varttaa

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search

Finnish[edit]

Etymology[edit]

From the noun varsi (shaft).

Verb[edit]

varttaa

  1. To shaft (to equip with a shaft).
  2. To graft (to insert a graft in a branch or stem of another tree).

Conjugation[edit]

Inflection of varttaa (Kotus type 56/kaivaa, tt-t gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. vartan en vartaˣ 1st sing. olen varttanut en oleˣ varttanut
2nd sing. vartat et vartaˣ 2nd sing. olet varttanut et oleˣ varttanut
3rd sing. varttaa ei vartaˣ 3rd sing. on varttanut ei oleˣ varttanut
1st plur. vartamme emme vartaˣ 1st plur. olemme varttaneet emme oleˣ varttaneet
2nd plur. vartatte ette vartaˣ 2nd plur. olette varttaneet ette oleˣ varttaneet
3rd plur. varttavat eivät vartaˣ 3rd plur. ovat varttaneet eivät oleˣ varttaneet
passive vartetaan ei vartetaˣ passive on vartettu ei oleˣ vartettu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. vartoin en varttanut 1st sing. olin varttanut en ollut varttanut
2nd sing. vartoit et varttanut 2nd sing. olit varttanut et ollut varttanut
3rd sing. varttoi ei varttanut 3rd sing. oli varttanut ei ollut varttanut
1st plur. vartoimme emme varttaneet 1st plur. olimme varttaneet emme olleet varttaneet
2nd plur. vartoitte ette varttaneet 2nd plur. olitte varttaneet ette olleet varttaneet
3rd plur. varttoivat eivät varttaneet 3rd plur. olivat varttaneet eivät olleet varttaneet
passive vartettiin ei vartettu passive oli vartettu ei ollut vartettu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. varttaisin en varttaisi 1st sing. olisin varttanut en olisi varttanut
2nd sing. varttaisit et varttaisi 2nd sing. olisit varttanut et olisi varttanut
3rd sing. varttaisi ei varttaisi 3rd sing. olisi varttanut ei olisi varttanut
1st plur. varttaisimme emme varttaisi 1st plur. olisimme varttaneet emme olisi varttaneet
2nd plur. varttaisitte ette varttaisi 2nd plur. olisitte varttaneet ette olisi varttaneet
3rd plur. varttaisivat eivät varttaisi 3rd plur. olisivat varttaneet eivät olisi varttaneet
passive vartettaisiin ei vartettaisi passive olisi vartettu ei olisi vartettu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. vartaˣ älä vartaˣ 2nd sing. oleˣ varttanut älä oleˣ varttanut
3rd sing. varttakoon älköön varttakoˣ 3rd sing. olkoon varttanut älköön olkoˣ varttanut
1st plur. varttakaamme älkäämme varttakoˣ 1st plur. olkaamme varttaneet älkäämme olkoˣ varttaneet
2nd plur. varttakaa älkää varttakoˣ 2nd plur. olkaa varttaneet älkää olkoˣ varttaneet
3rd plur. varttakoot älkööt varttakoˣ 3rd plur. olkoot varttaneet älkööt olkoˣ varttaneet
passive vartettakoon älköön vartettakoˣ passive olkoon vartettu älköön olkoˣ vartettu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. varttanen en varttaneˣ 1st sing. lienen varttanut en lieneˣ varttanut
2nd sing. varttanet et varttaneˣ 2nd sing. lienet varttanut et lieneˣ varttanut
3rd sing. varttanee ei varttaneˣ 3rd sing. lienee varttanut ei lieneˣ varttanut
1st plur. varttanemme emme varttaneˣ 1st plur. lienemme varttaneet emme lieneˣ varttaneet
2nd plur. varttanette ette varttaneˣ 2nd plur. lienette varttaneet ette lieneˣ varttaneet
3rd plur. varttanevat eivät varttaneˣ 3rd plur. lienevät varttaneet eivät lieneˣ varttaneet
passive vartettaneen ei vartettaneˣ passive lienee vartettu ei lieneˣ vartettu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st varttaaˣ present varttava vartettava
long 1st2 varttaakseen past varttanut vartettu
2nd inessive1 varttaessa vartettaessa agent1, 3 varttama
instructive varttaen negative varttamaton
3rd inessive varttamassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative varttamasta
illative varttamaan
adessive varttamalla
abessive varttamatta
instructive varttaman vartettaman
4th nominative varttaminen
partitive varttamista
5th2 varttamaisillaan

Synonyms[edit]

Derived terms[edit]

See also[edit]

Anagrams[edit]