lahla

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to navigation Jump to search

Phuthi[edit]

Etymology[edit]

From Proto-Nguni *-láhlá, from Proto-Bantu *-dáca.

Verb[edit]

-láhla

  1. to throw away, to discard

Inflection[edit]

This verb needs an inflection-table template.


Sotho[edit]

Etymology[edit]

From Proto-Bantu *-dáca.

Verb[edit]

lahla

  1. to abandon
  2. to lose

Swazi[edit]

Etymology[edit]

From Proto-Nguni *-láhlá, from Proto-Bantu *-dáca.

Verb[edit]

-lahla?

  1. to throw away, to discard

Inflection[edit]

This verb needs an inflection-table template.


Xhosa[edit]

Etymology[edit]

From Proto-Nguni *-láhlá, from Proto-Bantu *-dáca.

Verb[edit]

-lahla?

  1. (transitive) to throw away, to discard
  2. (transitive) to abandon
  3. (transitive) to lose

Inflection[edit]

This verb needs an inflection-table template.


Zulu[edit]

Etymology[edit]

From Proto-Nguni *-láhlá, from Proto-Bantu *-dáca.

Pronunciation[edit]

IPA(key): /láːɬa/

Verb[edit]

-láhla

  1. (transitive) to throw away, to discard
  2. (transitive) to abandon, to forsake
  3. (transitive) to lose
  4. (transitive) to bury

Inflection[edit]

