voimistua

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search

Finnish[edit]

Verb[edit]

voimistua

  1. (intransitive) to grow stronger

Conjugation[edit]

Inflection of voimistua (Kotus type 52/sanoa, no gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. voimistun en voimistuˣ 1st sing. olen voimistunut en oleˣ voimistunut
2nd sing. voimistut et voimistuˣ 2nd sing. olet voimistunut et oleˣ voimistunut
3rd sing. voimistuu ei voimistuˣ 3rd sing. on voimistunut ei oleˣ voimistunut
1st plur. voimistumme emme voimistuˣ 1st plur. olemme voimistuneet emme oleˣ voimistuneet
2nd plur. voimistutte ette voimistuˣ 2nd plur. olette voimistuneet ette oleˣ voimistuneet
3rd plur. voimistuvat eivät voimistuˣ 3rd plur. ovat voimistuneet eivät oleˣ voimistuneet
passive voimistutaan ei voimistutaˣ passive on voimistuttu ei oleˣ voimistuttu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. voimistuin en voimistunut 1st sing. olin voimistunut en ollut voimistunut
2nd sing. voimistuit et voimistunut 2nd sing. olit voimistunut et ollut voimistunut
3rd sing. voimistui ei voimistunut 3rd sing. oli voimistunut ei ollut voimistunut
1st plur. voimistuimme emme voimistuneet 1st plur. olimme voimistuneet emme olleet voimistuneet
2nd plur. voimistuitte ette voimistuneet 2nd plur. olitte voimistuneet ette olleet voimistuneet
3rd plur. voimistuivat eivät voimistuneet 3rd plur. olivat voimistuneet eivät olleet voimistuneet
passive voimistuttiin ei voimistuttu passive oli voimistuttu ei ollut voimistuttu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. voimistuisin en voimistuisi 1st sing. olisin voimistunut en olisi voimistunut
2nd sing. voimistuisit et voimistuisi 2nd sing. olisit voimistunut et olisi voimistunut
3rd sing. voimistuisi ei voimistuisi 3rd sing. olisi voimistunut ei olisi voimistunut
1st plur. voimistuisimme emme voimistuisi 1st plur. olisimme voimistuneet emme olisi voimistuneet
2nd plur. voimistuisitte ette voimistuisi 2nd plur. olisitte voimistuneet ette olisi voimistuneet
3rd plur. voimistuisivat eivät voimistuisi 3rd plur. olisivat voimistuneet eivät olisi voimistuneet
passive voimistuttaisiin ei voimistuttaisi passive olisi voimistuttu ei olisi voimistuttu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. voimistuˣ älä voimistuˣ 2nd sing. oleˣ voimistunut älä oleˣ voimistunut
3rd sing. voimistukoon älköön voimistukoˣ 3rd sing. olkoon voimistunut älköön olkoˣ voimistunut
1st plur. voimistukaamme älkäämme voimistukoˣ 1st plur. olkaamme voimistuneet älkäämme olkoˣ voimistuneet
2nd plur. voimistukaa älkää voimistukoˣ 2nd plur. olkaa voimistuneet älkää olkoˣ voimistuneet
3rd plur. voimistukoot älkööt voimistukoˣ 3rd plur. olkoot voimistuneet älkööt olkoˣ voimistuneet
passive voimistuttakoon älköön voimistuttakoˣ passive olkoon voimistuttu älköön olkoˣ voimistuttu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. voimistunen en voimistuneˣ 1st sing. lienen voimistunut en lieneˣ voimistunut
2nd sing. voimistunet et voimistuneˣ 2nd sing. lienet voimistunut et lieneˣ voimistunut
3rd sing. voimistunee ei voimistuneˣ 3rd sing. lienee voimistunut ei lieneˣ voimistunut
1st plur. voimistunemme emme voimistuneˣ 1st plur. lienemme voimistuneet emme lieneˣ voimistuneet
2nd plur. voimistunette ette voimistuneˣ 2nd plur. lienette voimistuneet ette lieneˣ voimistuneet
3rd plur. voimistunevat eivät voimistuneˣ 3rd plur. lienevät voimistuneet eivät lieneˣ voimistuneet
passive voimistuttaneen ei voimistuttaneˣ passive lienee voimistuttu ei lieneˣ voimistuttu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st voimistuaˣ present voimistuva voimistuttava
long 1st2 voimistuakseen past voimistunut voimistuttu
2nd inessive1 voimistuessa voimistuttaessa agent1, 3 voimistuma
instructive voimistuen negative voimistumaton
3rd inessive voimistumassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative voimistumasta
illative voimistumaan
adessive voimistumalla
abessive voimistumatta
instructive voimistuman voimistuttaman
4th nominative voimistuminen
partitive voimistumista
5th2 voimistumaisillaan