vaihtua

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to navigation Jump to search

Finnish[edit]

Etymology[edit]

vaihtaa +‎ -ua

Pronunciation[edit]

  • IPA(key): /ˈʋɑi̯htuɑˣ/, [ˈʋɑi̯çt̪uɑ(ʔ)]
  • Rhymes: -ɑihtuɑ
  • Syllabification(key): vaih‧tu‧a

Verb[edit]

vaihtua

  1. (intransitive) to become replaced, swapped, exchanged or changed
  2. (intransitive, of signal or traffic lights) to change

Conjugation[edit]

Inflection of vaihtua (Kotus type 52*F/sanoa, t-d gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. vaihdun en vaihdu 1st sing. olen vaihtunut en ole vaihtunut
2nd sing. vaihdut et vaihdu 2nd sing. olet vaihtunut et ole vaihtunut
3rd sing. vaihtuu ei vaihdu 3rd sing. on vaihtunut ei ole vaihtunut
1st plur. vaihdumme emme vaihdu 1st plur. olemme vaihtuneet emme ole vaihtuneet
2nd plur. vaihdutte ette vaihdu 2nd plur. olette vaihtuneet ette ole vaihtuneet
3rd plur. vaihtuvat eivät vaihdu 3rd plur. ovat vaihtuneet eivät ole vaihtuneet
passive vaihdutaan ei vaihduta passive on vaihduttu ei ole vaihduttu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. vaihduin en vaihtunut 1st sing. olin vaihtunut en ollut vaihtunut
2nd sing. vaihduit et vaihtunut 2nd sing. olit vaihtunut et ollut vaihtunut
3rd sing. vaihtui ei vaihtunut 3rd sing. oli vaihtunut ei ollut vaihtunut
1st plur. vaihduimme emme vaihtuneet 1st plur. olimme vaihtuneet emme olleet vaihtuneet
2nd plur. vaihduitte ette vaihtuneet 2nd plur. olitte vaihtuneet ette olleet vaihtuneet
3rd plur. vaihtuivat eivät vaihtuneet 3rd plur. olivat vaihtuneet eivät olleet vaihtuneet
passive vaihduttiin ei vaihduttu passive oli vaihduttu ei ollut vaihduttu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. vaihtuisin en vaihtuisi 1st sing. olisin vaihtunut en olisi vaihtunut
2nd sing. vaihtuisit et vaihtuisi 2nd sing. olisit vaihtunut et olisi vaihtunut
3rd sing. vaihtuisi ei vaihtuisi 3rd sing. olisi vaihtunut ei olisi vaihtunut
1st plur. vaihtuisimme emme vaihtuisi 1st plur. olisimme vaihtuneet emme olisi vaihtuneet
2nd plur. vaihtuisitte ette vaihtuisi 2nd plur. olisitte vaihtuneet ette olisi vaihtuneet
3rd plur. vaihtuisivat eivät vaihtuisi 3rd plur. olisivat vaihtuneet eivät olisi vaihtuneet
passive vaihduttaisiin ei vaihduttaisi passive olisi vaihduttu ei olisi vaihduttu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. vaihdu älä vaihdu 2nd sing. ole vaihtunut älä ole vaihtunut
3rd sing. vaihtukoon älköön vaihtuko 3rd sing. olkoon vaihtunut älköön olko vaihtunut
1st plur. vaihtukaamme älkäämme vaihtuko 1st plur. olkaamme vaihtuneet älkäämme olko vaihtuneet
2nd plur. vaihtukaa älkää vaihtuko 2nd plur. olkaa vaihtuneet älkää olko vaihtuneet
3rd plur. vaihtukoot älkööt vaihtuko 3rd plur. olkoot vaihtuneet älkööt olko vaihtuneet
passive vaihduttakoon älköön vaihduttako passive olkoon vaihduttu älköön olko vaihduttu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. vaihtunen en vaihtune 1st sing. lienen vaihtunut en liene vaihtunut
2nd sing. vaihtunet et vaihtune 2nd sing. lienet vaihtunut et liene vaihtunut
3rd sing. vaihtunee ei vaihtune 3rd sing. lienee vaihtunut ei liene vaihtunut
1st plur. vaihtunemme emme vaihtune 1st plur. lienemme vaihtuneet emme liene vaihtuneet
2nd plur. vaihtunette ette vaihtune 2nd plur. lienette vaihtuneet ette liene vaihtuneet
3rd plur. vaihtunevat eivät vaihtune 3rd plur. lienevät vaihtuneet eivät liene vaihtuneet
passive vaihduttaneen ei vaihduttane passive lienee vaihduttu ei liene vaihduttu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st vaihtua present vaihtuva vaihduttava
long 1st2 vaihtuakseen past vaihtunut vaihduttu
2nd inessive1 vaihtuessa vaihduttaessa agent1, 3 vaihtuma
instructive vaihtuen negative vaihtumaton
3rd inessive vaihtumassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix or the 3rd infinitives.

elative vaihtumasta
illative vaihtumaan
adessive vaihtumalla
abessive vaihtumatta
instructive vaihtuman vaihduttaman
4th nominative vaihtuminen
partitive vaihtumista
5th2 vaihtumaisillaan

Anagrams[edit]


Ingrian[edit]

Etymology[edit]

From vaihtaa (to change) +‎ -ua.

Pronunciation[edit]

Verb[edit]

vaihtua

  1. (intransitive) to change places; to be swapped
    • 1936, L. G. Terehova; V. G. Erdeli, Mihailov and P. I. Maksimov, transl., Geografia: oppikirja iƶoroin alkușkoulun kolmatta klaassaa vart (ensimäine osa), Leningrad: Riikin Ucebno-Pedagogiceskoi Izdateljstva, page 6:
      „Oikia“ ja „kura“ pooli vaihtuut siint, kuhu töö katsotta liitsaal.
      „Right“ and „left“ change places depending on where you're facing.

