harmaa

From Wiktionary, the free dictionary
Jump to navigation Jump to search

Finnish[edit]

Alternative forms[edit]

Etymology[edit]

From Proto-Finnic *harmaga, borrowed from Proto-Baltic *śirˀmas (compare Lithuanian širmas). Erzya шерже (šerže, hoar, gray hair) borrowed from the same root.

Pronunciation[edit]

  • IPA(key): /ˈhɑrmɑː/, [ˈhɑ̝rmɑ̝ː]
  • Rhymes: -ɑrmɑː
  • Syllabification(key): har‧maa

Adjective[edit]

harmaa (comparative harmaampi, superlative harmain)

  1. grey, gray (colour)
  2. grey, gray, dreary, gloomy
  3. grey, gray (having an indistinct or disputed quality)
    harmaa aluegrey area
    harmaa talousliterally "the grey economy"; of economic activity carried out off the books

Declension[edit]

Inflection of harmaa (Kotus type 17/vapaa, no gradation)
nominative harmaa harmaat
genitive harmaan harmaiden
harmaitten
partitive harmaata harmaita
illative harmaaseen harmaisiin
singular plural
nominative harmaa harmaat
accusative nom. harmaa harmaat
gen. harmaan
genitive harmaan harmaiden
harmaitten
partitive harmaata harmaita
inessive harmaassa harmaissa
elative harmaasta harmaista
illative harmaaseen harmaisiin
harmaihinrare
adessive harmaalla harmailla
ablative harmaalta harmailta
allative harmaalle harmaille
essive harmaana harmaina
translative harmaaksi harmaiksi
abessive harmaatta harmaitta
instructive harmain
comitative harmaine
Possessive forms of harmaa (Kotus type 17/vapaa, no gradation)
Rare. Only used with substantive adjectives.
first-person singular possessor
singular plural
nominative harmaani harmaani
accusative nom. harmaani harmaani
gen. harmaani
genitive harmaani harmaideni
harmaitteni
partitive harmaatani harmaitani
inessive harmaassani harmaissani
elative harmaastani harmaistani
illative harmaaseeni harmaisiini
harmaihinirare
adessive harmaallani harmaillani
ablative harmaaltani harmailtani
allative harmaalleni harmailleni
essive harmaanani harmainani
translative harmaakseni harmaikseni
abessive harmaattani harmaittani
instructive
comitative harmaineni
second-person singular possessor
singular plural
nominative harmaasi harmaasi
accusative nom. harmaasi harmaasi
gen. harmaasi
genitive harmaasi harmaidesi
harmaittesi
partitive harmaatasi harmaitasi
inessive harmaassasi harmaissasi
elative harmaastasi harmaistasi
illative harmaaseesi harmaisiisi
harmaihisirare
adessive harmaallasi harmaillasi
ablative harmaaltasi harmailtasi
allative harmaallesi harmaillesi
essive harmaanasi harmainasi
translative harmaaksesi harmaiksesi
abessive harmaattasi harmaittasi
instructive
comitative harmainesi
first-person plural possessor
singular plural
nominative harmaamme harmaamme
accusative nom. harmaamme harmaamme
gen. harmaamme
genitive harmaamme harmaidemme
harmaittemme
partitive harmaatamme harmaitamme
inessive harmaassamme harmaissamme
elative harmaastamme harmaistamme
illative harmaaseemme harmaisiimme
harmaihimmerare
adessive harmaallamme harmaillamme
ablative harmaaltamme harmailtamme
allative harmaallemme harmaillemme
essive harmaanamme harmainamme
translative harmaaksemme harmaiksemme
abessive harmaattamme harmaittamme
instructive
comitative harmainemme
second-person plural possessor
singular plural
nominative harmaanne harmaanne
accusative nom. harmaanne harmaanne
gen. harmaanne
genitive harmaanne harmaidenne
harmaittenne
partitive harmaatanne harmaitanne
inessive harmaassanne harmaissanne
elative harmaastanne harmaistanne
illative harmaaseenne harmaisiinne
harmaihinnerare
adessive harmaallanne harmaillanne
ablative harmaaltanne harmailtanne
allative harmaallenne harmaillenne
essive harmaananne harmainanne
translative harmaaksenne harmaiksenne
abessive harmaattanne harmaittanne
instructive
comitative harmainenne
third-person possessor
singular plural
nominative harmaansa harmaansa
accusative nom. harmaansa harmaansa
gen. harmaansa
genitive harmaansa harmaidensa
harmaittensa
partitive harmaataan
harmaatansa
harmaitaan
harmaitansa
inessive harmaassaan
harmaassansa
harmaissaan
harmaissansa
elative harmaastaan
harmaastansa
harmaistaan
harmaistansa
illative harmaaseensa harmaisiinsa
harmaihinsarare
adessive harmaallaan
harmaallansa
harmaillaan
harmaillansa
ablative harmaaltaan
harmaaltansa
harmailtaan
harmailtansa
allative harmaalleen
harmaallensa
harmailleen
harmaillensa
essive harmaanaan
harmaanansa
harmainaan
harmainansa
translative harmaakseen
harmaaksensa
harmaikseen
harmaiksensa
abessive harmaattaan
harmaattansa
harmaittaan
harmaittansa
instructive
comitative harmaineen
harmainensa

