytymättä
instructive värjäytymän värjäydyttämän
4th nominative värjäytyminen
partitive värjäytymistä
5th2 värjäytymäisillään