Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search


(index vä)





  1. (transitive) To decrease, reduce, diminish.
  2. (transitive) To deduct (in taxation).
  3. (transitive, arithmetic) To subtract.


Inflection of vähentää (Kotus type 54/huutaa, nt-nn gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. vähennän en vähennä 1st sing. olen vähentänyt en ole vähentänyt
2nd sing. vähennät et vähennä 2nd sing. olet vähentänyt et ole vähentänyt
3rd sing. vähentää ei vähennä 3rd sing. on vähentänyt ei ole vähentänyt
1st plur. vähennämme emme vähennä 1st plur. olemme vähentäneet emme ole vähentäneet
2nd plur. vähennätte ette vähennä 2nd plur. olette vähentäneet ette ole vähentäneet
3rd plur. vähentävät eivät vähennä 3rd plur. ovat vähentäneet eivät ole vähentäneet
passive vähennetään ei vähennetä passive on vähennetty ei ole vähennetty
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. vähensin en vähentänyt 1st sing. olin vähentänyt en ollut vähentänyt
2nd sing. vähensit et vähentänyt 2nd sing. olit vähentänyt et ollut vähentänyt
3rd sing. vähensi ei vähentänyt 3rd sing. oli vähentänyt ei ollut vähentänyt
1st plur. vähensimme emme vähentäneet 1st plur. olimme vähentäneet emme olleet vähentäneet
2nd plur. vähensitte ette vähentäneet 2nd plur. olitte vähentäneet ette olleet vähentäneet
3rd plur. vähensivät eivät vähentäneet 3rd plur. olivat vähentäneet eivät olleet vähentäneet
passive vähennettiin ei vähennetty passive oli vähennetty ei ollut vähennetty
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. vähentäisin en vähentäisi 1st sing. olisin vähentänyt en olisi vähentänyt
2nd sing. vähentäisit et vähentäisi 2nd sing. olisit vähentänyt et olisi vähentänyt
3rd sing. vähentäisi ei vähentäisi 3rd sing. olisi vähentänyt ei olisi vähentänyt
1st plur. vähentäisimme emme vähentäisi 1st plur. olisimme vähentäneet emme olisi vähentäneet
2nd plur. vähentäisitte ette vähentäisi 2nd plur. olisitte vähentäneet ette olisi vähentäneet
3rd plur. vähentäisivät eivät vähentäisi 3rd plur. olisivat vähentäneet eivät olisi vähentäneet
passive vähennettäisiin ei vähennettäisi passive olisi vähennetty ei olisi vähennetty
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. vähennä älä vähennä 2nd sing. ole vähentänyt älä ole vähentänyt
3rd sing. vähentäköön älköön vähentäkö 3rd sing. olkoon vähentänyt älköön olko vähentänyt
1st plur. vähentäkäämme älkäämme vähentäkö 1st plur. olkaamme vähentäneet älkäämme olko vähentäneet
2nd plur. vähentäkää älkää vähentäkö 2nd plur. olkaa vähentäneet älkää olko vähentäneet
3rd plur. vähentäkööt älkööt vähentäkö 3rd plur. olkoot vähentäneet älkööt olko vähentäneet
passive vähennettäköön älköön vähennettäkö passive olkoon vähennetty älköön olko vähennetty
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. vähentänen en vähentäne 1st sing. lienen vähentänyt en liene vähentänyt
2nd sing. vähentänet et vähentäne 2nd sing. lienet vähentänyt et liene vähentänyt
3rd sing. vähentänee ei vähentäne 3rd sing. lienee vähentänyt ei liene vähentänyt
1st plur. vähentänemme emme vähentäne 1st plur. lienemme vähentäneet emme liene vähentäneet
2nd plur. vähentänette ette vähentäne 2nd plur. lienette vähentäneet ette liene vähentäneet
3rd plur. vähentänevät eivät vähentäne 3rd plur. lienevät vähentäneet eivät liene vähentäneet
passive vähennettäneen ei vähennettäne passive lienee vähennetty ei liene vähennetty
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st vähentää present vähentävä vähennettävä
long 1st2 vähentääkseen past vähentänyt vähennetty
2nd inessive1 vähentäessä vähennettäessä agent1, 3 vähentämä
instructive vähentäen negative vähentämätön
3rd inessive vähentämässä 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative vähentämästä
illative vähentämään
adessive vähentämällä
abessive vähentämättä
instructive vähentämän vähennettämän
4th nominative vähentäminen
partitive vähentämistä
5th2 vähentämäisillään

Derived terms[edit]