User:Calisthenis/sandbox

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search
          ̄          ́

Verbs[edit]

Germanic[edit]

West[edit]

Lua error in Module:goh-conj at line 24: Class parameter required for strong verbs
Lua error in Module:odt-conj at line 67: Class parameter required for strong verbs

Proto-Germanic[edit]









Gothic[edit]

Lua error in Module:got-verbs at line 159: The parameter "j" is required.

Class 2 weak
Infinitive v𐌿𐍂𐌺𐍉𐌽
vurkōn
Indicative Present Past Present passive
1st singular v𐌿𐍂𐌺𐍉
vurkō
v𐌿𐍂𐌺𐍉𐌳𐌰
vurkōda
v𐌿𐍂𐌺𐍉𐌳𐌰
vurkōda
2nd singular v𐌿𐍂𐌺𐍉𐍃
vurkōs
v𐌿𐍂𐌺𐍉𐌳𐌴𐍃
vurkōdēs
v𐌿𐍂𐌺𐍉𐌶𐌰
vurkōza
3rd singular v𐌿𐍂𐌺𐍉𐌸
vurkōþ
v𐌿𐍂𐌺𐍉𐌳𐌰
vurkōda
v𐌿𐍂𐌺𐍉𐌳𐌰
vurkōda
1st dual v𐌿𐍂𐌺𐍉𐍃
vurkōs
v𐌿𐍂𐌺𐍉𐌳𐌴𐌳𐌿
vurkōdēdu
2nd dual v𐌿𐍂𐌺𐍉𐍄𐍃
vurkōts
v𐌿𐍂𐌺𐍉𐌳𐌴𐌳𐌿𐍄𐍃
vurkōdēduts
1st plural v𐌿𐍂𐌺𐍉𐌼
vurkōm
v𐌿𐍂𐌺𐍉𐌳𐌴𐌳𐌿𐌼
vurkōdēdum
v𐌿𐍂𐌺𐍉𐌽𐌳𐌰
vurkōnda
2nd plural v𐌿𐍂𐌺𐍉𐌸
vurkōþ
v𐌿𐍂𐌺𐍉𐌳𐌴𐌳𐌿𐌸
vurkōdēduþ
v𐌿𐍂𐌺𐍉𐌽𐌳𐌰
vurkōnda
3rd plural v𐌿𐍂𐌺𐍉𐌽𐌳
vurkōnd
v𐌿𐍂𐌺𐍉𐌳𐌴𐌳𐌿𐌽
vurkōdēdun
v𐌿𐍂𐌺𐍉𐌽𐌳𐌰
vurkōnda
Subjunctive Present Past Present passive
1st singular v𐌿𐍂𐌺𐍉
vurkō
v𐌿𐍂𐌺𐍉𐌳𐌴𐌳𐌾𐌰𐌿
vurkōdēdjau
v𐌿𐍂𐌺𐍉𐌳𐌰𐌿
vurkōdau
2nd singular v𐌿𐍂𐌺𐍉𐍃
vurkōs
v𐌿𐍂𐌺𐍉𐌳𐌴𐌳𐌴𐌹𐍃
vurkōdēdeis
v𐌿𐍂𐌺𐍉𐌶𐌰𐌿
vurkōzau
3rd singular v𐌿𐍂𐌺𐍉
vurkō
v𐌿𐍂𐌺𐍉𐌳𐌴𐌳𐌹
vurkōdēdi
v𐌿𐍂𐌺𐍉𐌳𐌰𐌿
vurkōdau
1st dual v𐌿𐍂𐌺𐍉𐍅𐌰
vurkōwa
v𐌿𐍂𐌺𐍉𐌳𐌴𐌳𐌴𐌹𐍅𐌰
vurkōdēdeiwa
2nd dual v𐌿𐍂𐌺𐍉𐍄𐍃
vurkōts
v𐌿𐍂𐌺𐍉𐌳𐌴𐌳𐌴𐌹𐍄𐍃
vurkōdēdeits
1st plural v𐌿𐍂𐌺𐍉𐌼𐌰
vurkōma
v𐌿𐍂𐌺𐍉𐌳𐌴𐌳𐌴𐌹𐌼𐌰
vurkōdēdeima
v𐌿𐍂𐌺𐍉𐌽𐌳𐌰𐌿
vurkōndau
2nd plural v𐌿𐍂𐌺𐍉𐌸
vurkōþ
v𐌿𐍂𐌺𐍉𐌳𐌴𐌳𐌴𐌹𐌸
vurkōdēdeiþ
v𐌿𐍂𐌺𐍉𐌽𐌳𐌰𐌿
vurkōndau
3rd plural v𐌿𐍂𐌺𐍉𐌽𐌰
vurkōna
v𐌿𐍂𐌺𐍉𐌳𐌴𐌳𐌴𐌹𐌽𐌰
vurkōdēdeina
v𐌿𐍂𐌺𐍉𐌽𐌳𐌰𐌿
vurkōndau
Imperative
2nd singular v𐌿𐍂𐌺𐍉
vurkō
3rd singular v𐌿𐍂𐌺𐍉𐌳𐌰𐌿
vurkōdau
2nd dual v𐌿𐍂𐌺𐍉𐍄𐍃
vurkōts
2nd plural v𐌿𐍂𐌺𐍉𐌸
vurkōþ
3rd plural v𐌿𐍂𐌺𐍉𐌽𐌳𐌰𐌿
vurkōndau
Present Past
Participles v𐌿𐍂𐌺𐍉𐌽𐌳𐍃
vurkōnds
v𐌿𐍂𐌺𐍉𐌸𐍃
vurkōþs