Tone H
Infinitive ukulahla
Positive Negative
Infinitive ukulahla ukungalahli
Imperative
Simple + object concord
Singular lahla -lahle
Plural lahlani -lahleni
Present
Positive absolute Positive relative Positive participial Negative absolute Negative relative Negative participial
1st singular ngiyalahla, ngilahla engilahlayo, engilahla ngilahla angilahli engingalahli ngingalahli
2nd singular uyalahla, ulahla olahlayo, olahla ulahla awulahli ongalahli ungalahli
1st plural siyalahla, silahla esilahlayo, esilahla silahla asilahli esingalahli singalahli
2nd plural niyalahla, nilahla enilahlayo, enilahla nilahla anilahli eningalahli ningalahli
Class 1 uyalahla, ulahla olahlayo, olahla elahla akalahli ongalahli engalahli
Class 2 bayalahla, balahla abalahlayo, abalahla belahla abalahli abangalahli bengalahli
Class 3 uyalahla, ulahla olahlayo, olahla ulahla awulahli ongalahli ungalahli
Class 4 iyalahla, ilahla elahlayo, elahla ilahla ayilahli engalahli ingalahli
Class 5 liyalahla, lilahla elilahlayo, elilahla lilahla alilahli elingalahli lingalahli
Class 6 ayalahla, alahla alahlayo, alahla elahla awalahli angalahli engalahli
Class 7 siyalahla, silahla esilahlayo, esilahla silahla asilahli esingalahli singalahli
Class 8 ziyalahla, zilahla ezilahlayo, ezilahla zilahla azilahli ezingalahli zingalahli
Class 9 iyalahla, ilahla elahlayo, elahla ilahla ayilahli engalahli ingalahli
Class 10 ziyalahla, zilahla ezilahlayo, ezilahla zilahla azilahli ezingalahli zingalahli
Class 11 luyalahla, lulahla olulahlayo, olulahla lulahla alulahli olungalahli lungalahli
Class 14 buyalahla, bulahla obulahlayo, obulahla bulahla abulahli obungalahli bungalahli
Class 15 kuyalahla, kulahla okulahlayo, okulahla kulahla akulahli okungalahli kungalahli
Class 17 kuyalahla, kulahla okulahlayo, okulahla kulahla akulahli okungalahli kungalahli
Recent past
Positive absolute Positive relative Positive participial Negative absolute Negative relative Negative participial
1st singular ngilahlile, ngilahlē engilahlile, engilahlē ngilahlile, ngilahlē angilahlanga engingalahlanga ngingalahlanga
2nd singular ulahlile, ulahlē olahlile, olahlē ulahlile, ulahlē awulahlanga ongalahlanga ungalahlanga
1st plural silahlile, silahlē esilahlile, esilahlē silahlile, silahlē asilahlanga esingalahlanga singalahlanga
2nd plural nilahlile, nilahlē enilahlile, enilahlē nilahlile, nilahlē anilahlanga eningalahlanga ningalahlanga
Class 1 ulahlile, ulahlē olahlile, olahlē elahlile, elahlē akalahlanga ongalahlanga engalahlanga
Class 2 balahlile, balahlē abalahlile, abalahlē belahlile, belahlē abalahlanga abangalahlanga bengalahlanga
Class 3 ulahlile, ulahlē olahlile, olahlē ulahlile, ulahlē awulahlanga ongalahlanga ungalahlanga
Class 4 ilahlile, ilahlē elahlile, elahlē ilahlile, ilahlē ayilahlanga engalahlanga ingalahlanga
Class 5 lilahlile, lilahlē elilahlile, elilahlē lilahlile, lilahlē alilahlanga elingalahlanga lingalahlanga
Class 6 alahlile, alahlē alahlile, alahlē elahlile, elahlē awalahlanga angalahlanga engalahlanga
Class 7 silahlile, silahlē esilahlile, esilahlē silahlile, silahlē asilahlanga esingalahlanga singalahlanga
Class 8 zilahlile, zilahlē ezilahlile, ezilahlē zilahlile, zilahlē azilahlanga ezingalahlanga zingalahlanga
Class 9 ilahlile, ilahlē elahlile, elahlē ilahlile, ilahlē ayilahlanga engalahlanga ingalahlanga
Class 10 zilahlile, zilahlē ezilahlile, ezilahlē zilahlile, zilahlē azilahlanga ezingalahlanga zingalahlanga
Class 11 lulahlile, lulahlē olulahlile, olulahlē lulahlile, lulahlē alulahlanga olungalahlanga lungalahlanga
Class 14 bulahlile, bulahlē obulahlile, obulahlē bulahlile, bulahlē abulahlanga obungalahlanga bungalahlanga
Class 15 kulahlile, kulahlē okulahlile, okulahlē kulahlile, kulahlē akulahlanga okungalahlanga kungalahlanga
Class 17 kulahlile, kulahlē okulahlile, okulahlē kulahlile, kulahlē akulahlanga okungalahlanga kungalahlanga
Remote past
Positive absolute Positive relative Positive participial Negative absolute Negative relative Negative participial
1st singular ngālahla engālahla ngālahla angilahlanga engingalahlanga ngingalahlanga
2nd singular wālahla owālahla wālahla awulahlanga ongalahlanga ungalahlanga
1st plural sālahla esālahla sālahla asilahlanga esingalahlanga singalahlanga
2nd plural nālahla enālahla nālahla anilahlanga eningalahlanga ningalahlanga
Class 1 wālahla owālahla ālahla akalahlanga ongalahlanga engalahlanga
Class 2 bālahla abālahla bālahla abalahlanga abangalahlanga bengalahlanga
Class 3 wālahla owālahla wālahla awulahlanga ongalahlanga ungalahlanga
Class 4 yālahla eyālahla yālahla ayilahlanga engalahlanga ingalahlanga
Class 5 lālahla elālahla lālahla alilahlanga elingalahlanga lingalahlanga
Class 6 ālahla ālahla ālahla awalahlanga angalahlanga engalahlanga
Class 7 sālahla esālahla sālahla asilahlanga esingalahlanga singalahlanga
Class 8 zālahla ezālahla zālahla azilahlanga ezingalahlanga zingalahlanga
Class 9 yālahla eyālahla yālahla ayilahlanga engalahlanga ingalahlanga
Class 10 zālahla ezālahla zālahla azilahlanga ezingalahlanga zingalahlanga
Class 11 lwālahla olwālahla lwālahla alulahlanga olungalahlanga lungalahlanga
Class 14 bālahla obālahla bālahla abulahlanga obungalahlanga bungalahlanga
Class 15 kwālahla okwālahla kwālahla akulahlanga okungalahlanga kungalahlanga
Class 17 kwālahla okwālahla kwālahla akulahlanga okungalahlanga kungalahlanga
Potential
Positive absolute Positive relative Positive participial Negative absolute Negative relative Negative participial
