hlala

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search

Swazi[edit]

Etymology[edit]

EB1911 - Volume 01 - Page 001 - 1.svg This entry lacks etymological information. If you are familiar with the origin of this term, please add it to the page per etymology instructions. You can also discuss it at the Etymology scriptorium.

Verb[edit]

-hlala

  1. (intransitive) to sit, to stay

Inflection[edit]

This verb needs an inflection-table template.


Zulu[edit]

Etymology[edit]

From Proto-Nguni *-hlala, from Proto-Bantu *-jìkada, extensive form of *-jìka.

Verb[edit]

-hlala

  1. (intransitive) to live, to reside, to dwell
  2. (intransitive) to sit down, to seat oneself

Inflection[edit]

Tone L
Infinitive ukuhlala
Positive Negative
Infinitive ukuhlala ukungahlali
Imperative
Simple + object concord
Singular hlala hlale
Plural hlalani hlaleni
Present
Positive absolute Positive relative Positive participial Negative absolute Negative relative Negative participial
1st singular ngiyahlala, ngihlala engihlalayo, engihlala ngihlala angihlali engingahlali ngingahlali
2nd singular uyahlala, uhlala ohlalayo, ohlala uhlala awuhlali ongahlali ungahlali
1st plural siyahlala, sihlala esihlalayo, esihlala sihlala asihlali esingahlali singahlali
2nd plural niyahlala, nihlala enihlalayo, enihlala nihlala anihlali eningahlali ningahlali
Class 1 uyahlala, uhlala ohlalayo, ohlala ehlala akahlali ongahlali engahlali
Class 2 bayahlala, bahlala abahlalayo, abahlala behlala abahlali abangahlali bengahlali
Class 3 uyahlala, uhlala ohlalayo, ohlala uhlala awuhlali ongahlali ungahlali
Class 4 iyahlala, ihlala ehlalayo, ehlala ihlala ayihlali engahlali ingahlali
Class 5 liyahlala, lihlala elihlalayo, elihlala lihlala alihlali elingahlali lingahlali
Class 6 ayahlala, ahlala ahlalayo, ahlala ehlala awahlali angahlali engahlali
Class 7 siyahlala, sihlala esihlalayo, esihlala sihlala asihlali esingahlali singahlali
Class 8 ziyahlala, zihlala ezihlalayo, ezihlala zihlala azihlali ezingahlali zingahlali
Class 9 iyahlala, ihlala ehlalayo, ehlala ihlala ayihlali engahlali ingahlali
Class 10 ziyahlala, zihlala ezihlalayo, ezihlala zihlala azihlali ezingahlali zingahlali
Class 11 luyahlala, luhlala oluhlalayo, oluhlala luhlala aluhlali olungahlali lungahlali
Class 14 buyahlala, buhlala obuhlalayo, obuhlala buhlala abuhlali obungahlali bungahlali
Class 15 kuyahlala, kuhlala okuhlalayo, okuhlala kuhlala akuhlali okungahlali kungahlali
Class 17 kuyahlala, kuhlala okuhlalayo, okuhlala kuhlala akuhlali okungahlali kungahlali
Recent past
Positive absolute Positive relative Positive participial Negative absolute Negative relative Negative participial
1st singular ngihlalile, ngihlalē engihlalile, engihlalē ngihlalile, ngihlalē angihlalanga engingahlalanga ngingahlalanga
2nd singular uhlalile, uhlalē ohlalile, ohlalē uhlalile, uhlalē awuhlalanga ongahlalanga ungahlalanga
1st plural sihlalile, sihlalē esihlalile, esihlalē sihlalile, sihlalē asihlalanga esingahlalanga singahlalanga
2nd plural nihlalile, nihlalē enihlalile, enihlalē nihlalile, nihlalē anihlalanga eningahlalanga ningahlalanga
Class 1 uhlalile, uhlalē ohlalile, ohlalē ehlalile, ehlalē akahlalanga ongahlalanga engahlalanga
Class 2 bahlalile, bahlalē abahlalile, abahlalē behlalile, behlalē abahlalanga abangahlalanga bengahlalanga
Class 3 uhlalile, uhlalē ohlalile, ohlalē uhlalile, uhlalē awuhlalanga ongahlalanga ungahlalanga
Class 4 ihlalile, ihlalē ehlalile, ehlalē ihlalile, ihlalē ayihlalanga engahlalanga ingahlalanga
