ujuttaa

From Wiktionary, the free dictionary
Jump to navigation Jump to search

Finnish[edit]

Etymology[edit]

From ujua +‎ -ttaa.

Pronunciation[edit]

  • IPA(key): /ˈujutːɑːˣ/, [ˈujut̪ːɑ̝ː(ʔ)]
  • Rhymes: -ujutːɑː
  • Syllabification(key): u‧jut‧taa

Verb[edit]

ujuttaa

  1. Used to describe gradual and sometimes secretive movement towards an objective.
    1. to thread (to pass through a narrow constriction or around a series of obstacles)
      Luulen, että voin ujuttaa itseni tästä läpi, mutta se tekee tiukkaa.
      I think I can thread my way through here, but it’s going to be tight.
    2. to coax (to carefully manipulate into a particular desired state, situation or position)
      He ujuttivat köyden putken läpi.
      They coaxed the rope through the pipe.
    3. to inch (to advance very slowly, or by a small amount at a time)
      Poika ujutti kättään kohti tytön polvea.
      The boy inched his hand toward the girl's knee.
    4. to foist (to introduce or insert surreptitiously or without warrant)
      Tämä on vain yritys ujuttaa oikeistolaista propagandaa opetusmateriaalin osaksi.
      This is just an attempt to foist right-wing propaganda as part of teaching materials.
    5. to plant (to place an object somewhere, often with the implication of intending deceit)
      Ase ei ole minun. Oikea murhaaja on ujuttanut sen laukkuuni.
      That gun's not mine. It was planted in my bag by the real murderer.

Conjugation[edit]

Inflection of ujuttaa (Kotus type 53*C/muistaa, tt-t gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. ujutan en ujuta 1st sing. olen ujuttanut en ole ujuttanut
2nd sing. ujutat et ujuta 2nd sing. olet ujuttanut et ole ujuttanut
3rd sing. ujuttaa ei ujuta 3rd sing. on ujuttanut ei ole ujuttanut
1st plur. ujutamme emme ujuta 1st plur. olemme ujuttaneet emme ole ujuttaneet
2nd plur. ujutatte ette ujuta 2nd plur. olette ujuttaneet ette ole ujuttaneet
3rd plur. ujuttavat eivät ujuta 3rd plur. ovat ujuttaneet eivät ole ujuttaneet
passive ujutetaan ei ujuteta passive on ujutettu ei ole ujutettu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. ujutin en ujuttanut 1st sing. olin ujuttanut en ollut ujuttanut
2nd sing. ujutit et ujuttanut 2nd sing. olit ujuttanut et ollut ujuttanut
3rd sing. ujutti ei ujuttanut 3rd sing. oli ujuttanut ei ollut ujuttanut
1st plur. ujutimme emme ujuttaneet 1st plur. olimme ujuttaneet emme olleet ujuttaneet
2nd plur. ujutitte ette ujuttaneet 2nd plur. olitte ujuttaneet ette olleet ujuttaneet
3rd plur. ujuttivat eivät ujuttaneet 3rd plur. olivat ujuttaneet eivät olleet ujuttaneet
passive ujutettiin ei ujutettu passive oli ujutettu ei ollut ujutettu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. ujuttaisin en ujuttaisi 1st sing. olisin ujuttanut en olisi ujuttanut
2nd sing. ujuttaisit et ujuttaisi 2nd sing. olisit ujuttanut et olisi ujuttanut
3rd sing. ujuttaisi ei ujuttaisi 3rd sing. olisi ujuttanut ei olisi ujuttanut
1st plur. ujuttaisimme emme ujuttaisi 1st plur. olisimme ujuttaneet emme olisi ujuttaneet
2nd plur. ujuttaisitte ette ujuttaisi 2nd plur. olisitte ujuttaneet ette olisi ujuttaneet
3rd plur. ujuttaisivat eivät ujuttaisi 3rd plur. olisivat ujuttaneet eivät olisi ujuttaneet
passive ujutettaisiin ei ujutettaisi passive olisi ujutettu ei olisi ujutettu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. ujuta älä ujuta 2nd sing.
3rd sing. ujuttakoon älköön ujuttako 3rd sing. olkoon ujuttanut älköön olko ujuttanut
1st plur. ujuttakaamme älkäämme ujuttako 1st plur.
2nd plur. ujuttakaa älkää ujuttako 2nd plur.
3rd plur. ujuttakoot älkööt ujuttako 3rd plur. olkoot ujuttaneet älkööt olko ujuttaneet
passive ujutettakoon älköön ujutettako passive olkoon ujutettu älköön olko ujutettu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. ujuttanen en ujuttane 1st sing. lienen ujuttanut en liene ujuttanut
2nd sing. ujuttanet et ujuttane 2nd sing. lienet ujuttanut et liene ujuttanut
3rd sing. ujuttanee ei ujuttane 3rd sing. lienee ujuttanut ei liene ujuttanut
1st plur. ujuttanemme emme ujuttane 1st plur. lienemme ujuttaneet emme liene ujuttaneet
2nd plur. ujuttanette ette ujuttane 2nd plur. lienette ujuttaneet ette liene ujuttaneet
3rd plur. ujuttanevat eivät ujuttane 3rd plur. lienevät ujuttaneet eivät liene ujuttaneet
passive ujutettaneen ei ujutettane passive lienee ujutettu ei liene ujutettu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st ujuttaa present ujuttava ujutettava
long 1st1
Possessive forms
Person sing. plur.
1st ujuttaakseni ujuttaaksemme
2nd ujuttaaksesi ujuttaaksenne
3rd ujuttaakseen
ujuttaaksensa
past ujuttanut ujutettu
2nd inessive2 ujuttaessa ujutettaessa agent3 ujuttama
Possessive forms
Person sing. plur.
1st ujuttaessani ujuttaessamme
2nd ujuttaessasi ujuttaessanne
3rd ujuttaessaan
ujuttaessansa
negative ujuttamaton
instructive ujuttaen 1) Used only with a possessive suffix.

