лек

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to navigation Jump to search
See also: -лек

Bulgarian[edit]

Pronunciation[edit]

Etymology 1[edit]

From Proto-Slavic *lьgъkъ, formed from a lost *lьgъ (mild) + -ък (-ǎk).

Adjective[edit]

лек (lek) (adverb ле́ко, abstract noun лекота́ or ле́кост)

  1. light
    Synonym: нетежък (netežǎk)
  2. easy, effortless, facile, simple, soft, cushy
    Synonym: лесен (lesen)
  3. slight, mild, gentle, filmy, gossamer
    Synonym: слаб (slab)
  4. nimble
    Synonym: пъргав (pǎrgav)
  5. frivolous, loose, wanton
    Synonyms: несериозен (neseriozen), неморален (nemoralen)
Alternative forms[edit]
Declension[edit]
Derived terms[edit]
Related terms[edit]

References[edit]

Etymology 2[edit]

From Proto-Slavic *lěkъ, borrowed from Gothic *𐌻𐌴𐌺𐍃 (*lēks) (related to attested Gothic 𐌻𐌴𐌺𐌴𐌹𐍃 (lēkeis, physician)).

Noun[edit]

лек (lekm

  1. remedy, cure, curative, medicine
    Synonyms: лека́рство (lekárstvo), цяр (cjar)
Declension[edit]
Derived terms[edit]

References[edit]


Komi-Zyrian[edit]

Pronunciation[edit]

  • IPA(key): /ˈlʲek/, [ˈʎek]
  • Hyphenation: лек

Etymology 1[edit]

Лек (1).

From Proto-Permic *ľekɜ.

Noun[edit]

лек (lek)