Class 3 weak
Infinitive v𐌿𐍂𐌺𐌰𐌽
vurkān
Indicative Present Past Present passive
1st singular v𐌿𐍂𐌺𐌰
vurka
v𐌿𐍂𐌺𐌰𐌹𐌳𐌰
vurkaida
v𐌿𐍂𐌺𐌰𐌳𐌰
vurkāda
2nd singular v𐌿𐍂𐌺𐌰𐌹𐍃
vurkais
v𐌿𐍂𐌺𐌰𐌹𐌳𐌴𐍃
vurkaidēs
v𐌿𐍂𐌺𐌰𐌶𐌰
vurkāza
3rd singular v𐌿𐍂𐌺𐌰𐌹𐌸
vurkaiþ
v𐌿𐍂𐌺𐌰𐌹𐌳𐌰
vurkaida
v𐌿𐍂𐌺𐌰𐌳𐌰
vurkāda
1st dual v𐌿𐍂𐌺𐍉𐍃
vurkōs
v𐌿𐍂𐌺𐌰𐌹𐌳𐌴𐌳𐌿
vurkaidēdu
2nd dual v𐌿𐍂𐌺𐌰𐍄𐍃
vurkāts
v𐌿𐍂𐌺𐌰𐌹𐌳𐌴𐌳𐌿𐍄𐍃
vurkaidēduts
1st plural v𐌿𐍂𐌺𐌰𐌼
vurkām
v𐌿𐍂𐌺𐌰𐌹𐌳𐌴𐌳𐌿𐌼
vurkaidēdum
v𐌿𐍂𐌺𐌰𐌽𐌳𐌰
vurkānda
2nd plural v𐌿𐍂𐌺𐌰𐌹𐌸
vurkaiþ
v𐌿𐍂𐌺𐌰𐌹𐌳𐌴𐌳𐌿𐌸
vurkaidēduþ
v𐌿𐍂𐌺𐌰𐌽𐌳𐌰
vurkānda
3rd plural v𐌿𐍂𐌺𐌰𐌽𐌳
vurkānd
v𐌿𐍂𐌺𐌰𐌹𐌳𐌴𐌳𐌿𐌽
vurkaidēdun
v𐌿𐍂𐌺𐌰𐌽𐌳𐌰
vurkānda
Subjunctive Present Past Present passive
1st singular v𐌿𐍂𐌺𐌰𐌿
vurkau
v𐌿𐍂𐌺𐌰𐌹𐌳𐌴𐌳𐌾𐌰𐌿
vurkaidēdjau
v𐌿𐍂𐌺𐌰𐌹𐌳𐌰𐌿
vurkaidau
2nd singular v𐌿𐍂𐌺𐌰𐌹𐍃
vurkais
v𐌿𐍂𐌺𐌰𐌹𐌳𐌴𐌳𐌴𐌹𐍃
vurkaidēdeis
v𐌿𐍂𐌺𐌰𐌹𐌶𐌰𐌿
vurkaizau
3rd singular v𐌿𐍂𐌺𐌰𐌹
vurkai
v𐌿𐍂𐌺𐌰𐌹𐌳𐌴𐌳𐌹
vurkaidēdi
v𐌿𐍂𐌺𐌰𐌹𐌳𐌰𐌿
vurkaidau
1st dual v𐌿𐍂𐌺𐌰𐌹𐍅𐌰
vurkaiwa
v𐌿𐍂𐌺𐌰𐌹𐌳𐌴𐌳𐌴𐌹𐍅𐌰
vurkaidēdeiwa
2nd dual v𐌿𐍂𐌺𐌰𐌹𐍄𐍃
vurkaits
v𐌿𐍂𐌺𐌰𐌹𐌳𐌴𐌳𐌴𐌹𐍄𐍃
vurkaidēdeits
1st plural v𐌿𐍂𐌺𐌰𐌹𐌼𐌰
vurkaima
v𐌿𐍂𐌺𐌰𐌹𐌳𐌴𐌳𐌴𐌹𐌼𐌰
vurkaidēdeima
v𐌿𐍂𐌺𐌰𐌹𐌽𐌳𐌰𐌿
vurkaindau
2nd plural v𐌿𐍂𐌺𐌰𐌹𐌸
vurkaiþ
v𐌿𐍂𐌺𐌰𐌹𐌳𐌴𐌳𐌴𐌹𐌸
vurkaidēdeiþ
v𐌿𐍂𐌺𐌰𐌹𐌽𐌳𐌰𐌿
vurkaindau
3rd plural v𐌿𐍂𐌺𐌰𐌹𐌽𐌰
vurkaina
v𐌿𐍂𐌺𐌰𐌹𐌳𐌴𐌳𐌴𐌹𐌽𐌰
vurkaidēdeina
v𐌿𐍂𐌺𐌰𐌹𐌽𐌳𐌰𐌿
vurkaindau
Imperative
2nd singular v𐌿𐍂𐌺𐌰𐌹
vurkai
3rd singular v𐌿𐍂𐌺𐌰𐌳𐌰𐌿
vurkādau
2nd dual v𐌿𐍂𐌺𐌰𐍄𐍃
vurkāts
2nd plural v𐌿𐍂𐌺𐌰𐌹𐌸
vurkaiþ
3rd plural v𐌿𐍂𐌺𐌰𐌽𐌳𐌰𐌿
vurkāndau
Present Past
Participles v𐌿𐍂𐌺𐌰𐌽𐌳𐍃
vurkānds
v𐌿𐍂𐌺𐌰𐌹𐌸𐍃
vurkaiþs


