muuttua

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to navigation Jump to search

Finnish[edit]

Etymology[edit]

muuttaa +‎ -ua (passive verb)

Pronunciation[edit]

  • IPA(key): /ˈmuːtːuɑˣ/, [ˈmuːt̪ːuɑ(ʔ)]
  • Rhymes: -uːtːuɑ
  • Syllabification(key): muut‧tu‧a

Verb[edit]

muuttua

  1. (intransitive) to change, alter (become different)
  2. (intransitive + translative) to become, grow, turn (into)
  3. (intransitive) to vary

Conjugation[edit]

Inflection of muuttua (Kotus type 52*C/sanoa, tt-t gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. muutun en muutu 1st sing. olen muuttunut en ole muuttunut
2nd sing. muutut et muutu 2nd sing. olet muuttunut et ole muuttunut
3rd sing. muuttuu ei muutu 3rd sing. on muuttunut ei ole muuttunut
1st plur. muutumme emme muutu 1st plur. olemme muuttuneet emme ole muuttuneet
2nd plur. muututte ette muutu 2nd plur. olette muuttuneet ette ole muuttuneet
3rd plur. muuttuvat eivät muutu 3rd plur. ovat muuttuneet eivät ole muuttuneet
passive muututaan ei muututa passive on muututtu ei ole muututtu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. muutuin en muuttunut 1st sing. olin muuttunut en ollut muuttunut
2nd sing. muutuit et muuttunut 2nd sing. olit muuttunut et ollut muuttunut
3rd sing. muuttui ei muuttunut 3rd sing. oli muuttunut ei ollut muuttunut
1st plur. muutuimme emme muuttuneet 1st plur. olimme muuttuneet emme olleet muuttuneet
2nd plur. muutuitte ette muuttuneet 2nd plur. olitte muuttuneet ette olleet muuttuneet
3rd plur. muuttuivat eivät muuttuneet 3rd plur. olivat muuttuneet eivät olleet muuttuneet
passive muututtiin ei muututtu passive oli muututtu ei ollut muututtu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. muuttuisin en muuttuisi 1st sing. olisin muuttunut en olisi muuttunut
2nd sing. muuttuisit et muuttuisi 2nd sing. olisit muuttunut et olisi muuttunut
3rd sing. muuttuisi ei muuttuisi 3rd sing. olisi muuttunut ei olisi muuttunut
1st plur. muuttuisimme emme muuttuisi 1st plur. olisimme muuttuneet emme olisi muuttuneet
2nd plur. muuttuisitte ette muuttuisi 2nd plur. olisitte muuttuneet ette olisi muuttuneet
3rd plur. muuttuisivat eivät muuttuisi 3rd plur. olisivat muuttuneet eivät olisi muuttuneet
passive muututtaisiin ei muututtaisi passive olisi muututtu ei olisi muututtu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. muutu älä muutu 2nd sing. ole muuttunut älä ole muuttunut
3rd sing. muuttukoon älköön muuttuko 3rd sing. olkoon muuttunut älköön olko muuttunut
1st plur. muuttukaamme älkäämme muuttuko 1st plur. olkaamme muuttuneet älkäämme olko muuttuneet
2nd plur. muuttukaa älkää muuttuko 2nd plur. olkaa muuttuneet älkää olko muuttuneet
3rd plur. muuttukoot älkööt muuttuko 3rd plur. olkoot muuttuneet älkööt olko muuttuneet
passive muututtakoon älköön muututtako passive olkoon muututtu älköön olko muututtu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. muuttunen en muuttune 1st sing. lienen muuttunut en liene muuttunut
2nd sing. muuttunet et muuttune 2nd sing. lienet muuttunut et liene muuttunut
3rd sing. muuttunee ei muuttune 3rd sing. lienee muuttunut ei liene muuttunut
1st plur. muuttunemme emme muuttune 1st plur. lienemme muuttuneet emme liene muuttuneet
2nd plur. muuttunette ette muuttune 2nd plur. lienette muuttuneet ette liene muuttuneet
3rd plur. muuttunevat eivät muuttune 3rd plur. lienevät muuttuneet eivät liene muuttuneet
passive muututtaneen ei muututtane passive lienee muututtu ei liene muututtu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st muuttua present muuttuva muututtava
long 1st2 muuttuakseen past muuttunut muututtu
2nd inessive1 muuttuessa muututtaessa agent1, 3 muuttuma
instructive muuttuen negative muuttumaton
3rd inessive muuttumassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix or the 3rd infinitives.

elative muuttumasta
illative muuttumaan
adessive muuttumalla
abessive muuttumatta
instructive muuttuman muututtaman
4th nominative muuttuminen
partitive muuttumista
5th2 muuttumaisillaan

Synonyms[edit]


Ingrian[edit]

Etymology[edit]

From muuttaa (to change) +‎ -ua. Akin to Finnish muuttua.