  1. (anatomy) ankle
Declension[edit]
Declension of лек (stem: лекй-)
singular plural
nominative лек (lek) лекъяс (lekʺjas)
accusative I* лек (lek) лекъяс (lekʺjas)
II* лекйӧс (lekjös) лекъясӧс (lekʺjasös)
instrumental лекйӧн (lekjön) лекъясӧн (lekʺjasön)
comitative леккӧд (lekköd) лекъяскӧд (lekʺjasköd)
caritive лектӧг (lektög) лекъястӧг (lekʺjastög)
consecutive лекла (lekla) лекъясла (lekʺjasla)
genitive леклӧн (leklön) лекъяслӧн (lekʺjaslön)
ablative леклысь (leklysʹ) лекъяслысь (lekʺjaslysʹ)
dative леклы (lekly) лекъяслы (lekʺjasly)
inessive лекйын (lekjyn) лекъясын (lekʺjasyn)
elative лекйысь (lekjysʹ) лекъясысь (lekʺjasysʹ)
illative лекйӧ (lekjö) лекъясӧ (lekʺjasö)
egressive лексянь (leksjanʹ) лекъяссянь (lekʺjassjanʹ)
approximative леклань (leklanʹ) лекъяслань (lekʺjaslanʹ)
terminative лекйӧдз (lekjödz) лекъясӧдз (lekʺjasödz)
prolative I лекйӧд (lekjöd) лекъясӧд (lekʺjasöd)
II лекті (lektï) лекъясті (lekʺjastï)
*) Animate nouns almost exclusively take the type II accusative ending, whereas inanimate nouns can be used with either ending, but are more often found with type I.
Possessive declension of лек
First person singular
singular plural
nominative лекйӧй (lekjöj) лекъясӧй (lekʺjasöj)
accusative I* лекйӧй (lekjöj) лекъясӧй (lekʺjasöj)
II* лекйӧс (lekjös) лекъясӧс (lekʺjasös)
instrumental лекнам (leknam) лекъяснам (lekʺjasnam)
comitative лекйӧйкӧд (lekjöjköd) лекъясӧйкӧд (lekʺjasöjköd)
caritive лектӧгым (lektögym) лекъястӧгым (lekʺjastögym)
consecutive лекйӧйла (lekjöjla) лекъясӧйла (lekʺjasöjla)
genitive лекйӧйлӧн (lekjöjlön) лекъясӧйлӧн (lekʺjasöjlön)
ablative лекйӧйлысь (lekjöjlysʹ) лекъясӧйлысь (lekʺjasöjlysʹ)
dative лекйӧйлы (lekjöjly) лекъясӧйлы (lekʺjasöjly)
inessive лекъям (lekʺjam) лекъясам (lekʺjasam)
elative лексьым (leksʹym) лекъяссьым (lekʺjassʹym)
illative лекъям (lekʺjam) лекъясам (lekʺjasam)
egressive лексяньым (leksjanʹym) лекъяссяньым (lekʺjassjanʹym)
approximative лекланьым (leklanʹym) лекъясланьым (lekʺjaslanʹym)
terminative лекйӧдзым (lekjödzym) лекъясӧдзым (lekʺjasödzym)
prolative I лекйӧдым (lekjödym) лекъясӧдым (lekʺjasödym)
II лектіым (lektïym) лекъястіым (lekʺjastïym)
*) Animate nouns almost exclusively take the type II accusative ending, whereas inanimate nouns can be used with either ending, but are more often found with type I.
Second person singular
singular plural
nominative лекйыд (lekjyd) лекъясыд (lekʺjasyd)
accusative I* лекйыд (lekjyd) лекъясыд (lekʺjasyd)
II* лектӧ (lektö) лекъястӧ (lekʺjastö)
instrumental лекнад (leknad) лекъяснад (lekʺjasnad)
comitative лекйыдкӧд (lekjydköd) лекъясыдкӧд (lekʺjasydköd)
caritive лектӧгыд (lektögyd) лекъястӧгыд (lekʺjastögyd)
consecutive лекйыдла (lekjydla) лекъясыдла (lekʺjasydla)
genitive лекйыдлӧн (lekjydlön) лекъясыдлӧн (lekʺjasydlön)
ablative лекйыдлысь (lekjydlysʹ) лекъясыдлысь (lekʺjasydlysʹ)