Derived terms[edit]

Compounds[edit]

Descendants[edit]

  • Kven: harmaja

See also[edit]

Colors in Finnish · värit (layout · text)
     valkoinen      harmaa      musta
             punainen; verenpunainen              oranssi; ruskea              keltainen; kermankeltainen, kermanvalkoinen
             limetinvihreä              vihreä              mintunvihreä, minttu; tummanvihreä
             syaani; sinivihreä              taivaansininen, asuuri              sininen
             violetti; indigosini, indigo              magenta; purppura              vaaleanpunainen, pinkki

Noun[edit]

harmaa

  1. The colour grey/gray.
  2. (colloquial, in the plural) a gray suit of clothes; especially a Finnish army uniform

Declension[edit]

Inflection of harmaa (Kotus type 17/vapaa, no gradation)
nominative harmaa harmaat
genitive harmaan harmaiden
harmaitten
partitive harmaata harmaita
illative harmaaseen harmaisiin
singular plural
nominative harmaa harmaat
accusative nom. harmaa harmaat
gen. harmaan
genitive harmaan harmaiden
harmaitten
partitive harmaata harmaita
inessive harmaassa harmaissa
elative harmaasta harmaista
illative harmaaseen harmaisiin
harmaihinrare
adessive harmaalla harmailla
ablative harmaalta harmailta
allative harmaalle harmaille
essive harmaana harmaina
translative harmaaksi harmaiksi
abessive harmaatta harmaitta
instructive harmain
comitative See the possessive forms below.
Possessive forms of harmaa (Kotus type 17/vapaa, no gradation)
first-person singular possessor
singular plural
nominative harmaani harmaani
accusative nom. harmaani harmaani
gen. harmaani
genitive harmaani harmaideni
harmaitteni
partitive harmaatani harmaitani
inessive harmaassani harmaissani
elative harmaastani harmaistani
illative harmaaseeni harmaisiini
harmaihinirare
adessive harmaallani harmaillani
ablative harmaaltani harmailtani
allative harmaalleni harmailleni
essive harmaanani harmainani
translative harmaakseni harmaikseni
abessive harmaattani harmaittani
instructive
comitative harmaineni
second-person singular possessor
singular plural
nominative harmaasi harmaasi
accusative nom. harmaasi harmaasi
gen. harmaasi
genitive harmaasi harmaidesi
harmaittesi
partitive harmaatasi harmaitasi
inessive harmaassasi harmaissasi
elative harmaastasi harmaistasi
illative harmaaseesi harmaisiisi
harmaihisirare
adessive harmaallasi harmaillasi
ablative harmaaltasi harmailtasi
allative harmaallesi harmaillesi
essive harmaanasi harmainasi
translative harmaaksesi harmaiksesi
abessive harmaattasi harmaittasi
instructive
comitative harmainesi
first-person plural possessor
singular plural
nominative harmaamme harmaamme
accusative nom. harmaamme harmaamme
gen. harmaamme
genitive harmaamme harmaidemme
harmaittemme
partitive harmaatamme harmaitamme
inessive harmaassamme harmaissamme
elative harmaastamme harmaistamme
illative harmaaseemme harmaisiimme
harmaihimmerare
