vähentää

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search

Finnish[edit]

(index vä)

Etymology[edit]

Pronunciation[edit]

Verb[edit]

vähentää

  1. (transitive) To decrease, reduce, diminish.
  2. (transitive) To deduct (in taxation).
  3. (transitive, arithmetic) To subtract.

Conjugation[edit]

Inflection of vähentää (Kotus type 54/huutaa, nt-nn gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. vähennän en vähennäˣ 1st sing. olen vähentänyt en oleˣ vähentänyt
2nd sing. vähennät et vähennäˣ 2nd sing. olet vähentänyt et oleˣ vähentänyt
3rd sing. vähentää ei vähennäˣ 3rd sing. on vähentänyt ei oleˣ vähentänyt
1st plur. vähennämme emme vähennäˣ 1st plur. olemme vähentäneet emme oleˣ vähentäneet
2nd plur. vähennätte ette vähennäˣ 2nd plur. olette vähentäneet ette oleˣ vähentäneet
3rd plur. vähentävät eivät vähennäˣ 3rd plur. ovat vähentäneet eivät oleˣ vähentäneet
passive vähennetään ei vähennetäˣ passive on vähennetty ei oleˣ vähennetty
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. vähensin en vähentänyt 1st sing. olin vähentänyt en ollut vähentänyt
2nd sing. vähensit et vähentänyt 2nd sing. olit vähentänyt et ollut vähentänyt
3rd sing. vähensi ei vähentänyt 3rd sing. oli vähentänyt ei ollut vähentänyt
1st plur. vähensimme emme vähentäneet 1st plur. olimme vähentäneet emme olleet vähentäneet
2nd plur. vähensitte ette vähentäneet 2nd plur. olitte vähentäneet ette olleet vähentäneet
3rd plur. vähensivät eivät vähentäneet 3rd plur. olivat vähentäneet eivät olleet vähentäneet
passive vähennettiin ei vähennetty passive oli vähennetty ei ollut vähennetty
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. vähentäisin en vähentäisi 1st sing. olisin vähentänyt en olisi vähentänyt
2nd sing. vähentäisit et vähentäisi 2nd sing. olisit vähentänyt et olisi vähentänyt
3rd sing. vähentäisi ei vähentäisi 3rd sing. olisi vähentänyt ei olisi vähentänyt
1st plur. vähentäisimme emme vähentäisi 1st plur. olisimme vähentäneet emme olisi vähentäneet
2nd plur. vähentäisitte ette vähentäisi 2nd plur. olisitte vähentäneet ette olisi vähentäneet
3rd plur. vähentäisivät eivät vähentäisi 3rd plur. olisivat vähentäneet eivät olisi vähentäneet
passive vähennettäisiin ei vähennettäisi passive olisi vähennetty ei olisi vähennetty
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. vähennäˣ älä vähennäˣ 2nd sing. oleˣ vähentänyt älä oleˣ vähentänyt
3rd sing. vähentäköön älköön vähentäköˣ 3rd sing. olkoon vähentänyt älköön olkoˣ vähentänyt
1st plur. vähentäkäämme älkäämme vähentäköˣ 1st plur. olkaamme vähentäneet älkäämme olkoˣ vähentäneet
2nd plur. vähentäkää älkää vähentäköˣ 2nd plur. olkaa vähentäneet älkää olkoˣ vähentäneet
3rd plur. vähentäkööt älkööt vähentäköˣ 3rd plur. olkoot vähentäneet älkööt olkoˣ vähentäneet
passive vähennettäköön älköön vähennettäköˣ passive olkoon vähennetty älköön olkoˣ vähennetty
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. vähentänen en vähentäneˣ 1st sing. lienen vähentänyt en lieneˣ vähentänyt
2nd sing. vähentänet et vähentäneˣ 2nd sing. lienet vähentänyt et lieneˣ vähentänyt
3rd sing. vähentänee ei vähentäneˣ 3rd sing. lienee vähentänyt ei lieneˣ vähentänyt
1st plur. vähentänemme emme vähentäneˣ 1st plur. lienemme vähentäneet emme lieneˣ vähentäneet
2nd plur. vähentänette ette vähentäneˣ 2nd plur. lienette vähentäneet ette lieneˣ vähentäneet
3rd plur. vähentänevät eivät vähentäneˣ 3rd plur. lienevät vähentäneet eivät lieneˣ vähentäneet
passive vähennettäneen ei vähennettäneˣ passive lienee vähennetty ei lieneˣ vähennetty
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st vähentääˣ present vähentävä vähennettävä
long 1st2 vähentääkseen past vähentänyt vähennetty
2nd inessive1 vähentäessä vähennettäessä agent1, 3 vähentämä
instructive vähentäen negative vähentämätön
3rd inessive vähentämässä 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative vähentämästä
illative vähentämään
adessive vähentämällä
abessive vähentämättä
instructive vähentämän vähennettämän
4th nominative vähentäminen
partitive vähentämistä
5th2 vähentämäisillään

Derived terms[edit]

Pronunciation[edit]

Anagrams[edit]