dative лекйыдлы (lekjydly) лекъясыдлы (lekʺjasydly)
inessive лекъяд (lekʺjad) лекъясад (lekʺjasad)
elative лексьыд (leksʹyd) лекъяссьыд (lekʺjassʹyd)
illative лекъяд (lekʺjad) лекъясад (lekʺjasad)
egressive лексяньыд (leksjanʹyd) лекъяссяньыд (lekʺjassjanʹyd)
approximative лекланьыд (leklanʹyd) лекъясланьыд (lekʺjaslanʹyd)
terminative лекйӧдзыд (lekjödzyd) лекъясӧдзыд (lekʺjasödzyd)
prolative I лекйӧдыд (lekjödyd) лекъясӧдыд (lekʺjasödyd)
II лектіыд (lektïyd) лекъястіыд (lekʺjastïyd)
*) Animate nouns almost exclusively take the type II accusative ending, whereas inanimate nouns can be used with either ending, but are more often found with type I.
Third person singular
singular plural
nominative лекйыс (lekjys) лекъясыс (lekʺjasys)
accusative I* лекйыс (lekjys) лекъясыс (lekʺjasys)
II* лексӧ (leksö) лекъяссӧ (lekʺjassö)
instrumental лекнас (leknas) лекъяснас (lekʺjasnas)
comitative лекйыскӧд (lekjysköd) лекъясыскӧд (lekʺjasysköd)
caritive лектӧгыс (lektögys) лекъястӧгыс (lekʺjastögys)
consecutive лекйысла (lekjysla) лекъясысла (lekʺjasysla)
genitive лекйыслӧн (lekjyslön) лекъясыслӧн (lekʺjasyslön)
ablative лекйыслысь (lekjyslysʹ) лекъясыслысь (lekʺjasyslysʹ)
dative лекйыслы (lekjysly) лекъясыслы (lekʺjasysly)
inessive лекъяс (lekʺjas) лекъясас (lekʺjasas)
elative лексьыс (leksʹys) лекъяссьыс (lekʺjassʹys)
illative лекъяс (lekʺjas) лекъясас (lekʺjasas)
egressive лексяньыс (leksjanʹys) лекъяссяньыс (lekʺjassjanʹys)
approximative лекланьыс (leklanʹys) лекъясланьыс (lekʺjaslanʹys)
terminative лекйӧдзыс (lekjödzys) лекъясӧдзыс (lekʺjasödzys)
prolative I лекйӧдыс (lekjödys) лекъясӧдыс (lekʺjasödys)
II лектіыс (lektïys) лекъястіыс (lekʺjastïys)
*) Animate nouns almost exclusively take the type II accusative ending, whereas inanimate nouns can be used with either ending, but are more often found with type I.
First person plural
singular plural
nominative лекным (leknym) лекъясным (lekʺjasnym)
accusative I* лекным (leknym) лекъясным (lekʺjasnym)
II* лекнымӧс (leknymös) лекъяснымӧс (lekʺjasnymös)
instrumental лекнаным (leknanym) лекъяснаным (lekʺjasnanym)
comitative лекнымкӧд (leknymköd) лекъяснымкӧд (lekʺjasnymköd)
caritive лектӧгным (lektögnym) лекъястӧгным (lekʺjastögnym)
consecutive лекнымла (leknymla) лекъяснымла (lekʺjasnymla)
genitive лекнымлӧн (leknymlön) лекъяснымлӧн (lekʺjasnymlön)
ablative лекнымлысь (leknymlysʹ) лекъяснымлысь (lekʺjasnymlysʹ)
dative лекнымлы (leknymly) лекъяснымлы (lekʺjasnymly)
inessive лекъяным (lekʺjanym) лекъясаным (lekʺjasanym)
elative лексьыным (leksʹynym) лекъяссьыным (lekʺjassʹynym)
illative лекъяным (lekʺjanym) лекъясаным (lekʺjasanym)
egressive лексяньыным (leksjanʹynym) лекъяссяньыным (lekʺjassjanʹynym)
approximative лекланьыным (leklanʹynym) лекъясланьыным (lekʺjaslanʹynym)
terminative лекйӧдзыным (lekjödzynym) лекъясӧдзыным (lekʺjasödzynym)