Class 4 weak
Infinitive v𐌿𐍂𐌺𐌽𐌰𐌽
vurknan
Indicative Present Past Present passive
1st singular v𐌿𐍂𐌺𐌽𐌰
vurkna
v𐌿𐍂𐌺𐌽𐍉𐌳𐌰
vurknōda
2nd singular v𐌿𐍂𐌺𐌽𐌹𐍃
vurknis
v𐌿𐍂𐌺𐌽𐍉𐌳𐌴𐍃
vurknōdēs
3rd singular v𐌿𐍂𐌺𐌽𐌹𐌸
vurkniþ
v𐌿𐍂𐌺𐌽𐍉𐌳𐌰
vurknōda
1st dual v𐌿𐍂𐌺𐌽𐍉𐍃
vurknōs
v𐌿𐍂𐌺𐌽𐍉𐌳𐌴𐌳𐌿
vurknōdēdu
2nd dual v𐌿𐍂𐌺𐌽𐌰𐍄𐍃
vurknats
v𐌿𐍂𐌺𐌽𐍉𐌳𐌴𐌳𐌿𐍄𐍃
vurknōdēduts
1st plural v𐌿𐍂𐌺𐌽𐌰𐌼
vurknam
v𐌿𐍂𐌺𐌽𐍉𐌳𐌴𐌳𐌿𐌼
vurknōdēdum
2nd plural v𐌿𐍂𐌺𐌽𐌹𐌸
vurkniþ
v𐌿𐍂𐌺𐌽𐍉𐌳𐌴𐌳𐌿𐌸
vurknōdēduþ
3rd plural v𐌿𐍂𐌺𐌽𐌰𐌽𐌳
vurknand
v𐌿𐍂𐌺𐌽𐍉𐌳𐌴𐌳𐌿𐌽
vurknōdēdun
Subjunctive Present Past Present passive
1st singular v𐌿𐍂𐌺𐌽𐌰𐌿
vurknau
v𐌿𐍂𐌺𐌽𐍉𐌳𐌴𐌳𐌾𐌰𐌿
vurknōdēdjau
2nd singular v𐌿𐍂𐌺𐌽𐌰𐌹𐍃
vurknais
v𐌿𐍂𐌺𐌽𐍉𐌳𐌴𐌳𐌴𐌹𐍃
vurknōdēdeis
3rd singular v𐌿𐍂𐌺𐌽𐌰𐌹
vurknai
v𐌿𐍂𐌺𐌽𐍉𐌳𐌴𐌳𐌹
vurknōdēdi
1st dual v𐌿𐍂𐌺𐌽𐌰𐌹𐍅𐌰
vurknaiwa
v𐌿𐍂𐌺𐌽𐍉𐌳𐌴𐌳𐌴𐌹𐍅𐌰
vurknōdēdeiwa
2nd dual v𐌿𐍂𐌺𐌽𐌰𐌹𐍄𐍃
vurknaits
v𐌿𐍂𐌺𐌽𐍉𐌳𐌴𐌳𐌴𐌹𐍄𐍃
vurknōdēdeits
1st plural v𐌿𐍂𐌺𐌽𐌰𐌹𐌼𐌰
vurknaima
v𐌿𐍂𐌺𐌽𐍉𐌳𐌴𐌳𐌴𐌹𐌼𐌰
vurknōdēdeima
2nd plural v𐌿𐍂𐌺𐌽𐌰𐌹𐌸
vurknaiþ
v𐌿𐍂𐌺𐌽𐍉𐌳𐌴𐌳𐌴𐌹𐌸
vurknōdēdeiþ
3rd plural v𐌿𐍂𐌺𐌽𐌰𐌹𐌽𐌰
vurknaina
v𐌿𐍂𐌺𐌽𐍉𐌳𐌴𐌳𐌴𐌹𐌽𐌰
vurknōdēdeina
Imperative
2nd singular v𐌿𐍂𐌺𐌽
vurkn
3rd singular v𐌿𐍂𐌺𐌽𐌰𐌳𐌰𐌿
vurknadau
2nd dual v𐌿𐍂𐌺𐌽𐌰𐍄𐍃
vurknats
2nd plural v𐌿𐍂𐌺𐌽𐌹𐌸
vurkniþ
3rd plural v𐌿𐍂𐌺𐌽𐌰𐌽𐌳𐌰𐌿
vurknandau
Present Past
Participles v𐌿𐍂𐌺𐌽𐌰𐌽𐌳𐍃
vurknands