1st singular ngingalahla ngingalahla ngingelahle ngingelahle
2nd singular ungalahla ungalahla ungelahle ungelahle
1st plural singalahla singalahla singelahle singelahle
2nd plural ningalahla ningalahla ningelahle ningelahle
Class 1 angalahla engalahla angelahle engelahle
Class 2 bangalahla bengalahla bangelahle bengelahle
Class 3 ungalahla ungalahla ungelahle ungelahle
Class 4 ingalahla ingalahla ingelahle ingelahle
Class 5 lingalahla lingalahla lingelahle lingelahle
Class 6 angalahla engalahla angelahle engelahle
Class 7 singalahla singalahla singelahle singelahle
Class 8 zingalahla zingalahla zingelahle zingelahle
Class 9 ingalahla ingalahla ingelahle ingelahle
Class 10 zingalahla zingalahla zingelahle zingelahle
Class 11 lungalahla lungalahla lungelahle lungelahle
Class 14 bungalahla bungalahla bungelahle bungelahle
Class 15 kungalahla kungalahla kungelahle kungelahle
Class 17 kungalahla kungalahla kungelahle kungelahle
Immediate future
Positive absolute Positive relative Positive participial Negative absolute Negative relative Negative participial
1st singular ngizolahla engizolahla ngizolahla angizulahla engingezulahla ngingezulahla
2nd singular uzolahla ozolahla uzolahla awuzulahla ongezulahla ungezulahla
1st plural sizolahla esizolahla sizolahla asizulahla esingezulahla singezulahla
2nd plural nizolahla enizolahla nizolahla anizulahla eningezulahla ningezulahla
Class 1 uzolahla ozolahla ezolahla akazulahla ongezulahla engezulahla
Class 2 bazolahla abazolahla bezolahla abazulahla abangezulahla bengezulahla
Class 3 uzolahla ozolahla uzolahla awuzulahla ongezulahla ungezulahla
Class 4 izolahla ezolahla izolahla ayizulahla engezulahla ingezulahla
Class 5 lizolahla elizolahla lizolahla alizulahla elingezulahla lingezulahla
Class 6 azolahla azolahla ezolahla awazulahla angezulahla engezulahla
Class 7 sizolahla esizolahla sizolahla asizulahla esingezulahla singezulahla
Class 8 zizolahla ezizolahla zizolahla azizulahla ezingezulahla zingezulahla
Class 9 izolahla ezolahla izolahla ayizulahla engezulahla ingezulahla
Class 10 zizolahla ezizolahla zizolahla azizulahla ezingezulahla zingezulahla
Class 11 luzolahla oluzolahla luzolahla aluzulahla olungezulahla lungezulahla
Class 14 buzolahla obuzolahla buzolahla abuzulahla obungezulahla bungezulahla
Class 15 kuzolahla okuzolahla kuzolahla akuzulahla okungezulahla kungezulahla
Class 17 kuzolahla okuzolahla kuzolahla akuzulahla okungezulahla kungezulahla
Remote future
Positive absolute Positive relative Positive participial Negative absolute Negative relative Negative participial
1st singular ngiyolahla engiyolahla ngiyolahla angiyulahla engingeyulahla ngingeyulahla
2nd singular uyolahla oyolahla uyolahla awuyulahla ongeyulahla ungeyulahla
1st plural siyolahla esiyolahla siyolahla asiyulahla esingeyulahla singeyulahla
2nd plural niyolahla eniyolahla niyolahla aniyulahla eningeyulahla ningeyulahla
Class 1 uyolahla oyolahla eyolahla akayulahla ongeyulahla engeyulahla
Class 2 bayolahla abayolahla beyolahla abayulahla abangeyulahla bengeyulahla
Class 3 uyolahla oyolahla uyolahla awuyulahla ongeyulahla ungeyulahla
Class 4 iyolahla eyolahla iyolahla ayiyulahla engeyulahla ingeyulahla
Class 5 liyolahla eliyolahla liyolahla aliyulahla elingeyulahla lingeyulahla
Class 6 ayolahla ayolahla eyolahla awayulahla angeyulahla engeyulahla
Class 7 siyolahla esiyolahla siyolahla asiyulahla esingeyulahla singeyulahla
Class 8 ziyolahla eziyolahla ziyolahla aziyulahla ezingeyulahla zingeyulahla
Class 9 iyolahla eyolahla iyolahla ayiyulahla engeyulahla ingeyulahla
Class 10 ziyolahla eziyolahla ziyolahla aziyulahla ezingeyulahla zingeyulahla
Class 11 luyolahla oluyolahla luyolahla aluyulahla olungeyulahla lungeyulahla
Class 14 buyolahla obuyolahla buyolahla abuyulahla obungeyulahla bungeyulahla
Class 15 kuyolahla okuyolahla kuyolahla akuyulahla okungeyulahla kungeyulahla
Class 17 kuyolahla okuyolahla kuyolahla akuyulahla okungeyulahla kungeyulahla
Present subjunctive
Positive Negative
1st singular ngilahle ngingalahli
2nd singular ulahle ungalahli
1st plural silahle singalahli
2nd plural nilahle ningalahli
Class 1 alahle angalahli
Class 2 balahle bangalahli
Class 3 ulahle ungalahli
Class 4 ilahle ingalahli
Class 5 lilahle lingalahli
Class 6 alahle angalahli
Class 7 silahle singalahli
Class 8 zilahle zingalahli
Class 9 ilahle ingalahli
Class 10 zilahle zingalahli
Class 11 lulahle lungalahli
Class 14 bulahle bungalahli
Class 15 kulahle kungalahli
Class 17 kulahle kungalahli
Past subjunctive
Positive Negative
1st singular ngalahla ngangalahla, angalahla, angangalahla
2nd singular walahla wangalahla, awalahla, awangalahla
1st plural salahla sangalahla, asalahla, asangalahla
2nd plural nalahla nangalahla, analahla, anangalahla
Class 1 walahla wangalahla, akalahla, akangalahla
Class 2 balahla bangalahla, abalahla, abangalahla
Class 3 walahla wangalahla, awalahla, awangalahla
Class 4 yalahla yangalahla, ayalahla, ayangalahla
Class 5 lalahla langalahla, alalahla, alangalahla
Class 6 alahla angalahla, awalahla, awangalahla
Class 7 salahla sangalahla, asalahla, asangalahla
Class 8 zalahla zangalahla, azalahla, azangalahla
Class 9 yalahla yangalahla, ayalahla, ayangalahla
Class 10 zalahla zangalahla, azalahla, azangalahla
Class 11 lwalahla lwangalahla, alwalahla, alwangalahla
Class 14 balahla bangalahla, abalahla, abangalahla
Class 15 kwalahla kwangalahla, akwalahla, akwangalahla
Class 17 kwalahla kwangalahla, akwalahla, akwangalahla

References[edit]