valmistua

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search

Finnish[edit]

Etymology[edit]

Passive aspect of the verb valmistaa < valmis.

Verb[edit]

valmistua

  1. (intransitive) to be completed
    Hanke valmistui kymmenessä kuukaudessa.
    The project was completed within ten months.
  2. (intransitive) to graduate (to be recognized by a learning institution as having completed its requirements for a degree)
    Kun valmistuin, sain heti hyvän työpaikan.
    When I graduated, I got a good job at once.

Conjugation[edit]

Inflection of valmistua (Kotus type 52/sanoa, no gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. valmistun en valmistu 1st sing. olen valmistunut en ole valmistunut
2nd sing. valmistut et valmistu 2nd sing. olet valmistunut et ole valmistunut
3rd sing. valmistuu ei valmistu 3rd sing. on valmistunut ei ole valmistunut
1st plur. valmistumme emme valmistu 1st plur. olemme valmistuneet emme ole valmistuneet
2nd plur. valmistutte ette valmistu 2nd plur. olette valmistuneet ette ole valmistuneet
3rd plur. valmistuvat eivät valmistu 3rd plur. ovat valmistuneet eivät ole valmistuneet
passive valmistutaan ei valmistuta passive on valmistuttu ei ole valmistuttu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. valmistuin en valmistunut 1st sing. olin valmistunut en ollut valmistunut
2nd sing. valmistuit et valmistunut 2nd sing. olit valmistunut et ollut valmistunut
3rd sing. valmistui ei valmistunut 3rd sing. oli valmistunut ei ollut valmistunut
1st plur. valmistuimme emme valmistuneet 1st plur. olimme valmistuneet emme olleet valmistuneet
2nd plur. valmistuitte ette valmistuneet 2nd plur. olitte valmistuneet ette olleet valmistuneet
3rd plur. valmistuivat eivät valmistuneet 3rd plur. olivat valmistuneet eivät olleet valmistuneet
passive valmistuttiin ei valmistuttu passive oli valmistuttu ei ollut valmistuttu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. valmistuisin en valmistuisi 1st sing. olisin valmistunut en olisi valmistunut
2nd sing. valmistuisit et valmistuisi 2nd sing. olisit valmistunut et olisi valmistunut
3rd sing. valmistuisi ei valmistuisi 3rd sing. olisi valmistunut ei olisi valmistunut
1st plur. valmistuisimme emme valmistuisi 1st plur. olisimme valmistuneet emme olisi valmistuneet
2nd plur. valmistuisitte ette valmistuisi 2nd plur. olisitte valmistuneet ette olisi valmistuneet
3rd plur. valmistuisivat eivät valmistuisi 3rd plur. olisivat valmistuneet eivät olisi valmistuneet
passive valmistuttaisiin ei valmistuttaisi passive olisi valmistuttu ei olisi valmistuttu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. valmistu älä valmistu 2nd sing. ole valmistunut älä ole valmistunut
3rd sing. valmistukoon älköön valmistuko 3rd sing. olkoon valmistunut älköön olko valmistunut
1st plur. valmistukaamme älkäämme valmistuko 1st plur. olkaamme valmistuneet älkäämme olko valmistuneet
2nd plur. valmistukaa älkää valmistuko 2nd plur. olkaa valmistuneet älkää olko valmistuneet
3rd plur. valmistukoot älkööt valmistuko 3rd plur. olkoot valmistuneet älkööt olko valmistuneet
passive valmistuttakoon älköön valmistuttako passive olkoon valmistuttu älköön olko valmistuttu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. valmistunen en valmistune 1st sing. lienen valmistunut en liene valmistunut
2nd sing. valmistunet et valmistune 2nd sing. lienet valmistunut et liene valmistunut
3rd sing. valmistunee ei valmistune 3rd sing. lienee valmistunut ei liene valmistunut
1st plur. valmistunemme emme valmistune 1st plur. lienemme valmistuneet emme liene valmistuneet
2nd plur. valmistunette ette valmistune 2nd plur. lienette valmistuneet ette liene valmistuneet
3rd plur. valmistunevat eivät valmistune 3rd plur. lienevät valmistuneet eivät liene valmistuneet
passive valmistuttaneen ei valmistuttane passive lienee valmistuttu ei liene valmistuttu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st valmistua present valmistuva valmistuttava
long 1st2 valmistuakseen past valmistunut valmistuttu
2nd inessive1 valmistuessa valmistuttaessa agent1, 3 valmistuma
instructive valmistuen negative valmistumaton
3rd inessive valmistumassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative valmistumasta
illative valmistumaan
adessive valmistumalla
abessive valmistumatta
instructive valmistuman valmistuttaman
4th nominative valmistuminen
partitive valmistumista
5th2 valmistumaisillaan

Anagrams[edit]