qala

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to navigation Jump to search

Azerbaijani[edit]

Other scripts
Cyrillic гала
Roman qala
Perso-Arabic قالا

Etymology[edit]

Ultimately from Arabic قَلْعَة(qalʿa).

Noun[edit]

qala (definite accusative qalanı, plural qalalar)

  1. fortress

Declension[edit]


Phuthi[edit]

Etymology[edit]

EB1911 - Volume 01 - Page 001 - 1.svg This entry lacks etymological information. If you are familiar with the origin of this term, please add it to the page per etymology instructions, or discuss it at the Etymology scriptorium.

Verb[edit]

-qála

  1. to start, to begin

Inflection[edit]

This verb needs an inflection-table template.


Xhosa[edit]

Etymology[edit]

EB1911 - Volume 01 - Page 001 - 1.svg This entry lacks etymological information. If you are familiar with the origin of this term, please add it to the page per etymology instructions, or discuss it at the Etymology scriptorium.

Pronunciation[edit]

Verb[edit]

-qâla

  1. to begin, to start

Inflection[edit]

This verb needs an inflection-table template.


Zulu[edit]

Etymology[edit]

EB1911 - Volume 01 - Page 001 - 1.svg This entry lacks etymological information. If you are familiar with the origin of this term, please add it to the page per etymology instructions, or discuss it at the Etymology scriptorium.

Pronunciation[edit]

IPA(key): /ǃâːla/

Verb[edit]

-qâla

  1. (intransitive) to begin, to start, to commence
  2. (transitive) to begin, to start, to initiate, to set off
  3. (transitive) to provoke, to start a fight with
  4. (transitive) to launch

Inflection[edit]