Conjugation[edit]

Conjugation of vaihtua (type 1/ampua, t- gradation)
Indikativa
Preesens Perfekta
positive negative positive negative
1st singular vaihun en vaihu 1st singular oon vaihtunt, oon vaihtunut en oo vaihtunt, en oo vaihtunut
2nd singular vaihut et vaihu 2nd singular oot vaihtunt, oot vaihtunut et oo vaihtunt, et oo vaihtunut
3rd singular vaihtuu ei vaihu 3rd singular ono vaihtunt, ono vaihtunut ei oo vaihtunt, ei oo vaihtunut
1st plural vaihumma emmä vaihu 1st plural oomma vaihtunneet emmä oo vaihtunneet
2nd plural vaihutta että vaihu 2nd plural ootta vaihtunneet että oo vaihtunneet
3rd plural vaihtuut1), vaihtuvat2), vaihutaa evät vaihu 3rd plural ovat vaihtunneet evät oo vaihtunneet
impersonal vaihutaa ei vaihuta impersonal ono vaihuttu ei oo vaihuttu
Imperfekta Pluskvamperfekta
positive negative positive negative
1st singular vaihuin en vaihtunt, en vaihtunut 1st singular olin vaihtunt, olin vaihtunut en olt vaihtunt, en olt vaihtunut
2nd singular vaihuit et vaihtunt, et vaihtunut 2nd singular olit vaihtunt, olit vaihtunut et olt vaihtunt, et olt vaihtunut
3rd singular vaihtui ei vaihtunt, ei vaihtunut 3rd singular oli vaihtunt, oli vaihtunut ei olt vaihtunt, ei olt vaihtunut
1st plural vaihuimma emmä vaihtunneet 1st plural olimma vaihtunneet emmä olleet vaihtunneet
2nd plural vaihuitta että vaihtunneet 2nd plural olitta vaihtunneet että olleet vaihtunneet
3rd plural vaihtuit1), vaihtuivat2), vaihuttii evät vaihtunneet 3rd plural olivat vaihtunneet evät olleet vaihtunneet
impersonal vaihuttii ei vaihuttu impersonal oli vaihuttu ei olt vaihuttu
Konditsionala
Preesens Perfekta
positive negative positive negative
1st singular vaihtuisin en vaihtuis 1st singular olisin vaihtunt, olisin vaihtunut en olis vaihtunt, en olis vaihtunut
2nd singular vaihtuisit, vaihtuist1) et vaihtuis 2nd singular olisit vaihtunt, olisit vaihtunut et olis vaihtunt, et olis vaihtunut
3rd singular vaihtuis ei vaihtuis 3rd singular olis vaihtunt, olis vaihtunut ei olis vaihtunt, ei olis vaihtunut
1st plural vaihtuisimma emmä vaihtuis 1st plural olisimma vaihtunneet emmä olis vaihtunneet
2nd plural vaihtuisitta että vaihtuis 2nd plural olisitta vaihtunneet että olis vaihtunneet
3rd plural vaihtuisiit1), vaihtuisivat2), vaihuttais evät vaihtuis 3rd plural olisivat vaihtunneet evät olis vaihtunneet
impersonal vaihuttais ei vaihuttais impersonal olis vaihuttu ei olis vaihuttu
Imperativa
Preesens Perfekta
positive negative positive negative
1st singular 1st singular
2nd singular vaihu elä vaihu 2nd singular oo vaihtunt, oo vaihtunut elä oo vaihtunt, elä oo vaihtunut
3rd singular vaihtukoo elköö vaihtuko 3rd singular olkoo vaihtunt, olkoo vaihtunut elköö olko vaihtunt, elköö olko vaihtunut
1st plural 1st plural
2nd plural vaihtukaa elkää vaihtuko 2nd plural olkaa vaihtunneet elkää olko vaihtunneet
3rd plural vaihtukoot elkööt vaihtuko 3rd plural olkoot vaihtunneet elkööt olko vaihtunneet
impersonal vaihuttakkoo elköö vaihuttako impersonal olkoo vaihuttu elköö olko vaihuttu
Potentsiala
Preesens
positive negative
1st singular vaihtunen en vaihtune
2nd singular vaihtunet et vaihtune
3rd singular vaihtunoo ei vaihtune
1st plural vaihtunemma emmä vaihtune
2nd plural vaihtunetta että vaihtune
3rd plural vaihtunoot evät vaihtune
impersonal vaihuttannoo ei vaihuttane
Nominal forms
Infinitivat Partisipat
active passive
1st vaihtua present vaihtuva vaihuttava
2nd inessive vaihtujees past vaihtunt, vaihtunut vaihuttu
instructive vaihtuen 1) Chiefly in the Soikkola dialect.
2) Chiefly in the Ala-Laukaa dialect.
*) For the imperative, the 2nd plural (vaihtukaa) may be used for the 3rd person as well.
**) The interrogative is formed by adding the suffix -k (-ka?/-kä?) to the indicative, or -kse to the potential.
***) In folk poetry, a long first infinitive can be formed by adding the suffix -kse, followed by possessive suffixes, to the first infinitive. Note that sometimes gemination may be undone by this addition.
3rd illative vaihtumaa
inessive vaihtumaas
elative vaihtumast
abessive vaihtumata
4th nominative vaihtumiin
partitive vaihtumista, vaihtumist

References[edit]

  • Ruben E. Nirvi (1971) Inkeroismurteiden Sanakirja, Helsinki: Suomalais-Ugrilainen Seura, page 631