Pronunciation[edit]

Verb[edit]

muuttua

  1. (intransitive) to change
    • 1936, L. G. Terehova; V. G. Erdeli, Mihailov and P. I. Maksimov, transl., Geografia: oppikirja iƶoroin alkușkoulun kolmatta klaassaa vart (ensimäine osa), Leningrad: Riikin Ucebno-Pedagogiceskoi Izdateljstva, page 6:
      „Kura“ ja „oikia“ pooli muuttuu.
      The „left“ and „right“ direction changes.
  2. (intransitive + translative) to turn (into)
    • 1936, V. I. Junus, Iƶoran Keelen Grammatikka[1], Leningrad: Riikin Ucebno-pedagogiceskoi Izdateljstva, page 3:
      Näijen rantakylliin iƶorat jo suuremmaks osaks ollaa muuttuneet venäläisiks, vennään keeltä seel läätää tihimpää ku iƶoran keeltä, ja sentää möö tämän dialektan materialoja emmä noise katsomaa.
      The Ingrians of these coastal villages are for the most part turning into Russians, there the Russian language is spoken more often than the Ingrian language, and therefore we will not begin to look at this dialects' materials.

Conjugation[edit]

Conjugation of muuttua (type 1/ampua, tt-t gradation)
Indikativa
Preesens Perfekta
positive negative positive negative
1st singular muutun en muutu 1st singular oon muuttunt, oon muuttunut en oo muuttunt, en oo muuttunut
2nd singular muutut et muutu 2nd singular oot muuttunt, oot muuttunut et oo muuttunt, et oo muuttunut
3rd singular muuttuu ei muutu 3rd singular ono muuttunt, ono muuttunut ei oo muuttunt, ei oo muuttunut
1st plural muutumma emmä muutu 1st plural oomma muuttunneet emmä oo muuttunneet
2nd plural muututta että muutu 2nd plural ootta muuttunneet että oo muuttunneet
3rd plural muuttuut1), muuttuvat2), muututaa evät muutu 3rd plural ovat muuttunneet evät oo muuttunneet
impersonal muututaa ei muututa impersonal ono muututtu ei oo muututtu
Imperfekta Pluskvamperfekta
positive negative positive negative
1st singular muutuin en muuttunt, en muuttunut 1st singular olin muuttunt, olin muuttunut en olt muuttunt, en olt muuttunut
2nd singular muutuit et muuttunt, et muuttunut 2nd singular olit muuttunt, olit muuttunut et olt muuttunt, et olt muuttunut
3rd singular muuttui ei muuttunt, ei muuttunut 3rd singular oli muuttunt, oli muuttunut ei olt muuttunt, ei olt muuttunut
1st plural muutuimma emmä muuttunneet 1st plural olimma muuttunneet emmä olleet muuttunneet
2nd plural muutuitta että muuttunneet 2nd plural olitta muuttunneet että olleet muuttunneet
3rd plural muuttuit1), muuttuivat2), muututtii evät muuttunneet 3rd plural olivat muuttunneet evät olleet muuttunneet
impersonal muututtii ei muututtu impersonal oli muututtu ei olt muututtu
Konditsionala
Preesens Perfekta
positive negative positive negative
1st singular muuttuisin en muuttuis 1st singular olisin muuttunt, olisin muuttunut en olis muuttunt, en olis muuttunut
2nd singular muuttuisit, muuttuist1) et muuttuis 2nd singular olisit muuttunt, olisit muuttunut et olis muuttunt, et olis muuttunut
3rd singular muuttuis ei muuttuis 3rd singular olis muuttunt, olis muuttunut ei olis muuttunt, ei olis muuttunut
1st plural muuttuisimma emmä muuttuis 1st plural olisimma muuttunneet emmä olis muuttunneet
2nd plural muuttuisitta että muuttuis 2nd plural olisitta muuttunneet että olis muuttunneet
3rd plural muuttuisiit1), muuttuisivat2), muututtais evät muuttuis 3rd plural olisivat muuttunneet evät olis muuttunneet
impersonal muututtais ei muututtais impersonal olis muututtu ei olis muututtu
Imperativa
Preesens Perfekta
positive negative positive negative
1st singular 1st singular
2nd singular muutu elä muutu 2nd singular oo muuttunt, oo muuttunut elä oo muuttunt, elä oo muuttunut
3rd singular muuttukoo elköö muuttuko 3rd singular olkoo muuttunt, olkoo muuttunut elköö olko muuttunt, elköö olko muuttunut
1st plural 1st plural
2nd plural muuttukaa elkää muuttuko 2nd plural olkaa muuttunneet elkää olko muuttunneet
3rd plural muuttukoot elkööt muuttuko 3rd plural olkoot muuttunneet elkööt olko muuttunneet
impersonal muututtakkoo elköö muututtako impersonal olkoo muututtu elköö olko muututtu
Potentsiala
Preesens
positive negative
1st singular muuttunen en muuttune
2nd singular muuttunet et muuttune
3rd singular muuttunoo ei muuttune
1st plural muuttunemma emmä muuttune
2nd plural muuttunetta että muuttune
3rd plural muuttunoot evät muuttune
impersonal muututtannoo ei muututtane
Nominal forms
Infinitivat Partisipat
active passive
1st muuttua present muuttuva muututtava
2nd inessive muuttujees past muuttunt, muuttunut muututtu
instructive muuttuen 1) Chiefly in the Soikkola dialect.
2) Chiefly in the Ala-Laukaa dialect.
*) For the imperative, the 2nd plural (muuttukaa) may be used for the 3rd person as well.
**) The interrogative is formed by adding the suffix -k (-ka?/-kä?) to the indicative, or -kse to the potential.
***) In folk poetry, a long first infinitive can be formed by adding the suffix -kse, followed by possessive suffixes, to the first infinitive. Note that sometimes gemination may be undone by this addition.
3rd illative muuttumaa
inessive muuttumaas
elative muuttumast
abessive muuttumata
4th nominative muuttumiin
partitive muuttumista, muuttumist