Celtic[edit]






Latin[edit]

   Conjugation of Calisthenis/sandbox (first conjugation)
indicative singular plural
first second third first second third
active present prepō prepās prepat prepāmus prepātis prepant
imperfect prepābam prepābās prepābat prepābāmus prepābātis prepābant
future prepābō prepābis prepābit prepābimus prepābitis prepābunt
perfect prēpī prēpistī prēpit prēpimus prēpistis prēpērunt, prēpēre
pluperfect prēperam prēperās prēperat prēperāmus prēperātis prēperant
future perfect prēperō prēperis prēperit prēperimus prēperitis prēperint
passive present prepor prepāris, prepāre prepātur prepāmur prepāminī prepantur
imperfect prepābar prepābāris, prepābāre prepābātur prepābāmur prepābāminī prepābantur
future prepābor prepāberis, prepābere prepābitur prepābimur prepābiminī prepābuntur
perfect prepātus + present active indicative of sum
pluperfect prepātus + imperfect active indicative of sum
future perfect prepātus + future active indicative of sum
subjunctive singular plural
first second third first second third
active present prepem prepēs prepet prepēmus prepētis prepent
imperfect prepārem prepārēs prepāret prepārēmus prepārētis prepārent
perfect prēperim prēperīs prēperit prēperīmus prēperītis prēperint
pluperfect prēpissem prēpissēs prēpisset prēpissēmus prēpissētis prēpissent
passive present preper prepēris, prepēre prepētur prepēmur prepēminī prepentur
imperfect prepārer prepārēris, prepārēre prepārētur prepārēmur prepārēminī prepārentur
perfect prepātus + present active subjunctive of sum
pluperfect prepātus + imperfect active subjunctive of sum
imperative singular plural
first second third first second third
active present prepā prepāte
future prepātō prepātō prepātōte prepantō
passive present prepāre prepāminī
future prepātor prepātor prepantor
non-finite forms active passive
present perfect future present perfect future
infinitives prepāre prēpisse prepātūrus esse prepārī prepātus esse prepātum īrī
participles prepāns prepātūrus prepātus prepandus
verbal nouns gerund supine
nominative genitive dative/ablative accusative accusative ablative
prepāre prepandī prepandō prepandum prepātum prepātū


