Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search




  1. (intransitive) To protrude.


Inflection of harottaa (Kotus type 53/muistaa, tt-t gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. harotan en harota 1st sing. olen harottanut en ole harottanut
2nd sing. harotat et harota 2nd sing. olet harottanut et ole harottanut
3rd sing. harottaa ei harota 3rd sing. on harottanut ei ole harottanut
1st plur. harotamme emme harota 1st plur. olemme harottaneet emme ole harottaneet
2nd plur. harotatte ette harota 2nd plur. olette harottaneet ette ole harottaneet
3rd plur. harottavat eivät harota 3rd plur. ovat harottaneet eivät ole harottaneet
passive harotetaan ei haroteta passive on harotettu ei ole harotettu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. harotin en harottanut 1st sing. olin harottanut en ollut harottanut
2nd sing. harotit et harottanut 2nd sing. olit harottanut et ollut harottanut
3rd sing. harotti ei harottanut 3rd sing. oli harottanut ei ollut harottanut
1st plur. harotimme emme harottaneet 1st plur. olimme harottaneet emme olleet harottaneet
2nd plur. harotitte ette harottaneet 2nd plur. olitte harottaneet ette olleet harottaneet
3rd plur. harottivat eivät harottaneet 3rd plur. olivat harottaneet eivät olleet harottaneet
passive harotettiin ei harotettu passive oli harotettu ei ollut harotettu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. harottaisin en harottaisi 1st sing. olisin harottanut en olisi harottanut
2nd sing. harottaisit et harottaisi 2nd sing. olisit harottanut et olisi harottanut
3rd sing. harottaisi ei harottaisi 3rd sing. olisi harottanut ei olisi harottanut
1st plur. harottaisimme emme harottaisi 1st plur. olisimme harottaneet emme olisi harottaneet
2nd plur. harottaisitte ette harottaisi 2nd plur. olisitte harottaneet ette olisi harottaneet
3rd plur. harottaisivat eivät harottaisi 3rd plur. olisivat harottaneet eivät olisi harottaneet
passive harotettaisiin ei harotettaisi passive olisi harotettu ei olisi harotettu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. harota älä harota 2nd sing. ole harottanut älä ole harottanut
3rd sing. harottakoon älköön harottako 3rd sing. olkoon harottanut älköön olko harottanut
1st plur. harottakaamme älkäämme harottako 1st plur. olkaamme harottaneet älkäämme olko harottaneet
2nd plur. harottakaa älkää harottako 2nd plur. olkaa harottaneet älkää olko harottaneet
3rd plur. harottakoot älkööt harottako 3rd plur. olkoot harottaneet älkööt olko harottaneet
passive harotettakoon älköön harotettako passive olkoon harotettu älköön olko harotettu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. harottanen en harottane 1st sing. lienen harottanut en liene harottanut
2nd sing. harottanet et harottane 2nd sing. lienet harottanut et liene harottanut
3rd sing. harottanee ei harottane 3rd sing. lienee harottanut ei liene harottanut
1st plur. harottanemme emme harottane 1st plur. lienemme harottaneet emme liene harottaneet
2nd plur. harottanette ette harottane 2nd plur. lienette harottaneet ette liene harottaneet
3rd plur. harottanevat eivät harottane 3rd plur. lienevät harottaneet eivät liene harottaneet
passive harotettaneen ei harotettane passive lienee harotettu ei liene harotettu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st harottaa present harottava harotettava
long 1st2 harottaakseen past harottanut harotettu
2nd inessive1 harottaessa harotettaessa agent1, 3 harottama
instructive harottaen negative harottamaton
3rd inessive harottamassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative harottamasta
illative harottamaan
adessive harottamalla
abessive harottamatta
instructive harottaman harotettaman
4th nominative harottaminen
partitive harottamista
5th2 harottamaisillaan