Class 5 lihlalile, lihlalē elihlalile, elihlalē lihlalile, lihlalē alihlalanga elingahlalanga lingahlalanga
Class 6 ahlalile, ahlalē ahlalile, ahlalē ehlalile, ehlalē awahlalanga angahlalanga engahlalanga
Class 7 sihlalile, sihlalē esihlalile, esihlalē sihlalile, sihlalē asihlalanga esingahlalanga singahlalanga
Class 8 zihlalile, zihlalē ezihlalile, ezihlalē zihlalile, zihlalē azihlalanga ezingahlalanga zingahlalanga
Class 9 ihlalile, ihlalē ehlalile, ehlalē ihlalile, ihlalē ayihlalanga engahlalanga ingahlalanga
Class 10 zihlalile, zihlalē ezihlalile, ezihlalē zihlalile, zihlalē azihlalanga ezingahlalanga zingahlalanga
Class 11 luhlalile, luhlalē oluhlalile, oluhlalē luhlalile, luhlalē aluhlalanga olungahlalanga lungahlalanga
Class 14 buhlalile, buhlalē obuhlalile, obuhlalē buhlalile, buhlalē abuhlalanga obungahlalanga bungahlalanga
Class 15 kuhlalile, kuhlalē okuhlalile, okuhlalē kuhlalile, kuhlalē akuhlalanga okungahlalanga kungahlalanga
Class 17 kuhlalile, kuhlalē okuhlalile, okuhlalē kuhlalile, kuhlalē akuhlalanga okungahlalanga kungahlalanga
Remote past
Positive absolute Positive relative Positive participial Negative absolute Negative relative Negative participial
1st singular ngāhlala engāhlala ngāhlala angihlalanga engingahlalanga ngingahlalanga
2nd singular wāhlala owāhlala wāhlala awuhlalanga ongahlalanga ungahlalanga
1st plural sāhlala esāhlala sāhlala asihlalanga esingahlalanga singahlalanga
2nd plural nāhlala enāhlala nāhlala anihlalanga eningahlalanga ningahlalanga
Class 1 wāhlala owāhlala āhlala akahlalanga ongahlalanga engahlalanga
Class 2 bāhlala abāhlala bāhlala abahlalanga abangahlalanga bengahlalanga
Class 3 wāhlala owāhlala wāhlala awuhlalanga ongahlalanga ungahlalanga
Class 4 yāhlala eyāhlala yāhlala ayihlalanga engahlalanga ingahlalanga
Class 5 lāhlala elāhlala lāhlala alihlalanga elingahlalanga lingahlalanga
Class 6 āhlala āhlala āhlala awahlalanga angahlalanga engahlalanga
Class 7 sāhlala esāhlala sāhlala asihlalanga esingahlalanga singahlalanga
Class 8 zāhlala ezāhlala zāhlala azihlalanga ezingahlalanga zingahlalanga
Class 9 yāhlala eyāhlala yāhlala ayihlalanga engahlalanga ingahlalanga
Class 10 zāhlala ezāhlala zāhlala azihlalanga ezingahlalanga zingahlalanga
Class 11 lwāhlala olwāhlala lwāhlala aluhlalanga olungahlalanga lungahlalanga
Class 14 bāhlala obāhlala bāhlala abuhlalanga obungahlalanga bungahlalanga
Class 15 kwāhlala okwāhlala kwāhlala akuhlalanga okungahlalanga kungahlalanga
Class 17 kwāhlala okwāhlala kwāhlala akuhlalanga okungahlalanga kungahlalanga
Potential
Positive absolute Positive relative Positive participial Negative absolute Negative relative Negative participial
1st singular ngingahlala ngingahlala ngingehlale ngingehlale
2nd singular ungahlala ungahlala ungehlale ungehlale
1st plural singahlala singahlala singehlale singehlale
2nd plural ningahlala ningahlala ningehlale ningehlale
Class 1 angahlala engahlala angehlale engehlale
Class 2 bangahlala bengahlala bangehlale bengehlale
Class 3 ungahlala ungahlala ungehlale ungehlale
Class 4 ingahlala ingahlala ingehlale ingehlale
Class 5 lingahlala lingahlala lingehlale lingehlale
Class 6 angahlala engahlala angehlale engehlale
Class 7 singahlala singahlala singehlale singehlale
Class 8 zingahlala zingahlala zingehlale zingehlale
Class 9 ingahlala ingahlala ingehlale ingehlale
Class 10 zingahlala zingahlala zingehlale zingehlale
Class 11 lungahlala lungahlala lungehlale lungehlale
Class 14 bungahlala bungahlala bungehlale bungehlale
Class 15 kungahlala kungahlala kungehlale kungehlale
Class 17 kungahlala kungahlala kungehlale kungehlale
Immediate future