2) Usually with a possessive suffix (active only).
3) Usually with a possessive suffix. Not used with intransitive verbs. Distinct from nouns with the -ma suffix and third infinitive forms.
4) Some uses of the verbal noun are called the 'fourth infinitive' by certain sources (more details).
* The third-person singular indicative form ujuttaa does not exhibit final gemination,
unlike the first infinitive (the lemma form), even though they are spelled identically.

3rd inessive ujuttamassa
elative ujuttamasta
illative ujuttamaan
adessive ujuttamalla
abessive ujuttamatta
instructive ujuttaman ujutettaman
4th4 verbal noun ujuttaminen
5th1
Possessive forms
Person sing. plur.
1st ujuttamaisillani ujuttamaisillamme
2nd ujuttamaisillasi ujuttamaisillanne
3rd ujuttamaisillaan
ujuttamaisillansa

Synonyms[edit]

Derived terms[edit]

Further reading[edit]

Ingrian[edit]

Etymology[edit]

From uijua (to swim) +‎ -ttaa. Akin to Finnish ujuttaa.

Pronunciation[edit]

Verb[edit]

ujuttaa

  1. (transitive) to make swim

Conjugation[edit]

Conjugation of ujuttaa (type 2/kirjuttaa, tt-t gradation)
Indikativa
Preesens Perfekta
positive negative positive negative
1st singular ujutan en ujuta 1st singular oon ujuttant, oon ujuttanut en oo ujuttant, en oo ujuttanut
2nd singular ujutat et ujuta 2nd singular oot ujuttant, oot ujuttanut et oo ujuttant, et oo ujuttanut
3rd singular ujuttaa ei ujuta 3rd singular ono ujuttant, ono ujuttanut ei oo ujuttant, ei oo ujuttanut
1st plural ujutamma emmä ujuta 1st plural oomma ujuttanneet emmä oo ujuttanneet
2nd plural ujutatta että ujuta 2nd plural ootta ujuttanneet että oo ujuttanneet
3rd plural ujuttaat1), ujuttavat2), ujutettaa evät ujuta, ei ujuteta 3rd plural ovat ujuttanneet evät oo ujuttanneet, ei oo ujutettu
impersonal ujutettaa ei ujuteta impersonal ono ujutettu ei oo ujutettu
Imperfekta Pluskvamperfekta
positive negative positive negative
1st singular ujutin en ujuttant, en ujuttanut 1st singular olin ujuttant, olin ujuttanut en olt ujuttant, en olt ujuttanut
2nd singular ujutit et ujuttant, et ujuttanut 2nd singular olit ujuttant, olit ujuttanut et olt ujuttant, et olt ujuttanut
3rd singular ujutti ei ujuttant, ei ujuttanut 3rd singular oli ujuttant, oli ujuttanut ei olt ujuttant, ei olt ujuttanut
1st plural ujutimma emmä ujuttanneet 1st plural olimma ujuttanneet emmä olleet ujuttanneet
2nd plural ujutitta että ujuttanneet 2nd plural olitta ujuttanneet että olleet ujuttanneet
3rd plural ujuttiit1), ujuttivat2), ujutettii evät ujuttanneet, ei ujutettu 3rd plural olivat ujuttanneet evät olleet ujuttanneet, ei olt ujutettu
impersonal ujutettii ei ujutettu impersonal oli ujutettu ei olt ujutettu
Konditsionala
Preesens Perfekta
positive negative positive negative