prolative I лекйӧдыным (lekjödynym) лекъясӧдыным (lekʺjasödynym)
II лектіыным (lektïynym) лекъястіыным (lekʺjastïynym)
*) Animate nouns almost exclusively take the type II accusative ending, whereas inanimate nouns can be used with either ending, but are more often found with type I.
Second person plural
singular plural
nominative лекныд (leknyd) лекъясныд (lekʺjasnyd)
accusative I* лекныд (leknyd) лекъясныд (lekʺjasnyd)
II* лекнытӧ (leknytö) лекъяснытӧ (lekʺjasnytö)
instrumental лекнаныд (leknanyd) лекъяснаныд (lekʺjasnanyd)
comitative лекныдкӧд (leknydköd) лекъясныдкӧд (lekʺjasnydköd)
caritive лектӧгныд (lektögnyd) лекъястӧгныд (lekʺjastögnyd)
consecutive лекныдла (leknydla) лекъясныдла (lekʺjasnydla)
genitive лекныдлӧн (leknydlön) лекъясныдлӧн (lekʺjasnydlön)
ablative лекныдлысь (leknydlysʹ) лекъясныдлысь (lekʺjasnydlysʹ)
dative лекныдлы (leknydly) лекъясныдлы (lekʺjasnydly)
inessive лекъяныд (lekʺjanyd) лекъясаныд (lekʺjasanyd)
elative лексьыныд (leksʹynyd) лекъяссьыныд (lekʺjassʹynyd)
illative лекъяныд (lekʺjanyd) лекъясаныд (lekʺjasanyd)
egressive лексяньыныд (leksjanʹynyd) лекъяссяньыныд (lekʺjassjanʹynyd)
approximative лекланьыныд (leklanʹynyd) лекъясланьыныд (lekʺjaslanʹynyd)
terminative лекйӧдзыныд (lekjödzynyd) лекъясӧдзыныд (lekʺjasödzynyd)
prolative I лекйӧдыныд (lekjödynyd) лекъясӧдыныд (lekʺjasödynyd)
II лектіыныд (lektïynyd) лекъястіыныд (lekʺjastïynyd)
*) Animate nouns almost exclusively take the type II accusative ending, whereas inanimate nouns can be used with either ending, but are more often found with type I.
Third person plural
singular plural
nominative лекныс (leknys) лекъясныс (lekʺjasnys)
accusative I* лекныс (leknys) лекъясныс (lekʺjasnys)
II* лекнысӧ (leknysö) лекъяснысӧ (lekʺjasnysö)
instrumental лекнаныс (leknanys) лекъяснаныс (lekʺjasnanys)
comitative лекнымкӧс (leknymkös) лекъяснымкӧс (lekʺjasnymkös)
caritive лектӧгныс (lektögnys) лекъястӧгныс (lekʺjastögnys)
consecutive лекнысла (leknysla) лекъяснысла (lekʺjasnysla)
genitive лекныслӧн (leknyslön) лекъясныслӧн (lekʺjasnyslön)
ablative лекныслысь (leknyslysʹ) лекъясныслысь (lekʺjasnyslysʹ)
dative лекныслы (leknysly) лекъясныслы (lekʺjasnysly)
inessive лекъяныс (lekʺjanys) лекъясаныс (lekʺjasanys)
elative лексьыныс (leksʹynys) лекъяссьыныс (lekʺjassʹynys)
illative лекъаныс (lekʺanys) лекъясаныс (lekʺjasanys)
egressive лексяньыныс (leksjanʹynys) лекъяссяньыныс (lekʺjassjanʹynys)
approximative лекланьыныс (leklanʹynys) лекъясланьыныс (lekʺjaslanʹynys)
terminative лекйӧдзыныс (lekjödzynys) лекъясӧдзыныс (lekʺjasödzynys)
prolative I лекйӧдыныс (lekjödynys) лекъясӧдыныс (lekʺjasödynys)
II лектіыныс (lektïynys) лекъястіыныс (lekʺjastïynys)
*) Animate nouns almost exclusively take the type II accusative ending, whereas inanimate nouns can be used with either ending, but are more often found with type I.

