mennä hukkaan

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search



mennä hukkaan

  1. to get wasted
    Viljelijän koko sato meni hukkaan.
    Farmer's entire crop got wasted.
  2. to get lost (to disappear, vanish)
    En voinut tehdä läksyjä, koska laskimeni meni hukkaan.
    I could not do my homework, because my calculator got lost.
  3. to come to nothing, come to nought (to fail completely; to have no result)
    Englannin pankin inflaation vastaiset ponnistelut menevät hukkaan, jos Yhdysvaltain keskuspankki kieltäytyy tulemasta mukaan.
    The Bank of England's anti-inflation efforts will come to nothing if the U.S. Federal Reserve refuse to join in the plan.


Inflection of mennä hukkaan (Kotus type 67/tulla, no gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. menen hukkaan en mene hukkaan 1st sing. olen mennyt hukkaan en ole mennyt hukkaan
2nd sing. menet hukkaan et mene hukkaan 2nd sing. olet mennyt hukkaan et ole mennyt hukkaan
3rd sing. menee hukkaan ei mene hukkaan 3rd sing. on mennyt hukkaan ei ole mennyt hukkaan
1st plur. menemme hukkaan emme mene hukkaan 1st plur. olemme menneet hukkaan emme ole menneet hukkaan
2nd plur. menette hukkaan ette mene hukkaan 2nd plur. olette menneet hukkaan ette ole menneet hukkaan
3rd plur. menevät hukkaan eivät mene hukkaan 3rd plur. ovat menneet hukkaan eivät ole menneet hukkaan
passive mennään hukkaan ei mennä hukkaan passive on menty hukkaan ei ole menty hukkaan
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. menin hukkaan en mennyt hukkaan 1st sing. olin mennyt hukkaan en ollut mennyt hukkaan
2nd sing. menit hukkaan et mennyt hukkaan 2nd sing. olit mennyt hukkaan et ollut mennyt hukkaan
3rd sing. meni hukkaan ei mennyt hukkaan 3rd sing. oli mennyt hukkaan ei ollut mennyt hukkaan
1st plur. menimme hukkaan emme menneet hukkaan 1st plur. olimme menneet hukkaan emme olleet menneet hukkaan
2nd plur. menitte hukkaan ette menneet hukkaan 2nd plur. olitte menneet hukkaan ette olleet menneet hukkaan
3rd plur. menivät hukkaan eivät menneet hukkaan 3rd plur. olivat menneet hukkaan eivät olleet menneet hukkaan
passive mentiin hukkaan ei menty hukkaan passive oli menty hukkaan ei ollut menty hukkaan
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. menisin hukkaan en menisi hukkaan 1st sing. olisin mennyt hukkaan en olisi mennyt hukkaan
2nd sing. menisit hukkaan et menisi hukkaan 2nd sing. olisit mennyt hukkaan et olisi mennyt hukkaan
3rd sing. menisi hukkaan ei menisi hukkaan 3rd sing. olisi mennyt hukkaan ei olisi mennyt hukkaan
1st plur. menisimme hukkaan emme menisi hukkaan 1st plur. olisimme menneet hukkaan emme olisi menneet hukkaan
2nd plur. menisitte hukkaan ette menisi hukkaan 2nd plur. olisitte menneet hukkaan ette olisi menneet hukkaan
3rd plur. menisivät hukkaan eivät menisi hukkaan 3rd plur. olisivat menneet hukkaan eivät olisi menneet hukkaan
passive mentäisiin hukkaan ei mentäisi hukkaan passive olisi menty hukkaan ei olisi menty hukkaan
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. mene hukkaan älä mene hukkaan 2nd sing. ole mennyt hukkaan älä ole mennyt hukkaan
3rd sing. menköön hukkaan älköön menkö hukkaan 3rd sing. olkoon mennyt hukkaan älköön olko mennyt hukkaan
1st plur. menkäämme hukkaan älkäämme menkö hukkaan 1st plur. olkaamme menneet hukkaan älkäämme olko menneet hukkaan
2nd plur. menkää hukkaan älkää menkö hukkaan 2nd plur. olkaa menneet hukkaan älkää olko menneet hukkaan
3rd plur. menkööt hukkaan älkööt menkö hukkaan 3rd plur. olkoot menneet hukkaan älkööt olko menneet hukkaan
passive mentäköön hukkaan älköön mentäkö hukkaan passive olkoon menty hukkaan älköön olko menty hukkaan
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. mennen hukkaan en menne hukkaan 1st sing. lienen mennyt hukkaan en liene mennyt hukkaan
2nd sing. mennet hukkaan et menne hukkaan 2nd sing. lienet mennyt hukkaan et liene mennyt hukkaan
3rd sing. mennee hukkaan ei menne hukkaan 3rd sing. lienee mennyt hukkaan ei liene mennyt hukkaan
1st plur. mennemme hukkaan emme menne hukkaan 1st plur. lienemme menneet hukkaan emme liene menneet hukkaan
2nd plur. mennette hukkaan ette menne hukkaan 2nd plur. lienette menneet hukkaan ette liene menneet hukkaan
3rd plur. mennevät hukkaan eivät menne hukkaan 3rd plur. lienevät menneet hukkaan eivät liene menneet hukkaan
passive mentäneen hukkaan ei mentäne hukkaan passive lienee menty hukkaan ei liene menty hukkaan
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st mennä hukkaan present menevä hukkaan mentävä hukkaan
long 1st2 mennäkseen hukkaan past mennyt hukkaan menty hukkaan
2nd inessive1 mennessä hukkaan mentäessä hukkaan agent1, 3 menemä hukkaan
instructive mennen hukkaan negative menemätön hukkaan
3rd inessive menemässä hukkaan 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative menemästä hukkaan
illative menemään hukkaan
adessive menemällä hukkaan
abessive menemättä hukkaan
instructive menemän hukkaan mentämän hukkaan
4th nominative meneminen hukkaan
partitive menemistä hukkaan
5th2 menemäisillään hukkaan