Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search



ruskea ‎(brown) >



  1. (intransitive) to tan, suntan (to obtain a suntan)


Inflection of ruskettua (Kotus type 52/sanoa, tt-t gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. rusketun en rusketu 1st sing. olen ruskettunut en ole ruskettunut
2nd sing. rusketut et rusketu 2nd sing. olet ruskettunut et ole ruskettunut
3rd sing. ruskettuu ei rusketu 3rd sing. on ruskettunut ei ole ruskettunut
1st plur. rusketumme emme rusketu 1st plur. olemme ruskettuneet emme ole ruskettuneet
2nd plur. rusketutte ette rusketu 2nd plur. olette ruskettuneet ette ole ruskettuneet
3rd plur. ruskettuvat eivät rusketu 3rd plur. ovat ruskettuneet eivät ole ruskettuneet
passive rusketutaan ei rusketuta passive on rusketuttu ei ole rusketuttu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. rusketuin en ruskettunut 1st sing. olin ruskettunut en ollut ruskettunut
2nd sing. rusketuit et ruskettunut 2nd sing. olit ruskettunut et ollut ruskettunut
3rd sing. ruskettui ei ruskettunut 3rd sing. oli ruskettunut ei ollut ruskettunut
1st plur. rusketuimme emme ruskettuneet 1st plur. olimme ruskettuneet emme olleet ruskettuneet
2nd plur. rusketuitte ette ruskettuneet 2nd plur. olitte ruskettuneet ette olleet ruskettuneet
3rd plur. ruskettuivat eivät ruskettuneet 3rd plur. olivat ruskettuneet eivät olleet ruskettuneet
passive rusketuttiin ei rusketuttu passive oli rusketuttu ei ollut rusketuttu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. ruskettuisin en ruskettuisi 1st sing. olisin ruskettunut en olisi ruskettunut
2nd sing. ruskettuisit et ruskettuisi 2nd sing. olisit ruskettunut et olisi ruskettunut
3rd sing. ruskettuisi ei ruskettuisi 3rd sing. olisi ruskettunut ei olisi ruskettunut
1st plur. ruskettuisimme emme ruskettuisi 1st plur. olisimme ruskettuneet emme olisi ruskettuneet
2nd plur. ruskettuisitte ette ruskettuisi 2nd plur. olisitte ruskettuneet ette olisi ruskettuneet
3rd plur. ruskettuisivat eivät ruskettuisi 3rd plur. olisivat ruskettuneet eivät olisi ruskettuneet
passive rusketuttaisiin ei rusketuttaisi passive olisi rusketuttu ei olisi rusketuttu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. rusketu älä rusketu 2nd sing. ole ruskettunut älä ole ruskettunut
3rd sing. ruskettukoon älköön ruskettuko 3rd sing. olkoon ruskettunut älköön olko ruskettunut
1st plur. ruskettukaamme älkäämme ruskettuko 1st plur. olkaamme ruskettuneet älkäämme olko ruskettuneet
2nd plur. ruskettukaa älkää ruskettuko 2nd plur. olkaa ruskettuneet älkää olko ruskettuneet
3rd plur. ruskettukoot älkööt ruskettuko 3rd plur. olkoot ruskettuneet älkööt olko ruskettuneet
passive rusketuttakoon älköön rusketuttako passive olkoon rusketuttu älköön olko rusketuttu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. ruskettunen en ruskettune 1st sing. lienen ruskettunut en liene ruskettunut
2nd sing. ruskettunet et ruskettune 2nd sing. lienet ruskettunut et liene ruskettunut
3rd sing. ruskettunee ei ruskettune 3rd sing. lienee ruskettunut ei liene ruskettunut
1st plur. ruskettunemme emme ruskettune 1st plur. lienemme ruskettuneet emme liene ruskettuneet
2nd plur. ruskettunette ette ruskettune 2nd plur. lienette ruskettuneet ette liene ruskettuneet
3rd plur. ruskettunevat eivät ruskettune 3rd plur. lienevät ruskettuneet eivät liene ruskettuneet
passive rusketuttaneen ei rusketuttane passive lienee rusketuttu ei liene rusketuttu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st ruskettua present ruskettuva rusketuttava
long 1st2 ruskettuakseen past ruskettunut rusketuttu
2nd inessive1 ruskettuessa rusketuttaessa agent1, 3 ruskettuma
instructive ruskettuen negative ruskettumaton
3rd inessive ruskettumassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative ruskettumasta
illative ruskettumaan
adessive ruskettumalla
abessive ruskettumatta
instructive ruskettuman rusketuttaman
4th nominative ruskettuminen
partitive ruskettumista
5th2 ruskettumaisillaan

Derived terms[edit]

Related terms[edit]