adessive harmaallamme harmaillamme
ablative harmaaltamme harmailtamme
allative harmaallemme harmaillemme
essive harmaanamme harmainamme
translative harmaaksemme harmaiksemme
abessive harmaattamme harmaittamme
instructive
comitative harmainemme
second-person plural possessor
singular plural
nominative harmaanne harmaanne
accusative nom. harmaanne harmaanne
gen. harmaanne
genitive harmaanne harmaidenne
harmaittenne
partitive harmaatanne harmaitanne
inessive harmaassanne harmaissanne
elative harmaastanne harmaistanne
illative harmaaseenne harmaisiinne
harmaihinnerare
adessive harmaallanne harmaillanne
ablative harmaaltanne harmailtanne
allative harmaallenne harmaillenne
essive harmaananne harmainanne
translative harmaaksenne harmaiksenne
abessive harmaattanne harmaittanne
instructive
comitative harmainenne
third-person possessor
singular plural
nominative harmaansa harmaansa
accusative nom. harmaansa harmaansa
gen. harmaansa
genitive harmaansa harmaidensa
harmaittensa
partitive harmaataan
harmaatansa
harmaitaan
harmaitansa
inessive harmaassaan
harmaassansa
harmaissaan
harmaissansa
elative harmaastaan
harmaastansa
harmaistaan
harmaistansa
illative harmaaseensa harmaisiinsa
harmaihinsarare
adessive harmaallaan
harmaallansa
harmaillaan
harmaillansa
ablative harmaaltaan
harmaaltansa
harmailtaan
harmailtansa
allative harmaalleen
harmaallensa
harmailleen
harmaillensa
essive harmaanaan
harmaanansa
harmainaan
harmainansa
translative harmaakseen
harmaaksensa
harmaikseen
harmaiksensa
abessive harmaattaan
harmaattansa
harmaittaan
harmaittansa
instructive
comitative harmaineen
harmainensa

Further reading[edit]

Anagrams[edit]

Ingrian[edit]

Harmaa.

Etymology[edit]

From Proto-Finnic *harmaga. Cognates include Finnish harmaa and dialectal Estonian arm.

Pronunciation[edit]

Noun[edit]

harmaa

  1. grey

Adjective[edit]

harmaa (comparative harmaamp)

  1. grey
    • 1936, N. A. Iljin and V. I. Junus, Bukvari iƶoroin șkouluja vart, Leningrad: Riikin Ucebno-pedagogiceskoi Izdateljstva, page 62:
      Kesäl ono ruskia. Talveel ono harmaa.
      In the summer it's brown. In the winter it's grey.

Declension[edit]

Declension of harmaa (type 13/harmaa, no gradation)
singular plural
nominative harmaa harmaat
genitive harmaan harmain
partitive harmaata harmaita
illative harmaasse harmaisse
inessive harmaas harmais
elative harmaast harmaist
allative harmaalle harmaille
adessive harmaal harmail
ablative harmaalt harmailt
translative harmaaks harmaiks
essive harmaanna, harmaan harmainna, harmain
exessive1) harmaant harmaint
1) obsolete
*) the accusative corresponds with either the genitive (sg) or nominative (pl)
**) the comitative is formed by adding the suffix -ka? or -kä? to the genitive.

Derived terms[edit]

See also[edit]

  • halli (grey-haired)

References[edit]

  • Ruben E. Nirvi (1971) Inkeroismurteiden Sanakirja, Helsinki: Suomalais-Ugrilainen Seura, page 47