1st singular ujuttaisin en ujuttais 1st singular olisin ujuttant, olisin ujuttanut en olis ujuttant, en olis ujuttanut
2nd singular ujuttaisit, ujuttaist1) et ujuttais 2nd singular olisit ujuttant, olisit ujuttanut et olis ujuttant, et olis ujuttanut
3rd singular ujuttais ei ujuttais 3rd singular olis ujuttant, olis ujuttanut ei olis ujuttant, ei olis ujuttanut
1st plural ujuttaisimma emmä ujuttais 1st plural olisimma ujuttanneet emmä olis ujuttanneet
2nd plural ujuttaisitta että ujuttais 2nd plural olisitta ujuttanneet että olis ujuttanneet
3rd plural ujuttaisiit1), ujuttaisivat2), ujutettais evät ujuttais, ei ujutettais 3rd plural olisivat ujuttanneet evät olis ujuttanneet, ei olis ujutettu
impersonal ujutettais ei ujutettais impersonal olis ujutettu ei olis ujutettu
Imperativa
Preesens Perfekta
positive negative positive negative
1st singular 1st singular
2nd singular ujuta elä ujuta 2nd singular oo ujuttant, oo ujuttanut elä oo ujuttant, elä oo ujuttanut
3rd singular ujuttakkoo elköö ujuttako 3rd singular olkoo ujuttant, olkoo ujuttanut elköö olko ujuttant, elköö olko ujuttanut
1st plural 1st plural
2nd plural ujuttakkaa elkää ujuttako 2nd plural olkaa ujuttanneet elkää olko ujuttanneet
3rd plural ujuttakkoot elkööt ujuttako, elköö ujutettako 3rd plural olkoot ujuttanneet elkööt olko ujuttanneet, elköö olko ujutettu
impersonal ujutettakoo elköö ujutettako impersonal olkoo ujutettu elköö olko ujutettu
Potentsiala
Preesens
positive negative
1st singular ujuttanen en ujuttane
2nd singular ujuttanet et ujuttane
3rd singular ujuttannoo ei ujuttane
1st plural ujuttanemma emmä ujuttane
2nd plural ujuttanetta että ujuttane
3rd plural ujuttannoot evät ujuttane, ei ujutettane
impersonal ujutettanoo ei ujutettane
Nominal forms
Infinitivat Partisipat
active passive
1st ujuttaa present ujuttava ujutettava
2nd inessive ujuttaes past ujuttant, ujuttanut ujutettu
instructive ujuttaen 1) Chiefly in the Soikkola dialect.
2) Chiefly in the Ala-Laukaa dialect.
*) For the imperative, the 2nd plural (ujuttakkaa) may be used for the 3rd person as well.
**) The interrogative is formed by adding the suffix -k (-ka?/-kä?) to the indicative
***) The deliberative is formed by adding the suffix -k (-ka?/-kä?) or -kse to either the indicative or the potential
****) In folk poetry, a long first infinitive can be formed by adding the suffix -kse-, followed by possessive suffixes, to the first infinitive. Note that sometimes gemination may be undone by this addition.
3rd illative ujuttammaa
inessive ujuttamas
elative ujuttamast
abessive ujuttamata
4th nominative ujuttamiin
partitive ujuttamista, ujuttamist

References[edit]

  • Ruben E. Nirvi (1971) Inkeroismurteiden Sanakirja, Helsinki: Suomalais-Ugrilainen Seura, page 622