Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search


(index pä)


A passive verb, derived from the verb päättää.



  1. (intransitive) To (come to an) end, finish, stop, cease, (be) conclude(d).
  2. (intransitive) To be up, expire.
  3. (intransitive) To be finished, be completed.


Inflection of päättyä (Kotus type 52/sanoa, tt-t gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. päätyn en pääty 1st sing. olen päättynyt en ole päättynyt
2nd sing. päätyt et pääty 2nd sing. olet päättynyt et ole päättynyt
3rd sing. päättyy ei pääty 3rd sing. on päättynyt ei ole päättynyt
1st plur. päätymme emme pääty 1st plur. olemme päättyneet emme ole päättyneet
2nd plur. päätytte ette pääty 2nd plur. olette päättyneet ette ole päättyneet
3rd plur. päättyvät eivät pääty 3rd plur. ovat päättyneet eivät ole päättyneet
passive päätytään ei päätytä passive on päätytty ei ole päätytty
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. päätyin en päättynyt 1st sing. olin päättynyt en ollut päättynyt
2nd sing. päätyit et päättynyt 2nd sing. olit päättynyt et ollut päättynyt
3rd sing. päättyi ei päättynyt 3rd sing. oli päättynyt ei ollut päättynyt
1st plur. päätyimme emme päättyneet 1st plur. olimme päättyneet emme olleet päättyneet
2nd plur. päätyitte ette päättyneet 2nd plur. olitte päättyneet ette olleet päättyneet
3rd plur. päättyivät eivät päättyneet 3rd plur. olivat päättyneet eivät olleet päättyneet
passive päätyttiin ei päätytty passive oli päätytty ei ollut päätytty
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. päättyisin en päättyisi 1st sing. olisin päättynyt en olisi päättynyt
2nd sing. päättyisit et päättyisi 2nd sing. olisit päättynyt et olisi päättynyt
3rd sing. päättyisi ei päättyisi 3rd sing. olisi päättynyt ei olisi päättynyt
1st plur. päättyisimme emme päättyisi 1st plur. olisimme päättyneet emme olisi päättyneet
2nd plur. päättyisitte ette päättyisi 2nd plur. olisitte päättyneet ette olisi päättyneet
3rd plur. päättyisivät eivät päättyisi 3rd plur. olisivat päättyneet eivät olisi päättyneet
passive päätyttäisiin ei päätyttäisi passive olisi päätytty ei olisi päätytty
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. pääty älä pääty 2nd sing. ole päättynyt älä ole päättynyt
3rd sing. päättyköön älköön päättykö 3rd sing. olkoon päättynyt älköön olko päättynyt
1st plur. päättykäämme älkäämme päättykö 1st plur. olkaamme päättyneet älkäämme olko päättyneet
2nd plur. päättykää älkää päättykö 2nd plur. olkaa päättyneet älkää olko päättyneet
3rd plur. päättykööt älkööt päättykö 3rd plur. olkoot päättyneet älkööt olko päättyneet
passive päätyttäköön älköön päätyttäkö passive olkoon päätytty älköön olko päätytty
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. päättynen en päättyne 1st sing. lienen päättynyt en liene päättynyt
2nd sing. päättynet et päättyne 2nd sing. lienet päättynyt et liene päättynyt
3rd sing. päättynee ei päättyne 3rd sing. lienee päättynyt ei liene päättynyt
1st plur. päättynemme emme päättyne 1st plur. lienemme päättyneet emme liene päättyneet
2nd plur. päättynette ette päättyne 2nd plur. lienette päättyneet ette liene päättyneet
3rd plur. päättynevät eivät päättyne 3rd plur. lienevät päättyneet eivät liene päättyneet
passive päätyttäneen ei päätyttäne passive lienee päätytty ei liene päätytty
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st päättyä present päättyvä päätyttävä
long 1st2 päättyäkseen past päättynyt päätytty
2nd inessive1 päättyessä päätyttäessä agent1, 3 päättymä
instructive päättyen negative päättymätön
3rd inessive päättymässä 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative päättymästä
illative päättymään
adessive päättymällä
abessive päättymättä
instructive päättymän päätyttämän
4th nominative päättyminen
partitive päättymistä
5th2 päättymäisillään