Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search


(index la)


laajene- +‎ -taa


  • Hyphenation: laa‧jen‧taa
  • IPA(key): /ˈlɑːjentɑː(ʔ)/


laajentaa, (transitive)

  1. to expand, broaden, widen; extend, enlarge, increase
  2. (medicine) to distend (blood vessels), dilate (pupils)
  3. ~ (vähitellen) = to escalate


Inflection of laajentaa (Kotus type 54/huutaa, nt-nn gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. laajennan en laajenna 1st sing. olen laajentanut en ole laajentanut
2nd sing. laajennat et laajenna 2nd sing. olet laajentanut et ole laajentanut
3rd sing. laajentaa ei laajenna 3rd sing. on laajentanut ei ole laajentanut
1st plur. laajennamme emme laajenna 1st plur. olemme laajentaneet emme ole laajentaneet
2nd plur. laajennatte ette laajenna 2nd plur. olette laajentaneet ette ole laajentaneet
3rd plur. laajentavat eivät laajenna 3rd plur. ovat laajentaneet eivät ole laajentaneet
passive laajennetaan ei laajenneta passive on laajennettu ei ole laajennettu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. laajensin en laajentanut 1st sing. olin laajentanut en ollut laajentanut
2nd sing. laajensit et laajentanut 2nd sing. olit laajentanut et ollut laajentanut
3rd sing. laajensi ei laajentanut 3rd sing. oli laajentanut ei ollut laajentanut
1st plur. laajensimme emme laajentaneet 1st plur. olimme laajentaneet emme olleet laajentaneet
2nd plur. laajensitte ette laajentaneet 2nd plur. olitte laajentaneet ette olleet laajentaneet
3rd plur. laajensivat eivät laajentaneet 3rd plur. olivat laajentaneet eivät olleet laajentaneet
passive laajennettiin ei laajennettu passive oli laajennettu ei ollut laajennettu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. laajentaisin en laajentaisi 1st sing. olisin laajentanut en olisi laajentanut
2nd sing. laajentaisit et laajentaisi 2nd sing. olisit laajentanut et olisi laajentanut
3rd sing. laajentaisi ei laajentaisi 3rd sing. olisi laajentanut ei olisi laajentanut
1st plur. laajentaisimme emme laajentaisi 1st plur. olisimme laajentaneet emme olisi laajentaneet
2nd plur. laajentaisitte ette laajentaisi 2nd plur. olisitte laajentaneet ette olisi laajentaneet
3rd plur. laajentaisivat eivät laajentaisi 3rd plur. olisivat laajentaneet eivät olisi laajentaneet
passive laajennettaisiin ei laajennettaisi passive olisi laajennettu ei olisi laajennettu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. laajenna älä laajenna 2nd sing. ole laajentanut älä ole laajentanut
3rd sing. laajentakoon älköön laajentako 3rd sing. olkoon laajentanut älköön olko laajentanut
1st plur. laajentakaamme älkäämme laajentako 1st plur. olkaamme laajentaneet älkäämme olko laajentaneet
2nd plur. laajentakaa älkää laajentako 2nd plur. olkaa laajentaneet älkää olko laajentaneet
3rd plur. laajentakoot älkööt laajentako 3rd plur. olkoot laajentaneet älkööt olko laajentaneet
passive laajennettakoon älköön laajennettako passive olkoon laajennettu älköön olko laajennettu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. laajentanen en laajentane 1st sing. lienen laajentanut en liene laajentanut
2nd sing. laajentanet et laajentane 2nd sing. lienet laajentanut et liene laajentanut
3rd sing. laajentanee ei laajentane 3rd sing. lienee laajentanut ei liene laajentanut
1st plur. laajentanemme emme laajentane 1st plur. lienemme laajentaneet emme liene laajentaneet
2nd plur. laajentanette ette laajentane 2nd plur. lienette laajentaneet ette liene laajentaneet
3rd plur. laajentanevat eivät laajentane 3rd plur. lienevät laajentaneet eivät liene laajentaneet
passive laajennettaneen ei laajennettane passive lienee laajennettu ei liene laajennettu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st laajentaa present laajentava laajennettava
long 1st2 laajentaakseen past laajentanut laajennettu
2nd inessive1 laajentaessa laajennettaessa agent1, 3 laajentama
instructive laajentaen negative laajentamaton
3rd inessive laajentamassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative laajentamasta
illative laajentamaan
adessive laajentamalla
abessive laajentamatta
instructive laajentaman laajennettaman
4th nominative laajentaminen
partitive laajentamista
5th2 laajentamaisillaan


Derived terms[edit]

Related terms[edit]



  1. Third-person singular indicative present form of laajentaa.