Derived terms[edit]

References[edit]

  • Ruben E. Nirvi (1971) Inkeroismurteiden Sanakirja, Helsinki: Suomalais-Ugrilainen Seura, page 323

Votic[edit]

Etymology[edit]

muutta +‎ -ua

Pronunciation[edit]

  • (Luuditsa, Liivtšülä) IPA(key): /ˈmuːtːuɑ/, [ˈmuːtːuɑ]
  • Rhymes: -uːtːuɑ
  • Hyphenation: muut‧tua

Verb[edit]

muuttua

  1. (intransitive) to change

Inflection[edit]

Conjugation of muuttua (type II-1/kuttsua, tt-t gradation)
Indicative
Present Perfect
positive negative positive negative
1st singular muutun en muutu 1st singular õõn muuttunnu en õõ muuttunnu
2nd singular muutud ed muutu 2nd singular õõd muuttunnu ed õõ muuttunnu
3rd singular muutub eb muutu 3rd singular on muuttunnu eb õõ muuttunnu
1st plural muutummõ emmä muutu 1st plural öõmmõ muuttunnu emmä õõ muuttunnu
2nd plural muututtõ että muutu 2nd plural õõttõ muuttunnu että õõ muuttunnu
3rd plural muututa eväd muutu 3rd plural õlla muututtu eväd õõ muututtu
impersonal muututa eväd muutu impersonal õlla muututtu eväd õõ muututtu
Imperfect Pluperfect
positive negative positive negative
1st singular muuttuzin en muuttunnu 1st singular õlin muuttunnu
2nd singular muuttuzid ed muuttunnu 2nd singular õlid muuttunnu
3rd singular muuttu eb muuttunnu 3rd singular õli muuttunnu
1st plural muuttuzimmõ emmä muuttunnu 1st plural õlimmõ muuttunnu
2nd plural muuttuzittõ että muuttunnu 2nd plural õlittõ muuttunnu
3rd plural muututti eväd muututtu 3rd plural õlti muututtu
impersonal muututti eväd muututtu impersonal õlti muututtu
Conditional
Present Perfect
positive negative positive negative
1st singular muuttuizin en muuttuizʹ 1st singular õllõizin muuttunnu en õllõizʹ muuttunnu
2nd singular muuttuizid ed muuttuizʹ 2nd singular õllõizid muuttunnu ed õllõizʹ muuttunnu
3rd singular muuttuizʹ eb muuttuizʹ 3rd singular õllõizʹ muuttunnu eb õllõizʹ muuttunnu
1st plural muuttuizimmõ emmä muuttuizʹ 1st plural õllõizimmõ muuttunnu emmä õllõizʹ muuttunnu
2nd plural muuttuizittõ että muuttuizʹ 2nd plural õllõizittõ muuttunnu että õllõizʹ muuttunnu
3rd plural muututtaizʹ eväd muututtaizʹ 3rd plural õltaizʹ muututtu eväd õltaizʹ muututtu
impersonal muututtaizʹ eväd muututtaizʹ impersonal õltaizʹ muututtu eväd õltaizʹ muututtu
Imperative
Present
positive negative
1st singular
2nd singular muutu elä muutu
3rd singular muuttugo elko muuttugo
1st plural
2nd plural muuttuga elka muuttuga
3rd plural muuttugod
impersonal
Nominal forms
Infinitives Participles
active passive
1st muuttua present muuttujõ
2nd illative muuttuma past muuttunnu muututtu
inessive muuttumõz
elative muuttumassõ
abessive muuttumattõ

References[edit]

  • V. Hallap, E. Adler, S. Grünberg, M. Leppik (2012), “muuttua”, in Vadja keele sõnaraamat [A dictionary of the Votic language], 2 edition, Tallinn