inyanga

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search

English[edit]

Etymology[edit]

From Zulu inyanga.

Noun[edit]

inyanga (plural inyangas or izinyanga)

  1. (Africa) In Zulu communities, a traditional doctor or healer

Zulu[edit]

Etymology 1[edit]

From Proto-Nguni *ínyangá.

Pronunciation[edit]

Noun[edit]

ínyangá class 9 (plural izinyângá class 10)

  1. moon
  2. month
Inflection[edit]
Class 9/10
Singular Plural
Full form inyanga izinyanga
Locative enyangeni ezinyangeni
Singular Plural
Full form inyanga izinyanga
Simple form nyanga zinyanga
Locative enyangeni ezinyangeni
Copulative yinyanga yizinyanga
Possessive forms
Singular Plural
Modifier Substantive Modifier Substantive
Class 1 wenyanga owenyanga wezinyanga owezinyanga
Class 2 benyanga abenyanga bezinyanga abezinyanga
Class 3 wenyanga owenyanga wezinyanga owezinyanga
Class 4 yenyanga eyenyanga yezinyanga eyezinyanga
Class 5 lenyanga elenyanga lezinyanga elezinyanga
Class 6 enyanga awenyanga ezinyanga awezinyanga
Class 7 senyanga esenyanga sezinyanga esezinyanga
Class 8 zenyanga ezenyanga zezinyanga ezezinyanga
Class 9 yenyanga eyenyanga yezinyanga eyezinyanga
Class 10 zenyanga ezenyanga zezinyanga ezezinyanga
Class 11 lwenyanga olwenyanga lwezinyanga olwezinyanga
Class 14 benyanga obenyanga bezinyanga obezinyanga
Class 15 kwenyanga okwenyanga kwezinyanga okwezinyanga
Class 17 kwenyanga okwenyanga kwezinyanga okwezinyanga

Etymology 2[edit]

EB1911 - Volume 01 - Page 001 - 1.svg This entry lacks etymological information. If you are familiar with the origin of this term, please add it to the page per etymology instructions. You can also discuss it at the Etymology scriptorium.

Pronunciation[edit]

Noun[edit]

ínyânga class 9 (plural ízinyânga class 10)

  1. traditional doctor or healer
Inflection[edit]
Class 9/10
Singular Plural
Full form inyanga izinyanga
Locative enyangeni ezinyangeni
Singular Plural
Full form inyanga izinyanga
Simple form nyanga zinyanga
Locative enyangeni ezinyangeni
Copulative yinyanga yizinyanga
Possessive forms
Singular Plural
Modifier Substantive Modifier Substantive
Class 1 wenyanga owenyanga wezinyanga owezinyanga
Class 2 benyanga abenyanga bezinyanga abezinyanga
Class 3 wenyanga owenyanga wezinyanga owezinyanga
Class 4 yenyanga eyenyanga yezinyanga eyezinyanga
Class 5 lenyanga elenyanga lezinyanga elezinyanga
Class 6 enyanga awenyanga ezinyanga awezinyanga
Class 7 senyanga esenyanga sezinyanga esezinyanga
Class 8 zenyanga ezenyanga zezinyanga ezezinyanga
Class 9 yenyanga eyenyanga yezinyanga eyezinyanga
Class 10 zenyanga ezenyanga zezinyanga ezezinyanga
Class 11 lwenyanga olwenyanga lwezinyanga olwezinyanga
Class 14 benyanga obenyanga bezinyanga obezinyanga
Class 15 kwenyanga okwenyanga kwezinyanga okwezinyanga
Class 17 kwenyanga okwenyanga kwezinyanga okwezinyanga

References[edit]