Etymology 2[edit]

(This etymology is missing or incomplete. Please add to it, or discuss it at the Etymology scriptorium.)

Noun[edit]

лек (lek)

  1. strength
Declension[edit]
Declension of лек (stem: лек-)
singular plural
nominative лек (lek) лекъяс (lekʺjas)
accusative I* лек (lek) лекъяс (lekʺjas)
II* лекӧс (lekös) лекъясӧс (lekʺjasös)
instrumental лекӧн (lekön) лекъясӧн (lekʺjasön)
comitative леккӧд (lekköd) лекъяскӧд (lekʺjasköd)
caritive лектӧг (lektög) лекъястӧг (lekʺjastög)
consecutive лекла (lekla) лекъясла (lekʺjasla)
genitive леклӧн (leklön) лекъяслӧн (lekʺjaslön)
ablative леклысь (leklysʹ) лекъяслысь (lekʺjaslysʹ)
dative леклы (lekly) лекъяслы (lekʺjasly)
inessive лекын (lekyn) лекъясын (lekʺjasyn)
elative лекысь (lekysʹ) лекъясысь (lekʺjasysʹ)
illative лекӧ (lekö) лекъясӧ (lekʺjasö)
egressive лексянь (leksjanʹ) лекъяссянь (lekʺjassjanʹ)
approximative леклань (leklanʹ) лекъяслань (lekʺjaslanʹ)
terminative лекӧдз (leködz) лекъясӧдз (lekʺjasödz)
prolative I лекӧд (leköd) лекъясӧд (lekʺjasöd)
II лекті (lektï) лекъясті (lekʺjastï)
*) Animate nouns almost exclusively take the type II accusative ending, whereas inanimate nouns can be used with either ending, but are more often found with type I.
Possessive declension of лек
First person singular
singular plural
nominative лекӧй (leköj) лекъясӧй (lekʺjasöj)
accusative I* лекӧй (leköj) лекъясӧй (lekʺjasöj)
II* лекӧс (lekös) лекъясӧс (lekʺjasös)
instrumental лекнам (leknam) лекъяснам (lekʺjasnam)
comitative лекӧйкӧд (leköjköd) лекъясӧйкӧд (lekʺjasöjköd)
caritive лектӧгым (lektögym) лекъястӧгым (lekʺjastögym)
consecutive лекӧйла (leköjla) лекъясӧйла (lekʺjasöjla)
genitive лекӧйлӧн (leköjlön) лекъясӧйлӧн (lekʺjasöjlön)
ablative лекӧйлысь (leköjlysʹ) лекъясӧйлысь (lekʺjasöjlysʹ)
dative лекӧйлы (leköjly) лекъясӧйлы (lekʺjasöjly)
inessive лекам (lekam) лекъясам (lekʺjasam)
elative лексьым (leksʹym) лекъяссьым (lekʺjassʹym)
illative лекам (lekam) лекъясам (lekʺjasam)
egressive лексяньым (leksjanʹym) лекъяссяньым (lekʺjassjanʹym)
approximative лекланьым (leklanʹym) лекъясланьым (lekʺjaslanʹym)
terminative лекӧдзым (leködzym) лекъясӧдзым (lekʺjasödzym)
prolative I лекӧдым (leködym) лекъясӧдым (lekʺjasödym)
II лектіым (lektïym) лекъястіым (lekʺjastïym)
*) Animate nouns almost exclusively take the type II accusative ending, whereas inanimate nouns can be used with either ending, but are more often found with type I.
Second person singular
singular plural
nominative лекыд (lekyd) лекъясыд (lekʺjasyd)
accusative I* лекыд (lekyd) лекъясыд (lekʺjasyd)
II* лектӧ (lektö) лекъястӧ (lekʺjastö)
instrumental лекнад (leknad) лекъяснад (lekʺjasnad)
comitative лекыдкӧд (lekydköd) лекъясыдкӧд (lekʺjasydköd)
caritive лектӧгыд (lektögyd) лекъястӧгыд (lekʺjastögyd)
consecutive лекыдла (lekydla) лекъясыдла (lekʺjasydla)
genitive лекыдлӧн (lekydlön) лекъясыдлӧн (lekʺjasydlön)
ablative лекыдлысь (lekydlysʹ) лекъясыдлысь (lekʺjasydlysʹ)
dative лекыдлы (lekydly) лекъясыдлы (lekʺjasydly)
inessive лекад (lekad) лекъясад (lekʺjasad)
elative лексьыд (leksʹyd) лекъяссьыд (lekʺjassʹyd)
illative лекад (lekad) лекъясад (lekʺjasad)
egressive лексяньыд (leksjanʹyd) лекъяссяньыд (lekʺjassjanʹyd)
approximative лекланьыд (leklanʹyd) лекъясланьыд (lekʺjaslanʹyd)
terminative лекӧдзыд (leködzyd) лекъясӧдзыд (lekʺjasödzyd)
prolative I лекӧдыд (leködyd) лекъясӧдыд (lekʺjasödyd)
II лектіыд (lektïyd) лекъястіыд (lekʺjastïyd)
*) Animate nouns almost exclusively take the type II accusative ending, whereas inanimate nouns can be used with either ending, but are more often found with type I.
Third person singular
singular plural
nominative лекыс (lekys) лекъясыс (lekʺjasys)
accusative I* лекыс (lekys) лекъясыс (lekʺjasys)
II* лексӧ (leksö) лекъяссӧ (lekʺjassö)
instrumental лекнас (leknas) лекъяснас (lekʺjasnas)
comitative лекыскӧд (lekysköd) лекъясыскӧд (lekʺjasysköd)
caritive лектӧгыс (lektögys) лекъястӧгыс (lekʺjastögys)
consecutive лекысла (lekysla) лекъясысла (lekʺjasysla)
genitive лекыслӧн (lekyslön) лекъясыслӧн (lekʺjasyslön)
ablative лекыслысь (lekyslysʹ) лекъясыслысь (lekʺjasyslysʹ)
dative лекыслы (lekysly) лекъясыслы (lekʺjasysly)
inessive лекас (lekas) лекъясас (lekʺjasas)
elative лексьыс (leksʹys) лекъяссьыс (lekʺjassʹys)
illative лекас (lekas) лекъясас (lekʺjasas)
