পিন্ধা

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search

Assamese[edit]

Etymology[edit]

From Sanskrit परिधान (paridhāna). Compare Sylheti ꠙꠤꠘ꠆ꠗꠣ (finda), Hindustani پہننا / पहनना (pahannā)

Pronunciation[edit]

Verb[edit]

পিন্ধা (pindha)

  1. to wear

Conjugation[edit]

Impersonal of পিন্ধা
Affirmative (+) Negative (-)
Stem পিন্ধ
(pindh)
নিপিন্ধ
(nipindh)
Verbal noun পিন্ধা
(pindha)
নিপিন্ধা
(nipindha)
Infinitive পিন্ধিব
(pindhibo)
নিপিন্ধিব
(nipindhibo)
Progressive participle পিন্ধোঁতে - পিন্ধোঁতে
(pindhü͂te - pindhü͂te)
নিপিন্ধোঁতে - নিপিন্ধোঁতে
(nipindhü͂te - nipindhü͂te)
Conditional participle পিন্ধিলে
(pindhile)
নিপিন্ধিলে
(nipindhile)
Perfect participle পিন্ধি
(pindhi)
নিপিন্ধি
(nipindhi)
Habitual participle পিন্ধি - পিন্ধি
(pindhi-pindhi)
নিপিন্ধি - নিপিন্ধি
(nipindhi - nipindhi)
Conjugation of পিন্ধা
Person First person Second person Third person
Very faml.
&
Inferior
Familiar Honorific
Singular মই
(moi)
তই
(toi)
তুমি
(tumi)
আপুনি
(apuni)
তেওঁ
(teü͂)
Plural আমি
(ami)
তহঁতে
(tohõte)
তোমালোকে
(tümalüke)
আপোনালোকে
(apünalüke)
তেওঁলোকে
(teü͂lüke)
Present
Habitual
&
Indicative
+ পিন্ধোঁ
(pindhü͂)
পিন্ধ
(pindho)
পিন্ধা
(pindha)
পিন্ধে
(pindhe)
- নিপিন্ধোঁ
(nipindhü͂)
নিপিন্ধ
(nipindho)
নিপিন্ধা
(nipindha)
নিপিন্ধে
(nipindhe)
Continuous + পিন্ধি আছোঁ
(pindhi asü͂)
পিন্ধি আছ
(pindhi aso)
পিন্ধি আছা
(pindhi asa)
পিন্ধি আছে
(pindhi ase)
- পিন্ধি থকা নাই
(pindhi thoka nai)
Present
perfective
&
Past
+ পিন্ধিছোঁ
(pindhisü͂)
পিন্ধিছ
(pindhiso)
পিন্ধিছা
(pindhisa)
পিন্ধিছে
(pindhise)
- পিন্ধা নাই
(pindha nai)
Present
perfective
&
Recent past
+ পিন্ধিলোঁ
(pindhilü͂)
পিন্ধিলি
(pindhili)
পিন্ধিলা
(pindhila)
পিন্ধিলে
(pindhile)
- নিপিন্ধিলোঁ
(nipindhilü͂)
নিপিন্ধিলি
(nipindhili)
নিপিন্ধিলা
(nipindhila)
নিপিন্ধিলে
(nipindhile)
Past
Habitual
&
Indicative
(sometimes Perfective)
+ পিন্ধিছিলোঁ
(pindhisilü͂)
পিন্ধিছিলি
(pindhisili)
পিন্ধিছিলা
(pindhisila)
পিন্ধিছিলে
(pindhisile)
- পিন্ধা নাছিলোঁ
(pindha nasilü͂)
পিন্ধা নাছিলি
(pindha nasili)
পিন্ধা নাছিলা
(pindha nasila)
পিন্ধা নাছিলে
(pindha nasile)
Continuous + পিন্ধি আছিলোঁ
(pindhi asilü͂)
পিন্ধি আছিলি
(pindhi asili)
পিন্ধি আছিলা
(pindhi asila)
পিন্ধি আছিলে
(pindhi asile)
- পিন্ধি থকা নাছিলোঁ
(pindhi thoka nasilü͂)
পিন্ধি থকা নাছিলি
(pindhi thoka nasili)
পিন্ধি থকা নাছিলা
(pindhi thoka nasila)
পিন্ধি থকা নাছিলে
(pindhi thoka nasile)
Future
Indicative + পিন্ধিম
(pindhim)
পিন্ধিবি
(pindhibi)
পিন্ধিবা
(pindhiba)
পিন্ধিব
(pindhibo)
- নিপিন্ধিম
(nipindhim)
নিপিন্ধিবি
(nipindhibi)
নিপিন্ধিবা
(nipindhiba)
নিপিন্ধিব
(nipindhibo)
Continuous + পিন্ধি থাকিম
(pindhi thakim)
পিন্ধি থাকিবি
(pindhi thakibi)
পিন্ধি থাকিবা
(pindhi thakiba)
পিন্ধি থাকিব
(pindhi thakibo)
- পিন্ধি নাথাকিম
(pindhi nathakim)
পিন্ধি নাথাকিবি
(pindhi nathakibi)
পিন্ধি নাথাকিবা
(pindhi nathakiba)
পিন্ধি নাথাকিব
(pindhi nathakibo)
Imperative + পিন্ধ
(pindh)
পিন্ধক
(pindhok)
- নিপিন্ধিবি
(nipindhibi)
নিপিন্ধিবা
(nipindhiba)
নিপিন্ধিব
(nipindhibo)
❋ Note: Other 3rd person pronouns have the same conjugation. Click here to see other personal pronouns.

Antonyms[edit]