   Conjugation of Calisthenis/sandbox (second conjugation)
indicative singular plural
first second third first second third
active present cameō camēs camet camēmus camētis cament
imperfect camēbam camēbās camēbat camēbāmus camēbātis camēbant
future camēbō camēbis camēbit camēbimus camēbitis camēbunt
perfect cacamī cacamistī cacamit cacamimus cacamistis cacamērunt, cacamēre
pluperfect cacameram cacamerās cacamerat cacamerāmus cacamerātis cacamerant
future perfect cacamerō cacameris cacamerit cacamerimus cacameritis cacamerint
passive present cameor camēris, camēre camētur camēmur camēminī camentur
imperfect camēbar camēbāris, camēbāre camēbātur camēbāmur camēbāminī camēbantur
future camēbor camēberis, camēbere camēbitur camēbimur camēbiminī camēbuntur
perfect camitus + present active indicative of sum
pluperfect camitus + imperfect active indicative of sum
future perfect camitus + future active indicative of sum
subjunctive singular plural
first second third first second third
active present cameam cameās cameat cameāmus cameātis cameant
imperfect camērem camērēs camēret camērēmus camērētis camērent
perfect cacamerim cacamerīs cacamerit cacamerīmus cacamerītis cacamerint
pluperfect cacamissem cacamissēs cacamisset cacamissēmus cacamissētis cacamissent
passive present camear cameāris, cameāre cameātur cameāmur cameāminī cameantur
imperfect camērer camērēris, camērēre camērētur camērēmur camērēminī camērentur
perfect camitus + present active subjunctive of sum
pluperfect camitus + imperfect active subjunctive of sum
imperative singular plural
first second third first second third
active present camē camēte
future camētō camētō camētōte camentō
passive present camēre camēminī
future camētor camētor camentor
non-finite forms active passive
present perfect future present perfect future
infinitives camēre cacamisse camitūrus esse camērī camitus esse camitum īrī
participles camēns camitūrus camitus camendus
verbal nouns gerund supine
nominative genitive dative/ablative accusative accusative ablative
camēre camendī camendō camendum camitum camitū


   Conjugation of Calisthenis/sandbox (third conjugation)
indicative singular plural
first second third first second third
active present mangō mangis mangit mangimus mangitis mangunt
imperfect mangēbam mangēbās mangēbat mangēbāmus mangēbātis mangēbant
future mangam mangēs manget mangēmus mangētis mangent
perfect manxī manxistī manxit manximus manxistis manxērunt, manxēre
pluperfect manxeram manxerās manxerat manxerāmus manxerātis manxerant
future perfect manxerō manxeris manxerit manxerimus manxeritis manxerint
passive present mangor mangeris, mangere mangitur mangimur mangiminī manguntur
imperfect mangēbar mangēbāris, mangēbāre mangēbātur mangēbāmur mangēbāminī mangēbantur
future mangar mangēris, mangēre mangētur mangēmur mangēminī mangentur
perfect manctus + present active indicative of sum
pluperfect manctus + imperfect active indicative of sum
future perfect manctus + future active indicative of sum
subjunctive singular plural
first second third first second third
active present mangam mangās mangat mangāmus mangātis mangant
imperfect mangerem mangerēs mangeret mangerēmus mangerētis mangerent
perfect manxerim manxerīs manxerit manxerīmus manxerītis manxerint
pluperfect manxissem manxissēs manxisset manxissēmus manxissētis manxissent
passive present mangar mangāris, mangāre mangātur mangāmur mangāminī mangantur
imperfect mangerer mangerēris, mangerēre mangerētur mangerēmur mangerēminī mangerentur
perfect manctus + present active subjunctive of sum
pluperfect manctus + imperfect active subjunctive of sum
imperative singular plural
first second third first second third
active present mange mangite
future mangitō mangitō mangitōte manguntō
passive present mangere mangiminī
future mangitor mangitor manguntor
non-finite forms active passive
present perfect future present perfect future
infinitives mangere manxisse manctūrus esse mangī manctus esse manctum īrī
participles mangēns manctūrus manctus mangendus
verbal nouns gerund supine
nominative genitive dative/ablative accusative accusative ablative
mangere mangendī mangendō mangendum manctum manctū