Tone HH
Infinitive ukuqala
Positive Negative
Infinitive ukuqala ukungaqali
Imperative
Simple + object concord
Singular qala -qale
Plural qalani -qaleni
Present
Positive absolute Positive relative Positive participial Negative absolute Negative relative Negative participial
1st singular ngiyaqala, ngiqala engiqalayo, engiqala ngiqala angiqali engingaqali ngingaqali
2nd singular uyaqala, uqala oqalayo, oqala uqala awuqali ongaqali ungaqali
1st plural siyaqala, siqala esiqalayo, esiqala siqala asiqali esingaqali singaqali
2nd plural niyaqala, niqala eniqalayo, eniqala niqala aniqali eningaqali ningaqali
Class 1 uyaqala, uqala oqalayo, oqala eqala akaqali ongaqali engaqali
Class 2 bayaqala, baqala abaqalayo, abaqala beqala abaqali abangaqali bengaqali
Class 3 uyaqala, uqala oqalayo, oqala uqala awuqali ongaqali ungaqali
Class 4 iyaqala, iqala eqalayo, eqala iqala ayiqali engaqali ingaqali
Class 5 liyaqala, liqala eliqalayo, eliqala liqala aliqali elingaqali lingaqali
Class 6 ayaqala, aqala aqalayo, aqala eqala awaqali angaqali engaqali
Class 7 siyaqala, siqala esiqalayo, esiqala siqala asiqali esingaqali singaqali
Class 8 ziyaqala, ziqala eziqalayo, eziqala ziqala aziqali ezingaqali zingaqali
Class 9 iyaqala, iqala eqalayo, eqala iqala ayiqali engaqali ingaqali
Class 10 ziyaqala, ziqala eziqalayo, eziqala ziqala aziqali ezingaqali zingaqali
Class 11 luyaqala, luqala oluqalayo, oluqala luqala aluqali olungaqali lungaqali
Class 14 buyaqala, buqala obuqalayo, obuqala buqala abuqali obungaqali bungaqali
Class 15 kuyaqala, kuqala okuqalayo, okuqala kuqala akuqali okungaqali kungaqali
Class 17 kuyaqala, kuqala okuqalayo, okuqala kuqala akuqali okungaqali kungaqali
Recent past
Positive absolute Positive relative Positive participial Negative absolute Negative relative Negative participial
1st singular ngiqalile, ngiqalē engiqalile, engiqalē ngiqalile, ngiqalē angiqalanga engingaqalanga ngingaqalanga
2nd singular uqalile, uqalē oqalile, oqalē uqalile, uqalē awuqalanga ongaqalanga ungaqalanga
1st plural siqalile, siqalē esiqalile, esiqalē siqalile, siqalē asiqalanga esingaqalanga singaqalanga
2nd plural niqalile, niqalē eniqalile, eniqalē niqalile, niqalē aniqalanga eningaqalanga ningaqalanga
Class 1 uqalile, uqalē oqalile, oqalē eqalile, eqalē akaqalanga ongaqalanga engaqalanga
Class 2 baqalile, baqalē abaqalile, abaqalē beqalile, beqalē abaqalanga abangaqalanga bengaqalanga
Class 3 uqalile, uqalē oqalile, oqalē uqalile, uqalē awuqalanga ongaqalanga ungaqalanga
Class 4 iqalile, iqalē eqalile, eqalē iqalile, iqalē ayiqalanga engaqalanga ingaqalanga
Class 5 liqalile, liqalē eliqalile, eliqalē liqalile, liqalē aliqalanga elingaqalanga lingaqalanga
Class 6 aqalile, aqalē aqalile, aqalē eqalile, eqalē awaqalanga angaqalanga engaqalanga
Class 7 siqalile, siqalē esiqalile, esiqalē siqalile, siqalē asiqalanga esingaqalanga singaqalanga
Class 8 ziqalile, ziqalē eziqalile, eziqalē ziqalile, ziqalē aziqalanga ezingaqalanga zingaqalanga
Class 9 iqalile, iqalē eqalile, eqalē iqalile, iqalē ayiqalanga engaqalanga ingaqalanga
Class 10 ziqalile, ziqalē eziqalile, eziqalē ziqalile, ziqalē aziqalanga ezingaqalanga zingaqalanga
Class 11 luqalile, luqalē oluqalile, oluqalē luqalile, luqalē aluqalanga olungaqalanga lungaqalanga
Class 14 buqalile, buqalē obuqalile, obuqalē buqalile, buqalē abuqalanga obungaqalanga bungaqalanga
Class 15 kuqalile, kuqalē okuqalile, okuqalē kuqalile, kuqalē akuqalanga okungaqalanga kungaqalanga
Class 17 kuqalile, kuqalē okuqalile, okuqalē kuqalile, kuqalē akuqalanga okungaqalanga kungaqalanga
Remote past
Positive absolute Positive relative Positive participial Negative absolute Negative relative Negative participial
1st singular ngāqala engāqala ngāqala angiqalanga engingaqalanga ngingaqalanga
2nd singular wāqala owāqala wāqala awuqalanga ongaqalanga ungaqalanga
1st plural sāqala esāqala sāqala asiqalanga esingaqalanga singaqalanga
2nd plural nāqala enāqala nāqala aniqalanga eningaqalanga ningaqalanga
Class 1 wāqala owāqala āqala akaqalanga ongaqalanga engaqalanga
Class 2 bāqala abāqala bāqala abaqalanga abangaqalanga bengaqalanga
Class 3 wāqala owāqala wāqala awuqalanga ongaqalanga ungaqalanga
Class 4 yāqala eyāqala yāqala ayiqalanga engaqalanga ingaqalanga
Class 5 lāqala elāqala lāqala aliqalanga elingaqalanga lingaqalanga
Class 6 āqala āqala āqala awaqalanga angaqalanga engaqalanga
Class 7 sāqala esāqala sāqala asiqalanga esingaqalanga singaqalanga
Class 8 zāqala ezāqala zāqala aziqalanga ezingaqalanga zingaqalanga
Class 9 yāqala eyāqala yāqala ayiqalanga engaqalanga ingaqalanga
Class 10 zāqala ezāqala zāqala aziqalanga ezingaqalanga zingaqalanga
Class 11 lwāqala olwāqala lwāqala aluqalanga olungaqalanga lungaqalanga
Class 14 bāqala obāqala bāqala abuqalanga obungaqalanga bungaqalanga
Class 15 kwāqala okwāqala kwāqala akuqalanga okungaqalanga kungaqalanga
Class 17 kwāqala okwāqala kwāqala akuqalanga okungaqalanga kungaqalanga
Potential
Positive absolute Positive relative Positive participial Negative absolute Negative relative Negative participial