Positive absolute Positive relative Positive participial Negative absolute Negative relative Negative participial
1st singular ngizohlala engizohlala ngizohlala angizuhlala ngingezuhlala
2nd singular uzohlala ozohlala uzohlala awuzuhlala ungezuhlala
1st plural sizohlala esizohlala sizohlala asizuhlala singezuhlala
2nd plural nizohlala enizohlala nizohlala anizuhlala ningezuhlala
Class 1 uzohlala ozohlala ezohlala akazuhlala engezuhlala
Class 2 bazohlala abazohlala bezohlala abazuhlala bengezuhlala
Class 3 uzohlala ozohlala uzohlala awuzuhlala ungezuhlala
Class 4 izohlala ezohlala izohlala ayizuhlala ingezuhlala
Class 5 lizohlala elizohlala lizohlala alizuhlala lingezuhlala
Class 6 azohlala azohlala ezohlala awazuhlala engezuhlala
Class 7 sizohlala esizohlala sizohlala asizuhlala singezuhlala
Class 8 zizohlala ezizohlala zizohlala azizuhlala zingezuhlala
Class 9 izohlala ezohlala izohlala ayizuhlala ingezuhlala
Class 10 zizohlala ezizohlala zizohlala azizuhlala zingezuhlala
Class 11 luzohlala oluzohlala luzohlala aluzuhlala lungezuhlala
Class 14 buzohlala obuzohlala buzohlala abuzuhlala bungezuhlala
Class 15 kuzohlala okuzohlala kuzohlala akuzuhlala kungezuhlala
Class 17 kuzohlala okuzohlala kuzohlala akuzuhlala kungezuhlala
Remote future
Positive absolute Positive relative Positive participial Negative absolute Negative relative Negative participial
1st singular ngiyohlala engiyohlala ngiyohlala angiyuhlala ngingeyuhlala
2nd singular uyohlala oyohlala uyohlala awuyuhlala ungeyuhlala
1st plural siyohlala esiyohlala siyohlala asiyuhlala singeyuhlala
2nd plural niyohlala eniyohlala niyohlala aniyuhlala ningeyuhlala
Class 1 uyohlala oyohlala eyohlala akayuhlala engeyuhlala
Class 2 bayohlala abayohlala beyohlala abayuhlala bengeyuhlala
Class 3 uyohlala oyohlala uyohlala awuyuhlala ungeyuhlala
Class 4 iyohlala eyohlala iyohlala ayiyuhlala ingeyuhlala
Class 5 liyohlala eliyohlala liyohlala aliyuhlala lingeyuhlala
Class 6 ayohlala ayohlala eyohlala awayuhlala engeyuhlala
Class 7 siyohlala esiyohlala siyohlala asiyuhlala singeyuhlala
Class 8 ziyohlala eziyohlala ziyohlala aziyuhlala zingeyuhlala
Class 9 iyohlala eyohlala iyohlala ayiyuhlala ingeyuhlala
Class 10 ziyohlala eziyohlala ziyohlala aziyuhlala zingeyuhlala
Class 11 luyohlala oluyohlala luyohlala aluyuhlala lungeyuhlala
Class 14 buyohlala obuyohlala buyohlala abuyuhlala bungeyuhlala
Class 15 kuyohlala okuyohlala kuyohlala akuyuhlala kungeyuhlala
Class 17 kuyohlala okuyohlala kuyohlala akuyuhlala kungeyuhlala
Present subjunctive
Positive Negative
1st singular ngihlale ngingahlali
2nd singular uhlale ungahlali
1st plural sihlale singahlali
2nd plural nihlale ningahlali
Class 1 ahlale angahlali
Class 2 bahlale bangahlali
Class 3 uhlale ungahlali
Class 4 ihlale ingahlali
Class 5 lihlale lingahlali
Class 6 ahlale angahlali
Class 7 sihlale singahlali
Class 8 zihlale zingahlali
Class 9 ihlale ingahlali
Class 10 zihlale zingahlali
Class 11 luhlale lungahlali
Class 14 buhlale bungahlali
Class 15 kuhlale kungahlali
Class 17 kuhlale kungahlali
Past subjunctive
Positive Negative
1st singular ngahlala angihlala
2nd singular wahlala awuhlala
1st plural sahlala asihlala
2nd plural nahlala anihlala
Class 1 wahlala akahlala
Class 2 bahlala abahlala
Class 3 wahlala awuhlala
Class 4 yahlala ayihlala
Class 5 lahlala alihlala
Class 6 ahlala awahlala
Class 7 sahlala asihlala
Class 8 zahlala azihlala
Class 9 yahlala ayihlala
Class 10 zahlala azihlala
Class 11 lwahlala aluhlala
Class 14 bahlala abuhlala
Class 15 kwahlala akuhlala
Class 17 kwahlala akuhlala

References[edit]