   Conjugation of Calisthenis/sandbox (fourth conjugation)
indicative singular plural
first second third first second third
active present mariō marīs marit marīmus marītis mariunt
imperfect mariēbam mariēbās mariēbat mariēbāmus mariēbātis mariēbant
future mariam mariēs mariet mariēmus mariētis marient
perfect maruī maruistī maruit maruimus maruistis maruērunt, maruēre
pluperfect marueram maruerās maruerat maruerāmus maruerātis maruerant
future perfect maruerō marueris maruerit maruerimus marueritis maruerint
passive present marior marīris, marīre marītur marīmur marīminī mariuntur
imperfect mariēbar mariēbāris, mariēbāre mariēbātur mariēbāmur mariēbāminī mariēbantur
future mariar mariēris, mariēre mariētur mariēmur mariēminī marientur
perfect martus + present active indicative of sum
pluperfect martus + imperfect active indicative of sum
future perfect martus + future active indicative of sum
subjunctive singular plural
first second third first second third
active present mariam mariās mariat mariāmus mariātis mariant
imperfect marīrem marīrēs marīret marīrēmus marīrētis marīrent
perfect maruerim maruerīs maruerit maruerīmus maruerītis maruerint
pluperfect maruissem maruissēs maruisset maruissēmus maruissētis maruissent
passive present mariar mariāris, mariāre mariātur mariāmur mariāminī mariantur
imperfect marīrer marīrēris, marīrēre marīrētur marīrēmur marīrēminī marīrentur
perfect martus + present active subjunctive of sum
pluperfect martus + imperfect active subjunctive of sum
imperative singular plural
first second third first second third
active present marī marīte
future marītō marītō marītōte mariuntō
passive present marīre marīminī
future marītor marītor mariuntor
non-finite forms active passive
present perfect future present perfect future
infinitives marīre maruisse martūrus esse marīrī martus esse martum īrī
participles mariēns martūrus martus mariendus
verbal nouns gerund supine
nominative genitive dative/ablative accusative accusative ablative
marīre mariendī mariendō mariendum martum martū


Nouns[edit]

Germanic[edit]






Proto-Celtic[edit]

Masculine o-stem
singular dual plural
nominative *cyános *cyánou *cyánoi
vocative *cyáne *cyánou *cyánūs
accusative *cyánom *cyánou *cyánūs
genitive *cyánī *cyánous *cyánom
dative *cyánūi *cyánobom *cyánobos
instrumental *cyánū *cyánobim *cyánobis


Feminine ā-stem
singular dual plural
nominative *cyánā *cyánai *cyánās
vocative *cyánā *cyánai *cyánās
accusative *cyánam *cyánai *cyánās
genitive *cyánās *cyánous *cyánom
dative *cyánai *cyánābom *cyánābos
instrumental *? *cyánābim *cyánābis


Masculine/feminine i-stem
singular dual plural
nominative *cyánis *cyánī *cyánīs
vocative *cyáni *cyánī *cyánīs
accusative *cyánim *cyánī *cyánīs
genitive *cyánēs *cyányow *cyányom
dative *cyánē *cyánibom *cyánibos
instrumental *cyánī *cyánibim *cyánibis


New[edit]

Nouns[edit]

Strong -a stem[edit]


Strong -e/i stem[edit]


Strong -o stem[edit]


Strong -u stem[edit]


Weak infix-less stem[edit]


Celtic[edit]

Case Singular Plural
Nominative cáth cáth
Accusative cáth cáth
Genitive cáth cáth
Dative cáth cáth


Case Singular Plural
Nominative an cáth na gáith
Accusative an cáthan na ngáitheas
Genitive na cháithí nan cháitheair
Dative ain cáthaich ani cáitheadh


Case Singular Plural
Nominative an càth na gàith
Accusative an càthan na ngàitheas
Genitive na chàithì nan chàitheair
Dative ain càthaich ani càitheadh