1st singular ngingaqala ngingaqala ngingeqale ngingeqale
2nd singular ungaqala ungaqala ungeqale ungeqale
1st plural singaqala singaqala singeqale singeqale
2nd plural ningaqala ningaqala ningeqale ningeqale
Class 1 angaqala engaqala angeqale engeqale
Class 2 bangaqala bengaqala bangeqale bengeqale
Class 3 ungaqala ungaqala ungeqale ungeqale
Class 4 ingaqala ingaqala ingeqale ingeqale
Class 5 lingaqala lingaqala lingeqale lingeqale
Class 6 angaqala engaqala angeqale engeqale
Class 7 singaqala singaqala singeqale singeqale
Class 8 zingaqala zingaqala zingeqale zingeqale
Class 9 ingaqala ingaqala ingeqale ingeqale
Class 10 zingaqala zingaqala zingeqale zingeqale
Class 11 lungaqala lungaqala lungeqale lungeqale
Class 14 bungaqala bungaqala bungeqale bungeqale
Class 15 kungaqala kungaqala kungeqale kungeqale
Class 17 kungaqala kungaqala kungeqale kungeqale
Immediate future
Positive absolute Positive relative Positive participial Negative absolute Negative relative Negative participial
1st singular ngizoqala engizoqala ngizoqala angizuqala engingezuqala ngingezuqala
2nd singular uzoqala ozoqala uzoqala awuzuqala ongezuqala ungezuqala
1st plural sizoqala esizoqala sizoqala asizuqala esingezuqala singezuqala
2nd plural nizoqala enizoqala nizoqala anizuqala eningezuqala ningezuqala
Class 1 uzoqala ozoqala ezoqala akazuqala ongezuqala engezuqala
Class 2 bazoqala abazoqala bezoqala abazuqala abangezuqala bengezuqala
Class 3 uzoqala ozoqala uzoqala awuzuqala ongezuqala ungezuqala
Class 4 izoqala ezoqala izoqala ayizuqala engezuqala ingezuqala
Class 5 lizoqala elizoqala lizoqala alizuqala elingezuqala lingezuqala
Class 6 azoqala azoqala ezoqala awazuqala angezuqala engezuqala
Class 7 sizoqala esizoqala sizoqala asizuqala esingezuqala singezuqala
Class 8 zizoqala ezizoqala zizoqala azizuqala ezingezuqala zingezuqala
Class 9 izoqala ezoqala izoqala ayizuqala engezuqala ingezuqala
Class 10 zizoqala ezizoqala zizoqala azizuqala ezingezuqala zingezuqala
Class 11 luzoqala oluzoqala luzoqala aluzuqala olungezuqala lungezuqala
Class 14 buzoqala obuzoqala buzoqala abuzuqala obungezuqala bungezuqala
Class 15 kuzoqala okuzoqala kuzoqala akuzuqala okungezuqala kungezuqala
Class 17 kuzoqala okuzoqala kuzoqala akuzuqala okungezuqala kungezuqala
Remote future
Positive absolute Positive relative Positive participial Negative absolute Negative relative Negative participial
1st singular ngiyoqala engiyoqala ngiyoqala angiyuqala engingeyuqala ngingeyuqala
2nd singular uyoqala oyoqala uyoqala awuyuqala ongeyuqala ungeyuqala
1st plural siyoqala esiyoqala siyoqala asiyuqala esingeyuqala singeyuqala
2nd plural niyoqala eniyoqala niyoqala aniyuqala eningeyuqala ningeyuqala
Class 1 uyoqala oyoqala eyoqala akayuqala ongeyuqala engeyuqala
Class 2 bayoqala abayoqala beyoqala abayuqala abangeyuqala bengeyuqala
Class 3 uyoqala oyoqala uyoqala awuyuqala ongeyuqala ungeyuqala
Class 4 iyoqala eyoqala iyoqala ayiyuqala engeyuqala ingeyuqala
Class 5 liyoqala eliyoqala liyoqala aliyuqala elingeyuqala lingeyuqala
Class 6 ayoqala ayoqala eyoqala awayuqala angeyuqala engeyuqala
Class 7 siyoqala esiyoqala siyoqala asiyuqala esingeyuqala singeyuqala
Class 8 ziyoqala eziyoqala ziyoqala aziyuqala ezingeyuqala zingeyuqala
Class 9 iyoqala eyoqala iyoqala ayiyuqala engeyuqala ingeyuqala
Class 10 ziyoqala eziyoqala ziyoqala aziyuqala ezingeyuqala zingeyuqala
Class 11 luyoqala oluyoqala luyoqala aluyuqala olungeyuqala lungeyuqala
Class 14 buyoqala obuyoqala buyoqala abuyuqala obungeyuqala bungeyuqala
Class 15 kuyoqala okuyoqala kuyoqala akuyuqala okungeyuqala kungeyuqala
Class 17 kuyoqala okuyoqala kuyoqala akuyuqala okungeyuqala kungeyuqala
Present subjunctive
Positive Negative
1st singular ngiqale ngingaqali
2nd singular uqale ungaqali
1st plural siqale singaqali
2nd plural niqale ningaqali
Class 1 aqale angaqali
Class 2 baqale bangaqali
Class 3 uqale ungaqali
Class 4 iqale ingaqali
Class 5 liqale lingaqali
Class 6 aqale angaqali
Class 7 siqale singaqali
Class 8 ziqale zingaqali
Class 9 iqale ingaqali
Class 10 ziqale zingaqali
Class 11 luqale lungaqali
Class 14 buqale bungaqali
Class 15 kuqale kungaqali
Class 17 kuqale kungaqali
Past subjunctive
Positive Negative
1st singular ngaqala ngangaqala, angaqala, angangaqala
2nd singular waqala wangaqala, awaqala, awangaqala
1st plural saqala sangaqala, asaqala, asangaqala
2nd plural naqala nangaqala, anaqala, anangaqala
Class 1 waqala wangaqala, akaqala, akangaqala
Class 2 baqala bangaqala, abaqala, abangaqala
Class 3 waqala wangaqala, awaqala, awangaqala
Class 4 yaqala yangaqala, ayaqala, ayangaqala
Class 5 laqala langaqala, alaqala, alangaqala
Class 6 aqala angaqala, awaqala, awangaqala
Class 7 saqala sangaqala, asaqala, asangaqala
Class 8 zaqala zangaqala, azaqala, azangaqala
Class 9 yaqala yangaqala, ayaqala, ayangaqala
Class 10 zaqala zangaqala, azaqala, azangaqala
Class 11 lwaqala lwangaqala, alwaqala, alwangaqala
Class 14 baqala bangaqala, abaqala, abangaqala
Class 15 kwaqala kwangaqala, akwaqala, akwangaqala
Class 17 kwaqala kwangaqala, akwaqala, akwangaqala

Derived terms[edit]

References[edit]