Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search



Probably from Swedish färga.



  1. (transitive) To change the colour of something, to dye, to tint or to stain, depending on the object.


Inflection of värjätä (Kotus type 73/salata, no gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. värjään en värjää 1st sing. olen värjännyt en ole värjännyt
2nd sing. värjäät et värjää 2nd sing. olet värjännyt et ole värjännyt
3rd sing. värjää ei värjää 3rd sing. on värjännyt ei ole värjännyt
1st plur. värjäämme emme värjää 1st plur. olemme värjänneet emme ole värjänneet
2nd plur. värjäätte ette värjää 2nd plur. olette värjänneet ette ole värjänneet
3rd plur. värjäävät eivät värjää 3rd plur. ovat värjänneet eivät ole värjänneet
passive värjätään ei värjätä passive on värjätty ei ole värjätty
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. värjäsin en värjännyt 1st sing. olin värjännyt en ollut värjännyt
2nd sing. värjäsit et värjännyt 2nd sing. olit värjännyt et ollut värjännyt
3rd sing. värjäsi ei värjännyt 3rd sing. oli värjännyt ei ollut värjännyt
1st plur. värjäsimme emme värjänneet 1st plur. olimme värjänneet emme olleet värjänneet
2nd plur. värjäsitte ette värjänneet 2nd plur. olitte värjänneet ette olleet värjänneet
3rd plur. värjäsivät eivät värjänneet 3rd plur. olivat värjänneet eivät olleet värjänneet
passive värjättiin ei värjätty passive oli värjätty ei ollut värjätty
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. värjäisin en värjäisi 1st sing. olisin värjännyt en olisi värjännyt
2nd sing. värjäisit et värjäisi 2nd sing. olisit värjännyt et olisi värjännyt
3rd sing. värjäisi ei värjäisi 3rd sing. olisi värjännyt ei olisi värjännyt
1st plur. värjäisimme emme värjäisi 1st plur. olisimme värjänneet emme olisi värjänneet
2nd plur. värjäisitte ette värjäisi 2nd plur. olisitte värjänneet ette olisi värjänneet
3rd plur. värjäisivät eivät värjäisi 3rd plur. olisivat värjänneet eivät olisi värjänneet
passive värjättäisiin ei värjättäisi passive olisi värjätty ei olisi värjätty
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. värjää älä värjää 2nd sing. ole värjännyt älä ole värjännyt
3rd sing. värjätköön älköön värjätkö 3rd sing. olkoon värjännyt älköön olko värjännyt
1st plur. värjätkäämme älkäämme värjätkö 1st plur. olkaamme värjänneet älkäämme olko värjänneet
2nd plur. värjätkää älkää värjätkö 2nd plur. olkaa värjänneet älkää olko värjänneet
3rd plur. värjätkööt älkööt värjätkö 3rd plur. olkoot värjänneet älkööt olko värjänneet
passive värjättäköön älköön värjättäkö passive olkoon värjätty älköön olko värjätty
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. värjännen en värjänne 1st sing. lienen värjännyt en liene värjännyt
2nd sing. värjännet et värjänne 2nd sing. lienet värjännyt et liene värjännyt
3rd sing. värjännee ei värjänne 3rd sing. lienee värjännyt ei liene värjännyt
1st plur. värjännemme emme värjänne 1st plur. lienemme värjänneet emme liene värjänneet
2nd plur. värjännette ette värjänne 2nd plur. lienette värjänneet ette liene värjänneet
3rd plur. värjännevät eivät värjänne 3rd plur. lienevät värjänneet eivät liene värjänneet
passive värjättäneen ei värjättäne passive lienee värjätty ei liene värjätty
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st värjätä present värjäävä värjättävä
long 1st2 värjätäkseen past värjännyt värjätty
2nd inessive1 värjätessä värjättäessä agent1, 3 värjäämä
instructive värjäten negative värjäämätön
3rd inessive värjäämässä 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative värjäämästä
illative värjäämään
adessive värjäämällä
abessive värjäämättä
instructive värjäämän värjättämän
4th nominative värjääminen
partitive värjäämistä
5th2 värjäämäisillään

Related terms[edit]