egressive лексяньыс (leksjanʹys) лекъяссяньыс (lekʺjassjanʹys)
approximative лекланьыс (leklanʹys) лекъясланьыс (lekʺjaslanʹys)
terminative лекӧдзыс (leködzys) лекъясӧдзыс (lekʺjasödzys)
prolative I лекӧдыс (leködys) лекъясӧдыс (lekʺjasödys)
II лектіыс (lektïys) лекъястіыс (lekʺjastïys)
*) Animate nouns almost exclusively take the type II accusative ending, whereas inanimate nouns can be used with either ending, but are more often found with type I.
First person plural
singular plural
nominative лекным (leknym) лекъясным (lekʺjasnym)
accusative I* лекным (leknym) лекъясным (lekʺjasnym)
II* лекнымӧс (leknymös) лекъяснымӧс (lekʺjasnymös)
instrumental лекнаным (leknanym) лекъяснаным (lekʺjasnanym)
comitative лекнымкӧд (leknymköd) лекъяснымкӧд (lekʺjasnymköd)
caritive лектӧгным (lektögnym) лекъястӧгным (lekʺjastögnym)
consecutive лекнымла (leknymla) лекъяснымла (lekʺjasnymla)
genitive лекнымлӧн (leknymlön) лекъяснымлӧн (lekʺjasnymlön)
ablative лекнымлысь (leknymlysʹ) лекъяснымлысь (lekʺjasnymlysʹ)
dative лекнымлы (leknymly) лекъяснымлы (lekʺjasnymly)
inessive леканым (lekanym) лекъясаным (lekʺjasanym)
elative лексьыным (leksʹynym) лекъяссьыным (lekʺjassʹynym)
illative леканым (lekanym) лекъясаным (lekʺjasanym)
egressive лексяньыным (leksjanʹynym) лекъяссяньыным (lekʺjassjanʹynym)
approximative лекланьыным (leklanʹynym) лекъясланьыным (lekʺjaslanʹynym)
terminative лекӧдзыным (leködzynym) лекъясӧдзыным (lekʺjasödzynym)
prolative I лекӧдыным (leködynym) лекъясӧдыным (lekʺjasödynym)
II лектіыным (lektïynym) лекъястіыным (lekʺjastïynym)
*) Animate nouns almost exclusively take the type II accusative ending, whereas inanimate nouns can be used with either ending, but are more often found with type I.
Second person plural
singular plural
nominative лекныд (leknyd) лекъясныд (lekʺjasnyd)
accusative I* лекныд (leknyd) лекъясныд (lekʺjasnyd)
II* лекнытӧ (leknytö) лекъяснытӧ (lekʺjasnytö)
instrumental лекнаныд (leknanyd) лекъяснаныд (lekʺjasnanyd)
comitative лекныдкӧд (leknydköd) лекъясныдкӧд (lekʺjasnydköd)
caritive лектӧгныд (lektögnyd) лекъястӧгныд (lekʺjastögnyd)
consecutive лекныдла (leknydla) лекъясныдла (lekʺjasnydla)
genitive лекныдлӧн (leknydlön) лекъясныдлӧн (lekʺjasnydlön)
ablative лекныдлысь (leknydlysʹ) лекъясныдлысь (lekʺjasnydlysʹ)
dative лекныдлы (leknydly) лекъясныдлы (lekʺjasnydly)
inessive леканыд (lekanyd) лекъясаныд (lekʺjasanyd)
elative лексьыныд (leksʹynyd) лекъяссьыныд (lekʺjassʹynyd)
illative леканыд (lekanyd) лекъясаныд (lekʺjasanyd)
egressive лексяньыныд (leksjanʹynyd) лекъяссяньыныд (lekʺjassjanʹynyd)
approximative лекланьыныд (leklanʹynyd) лекъясланьыныд (lekʺjaslanʹynyd)
terminative лекӧдзыныд (leködzynyd) лекъясӧдзыныд (lekʺjasödzynyd)
prolative I лекӧдыныд (leködynyd) лекъясӧдыныд (lekʺjasödynyd)
II лектіыныд (lektïynyd) лекъястіыныд (lekʺjastïynyd)
*) Animate nouns almost exclusively take the type II accusative ending, whereas inanimate nouns can be used with either ending, but are more often found with type I.
Third person plural
singular plural
nominative лекныс (leknys) лекъясныс (lekʺjasnys)
accusative I* лекныс (leknys) лекъясныс (lekʺjasnys)
II* лекнысӧ (leknysö) лекъяснысӧ (lekʺjasnysö)
instrumental лекнаныс (leknanys) лекъяснаныс (lekʺjasnanys)
comitative лекнымкӧс (leknymkös) лекъяснымкӧс (lekʺjasnymkös)
caritive лектӧгныс (lektögnys) лекъястӧгныс (lekʺjastögnys)
consecutive лекнысла (leknysla) лекъяснысла (lekʺjasnysla)
genitive лекныслӧн (leknyslön) лекъясныслӧн (lekʺjasnyslön)
ablative лекныслысь (leknyslysʹ) лекъясныслысь (lekʺjasnyslysʹ)
dative лекныслы (leknysly) лекъясныслы (lekʺjasnysly)
inessive леканыс (lekanys) лекъясаныс (lekʺjasanys)
elative лексьыныс (leksʹynys) лекъяссьыныс (lekʺjassʹynys)
illative леканыс (lekanys) лекъясаныс (lekʺjasanys)
egressive лексяньыныс (leksjanʹynys) лекъяссяньыныс (lekʺjassjanʹynys)
approximative лекланьыныс (leklanʹynys) лекъясланьыныс (lekʺjaslanʹynys)
terminative лекӧдзыныс (leködzynys) лекъясӧдзыныс (lekʺjasödzynys)
prolative I лекӧдыныс (leködynys) лекъясӧдыныс (lekʺjasödynys)
II лектіыныс (lektïynys) лекъястіыныс (lekʺjastïynys)
*) Animate nouns almost exclusively take the type II accusative ending, whereas inanimate nouns can be used with either ending, but are more often found with type I.

