Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search




  1. (intransitive) To grey (to become grey).


Inflection of harmaantua (Kotus type 52/sanoa, nt-nn gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. harmaannun en harmaannu 1st sing. olen harmaantunut en ole harmaantunut
2nd sing. harmaannut et harmaannu 2nd sing. olet harmaantunut et ole harmaantunut
3rd sing. harmaantuu ei harmaannu 3rd sing. on harmaantunut ei ole harmaantunut
1st plur. harmaannumme emme harmaannu 1st plur. olemme harmaantuneet emme ole harmaantuneet
2nd plur. harmaannutte ette harmaannu 2nd plur. olette harmaantuneet ette ole harmaantuneet
3rd plur. harmaantuvat eivät harmaannu 3rd plur. ovat harmaantuneet eivät ole harmaantuneet
passive harmaannutaan ei harmaannuta passive on harmaannuttu ei ole harmaannuttu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. harmaannuin en harmaantunut 1st sing. olin harmaantunut en ollut harmaantunut
2nd sing. harmaannuit et harmaantunut 2nd sing. olit harmaantunut et ollut harmaantunut
3rd sing. harmaantui ei harmaantunut 3rd sing. oli harmaantunut ei ollut harmaantunut
1st plur. harmaannuimme emme harmaantuneet 1st plur. olimme harmaantuneet emme olleet harmaantuneet
2nd plur. harmaannuitte ette harmaantuneet 2nd plur. olitte harmaantuneet ette olleet harmaantuneet
3rd plur. harmaantuivat eivät harmaantuneet 3rd plur. olivat harmaantuneet eivät olleet harmaantuneet
passive harmaannuttiin ei harmaannuttu passive oli harmaannuttu ei ollut harmaannuttu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. harmaantuisin en harmaantuisi 1st sing. olisin harmaantunut en olisi harmaantunut
2nd sing. harmaantuisit et harmaantuisi 2nd sing. olisit harmaantunut et olisi harmaantunut
3rd sing. harmaantuisi ei harmaantuisi 3rd sing. olisi harmaantunut ei olisi harmaantunut
1st plur. harmaantuisimme emme harmaantuisi 1st plur. olisimme harmaantuneet emme olisi harmaantuneet
2nd plur. harmaantuisitte ette harmaantuisi 2nd plur. olisitte harmaantuneet ette olisi harmaantuneet
3rd plur. harmaantuisivat eivät harmaantuisi 3rd plur. olisivat harmaantuneet eivät olisi harmaantuneet
passive harmaannuttaisiin ei harmaannuttaisi passive olisi harmaannuttu ei olisi harmaannuttu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. harmaannu älä harmaannu 2nd sing. ole harmaantunut älä ole harmaantunut
3rd sing. harmaantukoon älköön harmaantuko 3rd sing. olkoon harmaantunut älköön olko harmaantunut
1st plur. harmaantukaamme älkäämme harmaantuko 1st plur. olkaamme harmaantuneet älkäämme olko harmaantuneet
2nd plur. harmaantukaa älkää harmaantuko 2nd plur. olkaa harmaantuneet älkää olko harmaantuneet
3rd plur. harmaantukoot älkööt harmaantuko 3rd plur. olkoot harmaantuneet älkööt olko harmaantuneet
passive harmaannuttakoon älköön harmaannuttako passive olkoon harmaannuttu älköön olko harmaannuttu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. harmaantunen en harmaantune 1st sing. lienen harmaantunut en liene harmaantunut
2nd sing. harmaantunet et harmaantune 2nd sing. lienet harmaantunut et liene harmaantunut
3rd sing. harmaantunee ei harmaantune 3rd sing. lienee harmaantunut ei liene harmaantunut
1st plur. harmaantunemme emme harmaantune 1st plur. lienemme harmaantuneet emme liene harmaantuneet
2nd plur. harmaantunette ette harmaantune 2nd plur. lienette harmaantuneet ette liene harmaantuneet
3rd plur. harmaantunevat eivät harmaantune 3rd plur. lienevät harmaantuneet eivät liene harmaantuneet
passive harmaannuttaneen ei harmaannuttane passive lienee harmaannuttu ei liene harmaannuttu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st harmaantua present harmaantuva harmaannuttava
long 1st2 harmaantuakseen past harmaantunut harmaannuttu
2nd inessive1 harmaantuessa harmaannuttaessa agent1, 3 harmaantuma
instructive harmaantuen negative harmaantumaton
3rd inessive harmaantumassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative harmaantumasta
illative harmaantumaan
adessive harmaantumalla
abessive harmaantumatta
instructive harmaantuman harmaannuttaman
4th nominative harmaantuminen
partitive harmaantumista
5th2 harmaantumaisillaan

Derived terms[edit]