voimistella

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to navigation Jump to search

Finnish[edit]

Etymology[edit]

From voimistaa +‎ -ella.

Pronunciation[edit]

  • IPA(key): /ˈʋoi̯mistelːɑˣ/, [ˈʋo̞i̯mis̠ˌt̪e̞lːɑ(ʔ)]
  • Rhymes: -elːɑ
  • Syllabification(key): voi‧mis‧tel‧la

Verb[edit]

voimistella

  1. to do gymnastics
  2. to do calisthenics

Conjugation[edit]

Inflection of voimistella (Kotus type 67/tulla, no gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. voimistelen en voimistele 1st sing. olen voimistellut en ole voimistellut
2nd sing. voimistelet et voimistele 2nd sing. olet voimistellut et ole voimistellut
3rd sing. voimistelee ei voimistele 3rd sing. on voimistellut ei ole voimistellut
1st plur. voimistelemme emme voimistele 1st plur. olemme voimistelleet emme ole voimistelleet
2nd plur. voimistelette ette voimistele 2nd plur. olette voimistelleet ette ole voimistelleet
3rd plur. voimistelevat eivät voimistele 3rd plur. ovat voimistelleet eivät ole voimistelleet
passive voimistellaan ei voimistella passive on voimisteltu ei ole voimisteltu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. voimistelin en voimistellut 1st sing. olin voimistellut en ollut voimistellut
2nd sing. voimistelit et voimistellut 2nd sing. olit voimistellut et ollut voimistellut
3rd sing. voimisteli ei voimistellut 3rd sing. oli voimistellut ei ollut voimistellut
1st plur. voimistelimme emme voimistelleet 1st plur. olimme voimistelleet emme olleet voimistelleet
2nd plur. voimistelitte ette voimistelleet 2nd plur. olitte voimistelleet ette olleet voimistelleet
3rd plur. voimistelivat eivät voimistelleet 3rd plur. olivat voimistelleet eivät olleet voimistelleet
passive voimisteltiin ei voimisteltu passive oli voimisteltu ei ollut voimisteltu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. voimistelisin en voimistelisi 1st sing. olisin voimistellut en olisi voimistellut
2nd sing. voimistelisit et voimistelisi 2nd sing. olisit voimistellut et olisi voimistellut
3rd sing. voimistelisi ei voimistelisi 3rd sing. olisi voimistellut ei olisi voimistellut
1st plur. voimistelisimme emme voimistelisi 1st plur. olisimme voimistelleet emme olisi voimistelleet
2nd plur. voimistelisitte ette voimistelisi 2nd plur. olisitte voimistelleet ette olisi voimistelleet
3rd plur. voimistelisivat eivät voimistelisi 3rd plur. olisivat voimistelleet eivät olisi voimistelleet
passive voimisteltaisiin ei voimisteltaisi passive olisi voimisteltu ei olisi voimisteltu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. voimistele älä voimistele 2nd sing. ole voimistellut älä ole voimistellut
3rd sing. voimistelkoon älköön voimistelko 3rd sing. olkoon voimistellut älköön olko voimistellut
1st plur. voimistelkaamme älkäämme voimistelko 1st plur. olkaamme voimistelleet älkäämme olko voimistelleet
2nd plur. voimistelkaa älkää voimistelko 2nd plur. olkaa voimistelleet älkää olko voimistelleet
3rd plur. voimistelkoot älkööt voimistelko 3rd plur. olkoot voimistelleet älkööt olko voimistelleet
passive voimisteltakoon älköön voimisteltako passive olkoon voimisteltu älköön olko voimisteltu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. voimistellen en voimistelle 1st sing. lienen voimistellut en liene voimistellut
2nd sing. voimistellet et voimistelle 2nd sing. lienet voimistellut et liene voimistellut
3rd sing. voimistellee ei voimistelle 3rd sing. lienee voimistellut ei liene voimistellut
1st plur. voimistellemme emme voimistelle 1st plur. lienemme voimistelleet emme liene voimistelleet
2nd plur. voimistellette ette voimistelle 2nd plur. lienette voimistelleet ette liene voimistelleet
3rd plur. voimistellevat eivät voimistelle 3rd plur. lienevät voimistelleet eivät liene voimistelleet
passive voimisteltaneen ei voimisteltane passive lienee voimisteltu ei liene voimisteltu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st voimistella present voimisteleva voimisteltava
long 1st2 voimistellakseen past voimistellut voimisteltu
2nd inessive1 voimistellessa voimisteltaessa agent1, 3 voimistelema
instructive voimistellen negative voimistelematon
3rd inessive voimistelemassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix or the 3rd infinitives.

elative voimistelemasta
illative voimistelemaan
adessive voimistelemalla
abessive voimistelematta
instructive voimisteleman voimisteltaman
4th nominative voimisteleminen
partitive voimistelemista
5th2 voimistelemaisillaan

Derived terms[edit]

Related terms[edit]