References[edit]

  • Bubrikh, Dmitry V. (1949) Грамматика литературного Коми языка [Grammar of the literary Komi language] (in Russian), Leningrad: Zhdanov Leningrad State University, page 31
  • L. M. Beznosikova; E. A. Ajbabina; R. I. Kosnyreva (2000) Коми-Русский словарь [Komi-Russian dictionary], →ISBN, page 343

Macedonian[edit]

Pronunciation[edit]

  • IPA(key): [lɛk]
  • (file)

Etymology 1[edit]

From Proto-Slavic *lěkъ.

Noun[edit]

лек (lekm (plural лекови, diminutive лекче)

  1. medication
Declension[edit]
Derived terms[edit]
Related terms[edit]

Etymology 2[edit]

From Proto-Slavic *lьgъkъ.

Adjective[edit]

лек (lek) (comparative полек, superlative најлек)

  1. light (not heavy)
    Synonym: лесен (lesen)
Declension[edit]

Etymology 3[edit]

Noun[edit]

лек (lekm

  1. lek (Albanian currency)

Russian[edit]

Pronunciation[edit]

Noun[edit]

лек (lekm inan (genitive ле́ка, nominative plural ле́ки, genitive plural ле́ков)

  1. (numismatics) lek (currency of Albania)

Declension[edit]


Serbo-Croatian[edit]

Alternative forms[edit]

Etymology 1[edit]

From Proto-Slavic *lěkъ, borrowed from Gothic 𐌻𐌴𐌺𐌴𐌹𐍃 (lēkeis, physician)[1]. Compare Old Norse læknir, Old High German lahhi, Danish læge.

Noun[edit]

ле̑к m (Latin spelling lȇk)

  1. medicine

Declension[edit]

References[edit]

  1. ^ Petar Skok, Etimologijski rječnik hrvatskoga ili srpskoga jezika, Z., 1971, v. 2, p. 296: Obično se uzimlje da je praslavenska riječ posuđena iz gotske radne imenice lekeis

Etymology 2[edit]

From Proto-Slavic *lěkъ, from Proto-Indo-European *loykʷós.

Noun[edit]

ле̑к m (Latin spelling lȇk)

  1. little quantity
    Нема места ни за лек(а).There is absolutely no place.

Declension[edit]