ottaa käyttöön

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search

Finnish[edit]

Etymology[edit]

ottaa ‎(to take) + käyttöön ‎(into operation)

Verb[edit]

ottaa käyttöön

  1. to put to use

Conjugation[edit]

Inflection of ottaa käyttöön (Kotus type 53/muistaa, tt-t gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. otan käyttöön en ota käyttöön 1st sing. olen ottanut käyttöön en ole ottanut käyttöön
2nd sing. otat käyttöön et ota käyttöön 2nd sing. olet ottanut käyttöön et ole ottanut käyttöön
3rd sing. ottaa käyttöön ei ota käyttöön 3rd sing. on ottanut käyttöön ei ole ottanut käyttöön
1st plur. otamme käyttöön emme ota käyttöön 1st plur. olemme ottaneet käyttöön emme ole ottaneet käyttöön
2nd plur. otatte käyttöön ette ota käyttöön 2nd plur. olette ottaneet käyttöön ette ole ottaneet käyttöön
3rd plur. ottavat käyttöön eivät ota käyttöön 3rd plur. ovat ottaneet käyttöön eivät ole ottaneet käyttöön
passive otetaan käyttöön ei oteta käyttöön passive on otettu käyttöön ei ole otettu käyttöön
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. otin käyttöön en ottanut käyttöön 1st sing. olin ottanut käyttöön en ollut ottanut käyttöön
2nd sing. otit käyttöön et ottanut käyttöön 2nd sing. olit ottanut käyttöön et ollut ottanut käyttöön
3rd sing. otti käyttöön ei ottanut käyttöön 3rd sing. oli ottanut käyttöön ei ollut ottanut käyttöön
1st plur. otimme käyttöön emme ottaneet käyttöön 1st plur. olimme ottaneet käyttöön emme olleet ottaneet käyttöön
2nd plur. otitte käyttöön ette ottaneet käyttöön 2nd plur. olitte ottaneet käyttöön ette olleet ottaneet käyttöön
3rd plur. ottivat käyttöön eivät ottaneet käyttöön 3rd plur. olivat ottaneet käyttöön eivät olleet ottaneet käyttöön
passive otettiin käyttöön ei otettu käyttöön passive oli otettu käyttöön ei ollut otettu käyttöön
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. ottaisin käyttöön en ottaisi käyttöön 1st sing. olisin ottanut käyttöön en olisi ottanut käyttöön
2nd sing. ottaisit käyttöön et ottaisi käyttöön 2nd sing. olisit ottanut käyttöön et olisi ottanut käyttöön
3rd sing. ottaisi käyttöön ei ottaisi käyttöön 3rd sing. olisi ottanut käyttöön ei olisi ottanut käyttöön
1st plur. ottaisimme käyttöön emme ottaisi käyttöön 1st plur. olisimme ottaneet käyttöön emme olisi ottaneet käyttöön
2nd plur. ottaisitte käyttöön ette ottaisi käyttöön 2nd plur. olisitte ottaneet käyttöön ette olisi ottaneet käyttöön
3rd plur. ottaisivat käyttöön eivät ottaisi käyttöön 3rd plur. olisivat ottaneet käyttöön eivät olisi ottaneet käyttöön
passive otettaisiin käyttöön ei otettaisi käyttöön passive olisi otettu käyttöön ei olisi otettu käyttöön
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. ota käyttöön älä ota käyttöön 2nd sing. ole ottanut käyttöön älä ole ottanut käyttöön
3rd sing. ottakoon käyttöön älköön ottako käyttöön 3rd sing. olkoon ottanut käyttöön älköön olko ottanut käyttöön
1st plur. ottakaamme käyttöön älkäämme ottako käyttöön 1st plur. olkaamme ottaneet käyttöön älkäämme olko ottaneet käyttöön
2nd plur. ottakaa käyttöön älkää ottako käyttöön 2nd plur. olkaa ottaneet käyttöön älkää olko ottaneet käyttöön
3rd plur. ottakoot käyttöön älkööt ottako käyttöön 3rd plur. olkoot ottaneet käyttöön älkööt olko ottaneet käyttöön
passive otettakoon käyttöön älköön otettako käyttöön passive olkoon otettu käyttöön älköön olko otettu käyttöön
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. ottanen käyttöön en ottane käyttöön 1st sing. lienen ottanut käyttöön en liene ottanut käyttöön
2nd sing. ottanet käyttöön et ottane käyttöön 2nd sing. lienet ottanut käyttöön et liene ottanut käyttöön
3rd sing. ottanee käyttöön ei ottane käyttöön 3rd sing. lienee ottanut käyttöön ei liene ottanut käyttöön
1st plur. ottanemme käyttöön emme ottane käyttöön 1st plur. lienemme ottaneet käyttöön emme liene ottaneet käyttöön
2nd plur. ottanette käyttöön ette ottane käyttöön 2nd plur. lienette ottaneet käyttöön ette liene ottaneet käyttöön
3rd plur. ottanevat käyttöön eivät ottane käyttöön 3rd plur. lienevät ottaneet käyttöön eivät liene ottaneet käyttöön
passive otettaneen käyttöön ei otettane käyttöön passive lienee otettu käyttöön ei liene otettu käyttöön
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st ottaa käyttöön present ottava käyttöön otettava käyttöön
long 1st2 ottaakseen käyttöön past ottanut käyttöön otettu käyttöön
2nd inessive1 ottaessa käyttöön otettaessa käyttöön agent1, 3 ottama käyttöön
instructive ottaen käyttöön negative ottamaton käyttöön
3rd inessive ottamassa käyttöön 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative ottamasta käyttöön
illative ottamaan käyttöön
adessive ottamalla käyttöön
abessive ottamatta käyttöön
instructive ottaman käyttöön otettaman käyttöön
4th nominative ottaminen käyttöön
partitive ottamista käyttöön
5th2 ottamaisillaan käyttöön