четверг

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to navigation Jump to search

Komi-Zyrian[edit]

Days of the week
Previous: середа (sereda)
Next: пекнича (pekniča)

Etymology[edit]

Borrowed from Russian четверг (četverg).

Pronunciation[edit]

  • IPA(key): /ˈt͡ɕetʋerɡ/, [ˈt͡ɕetʋerɡ]
  • Hyphenation: чет‧верг

Noun[edit]

четверг (četverg)

  1. Thursday

Declension[edit]

Declension of четверг
singular plural
nominative четверг (četverg) четвергъяс (četvergʺjas)
accusative четверг (četverg) четвергъяс (četvergʺjas)
instrumental четвергӧн (četvergön) четвергъясӧн (četvergʺjasön)
comitative четвергкӧд (četvergköd) четвергъяскӧд (četvergʺjasköd)
caritive четвергтӧг (četvergtög) четвергъястӧг (četvergʺjastög)
consecutive четвергла (četvergla) четвергъясла (četvergʺjasla)
genitive четверглӧн (četverglön) четвергъяслӧн (četvergʺjaslön)
ablative четверглысь (četverglysʹ) четвергъяслысь (četvergʺjaslysʹ)
dative четверглы (četvergly) четвергъяслы (četvergʺjasly)
inessive четвергын (četvergyn) четвергъясын (četvergʺjasyn)
elative четвергысь (četvergysʹ) четвергъясысь (četvergʺjasysʹ)
illative четвергӧ (četvergö) четвергъясӧ (četvergʺjasö)
egressive четвергсянь (četvergsjanʹ) четвергъяссянь (četvergʺjassjanʹ)
approximative четверглань (četverglanʹ) четвергъяслань (četvergʺjaslanʹ)
terminative четвергӧдз (četvergödz) четвергъясӧдз (četvergʺjasödz)
prolative четвергӧд (četvergöd) четвергъясӧд (četvergʺjasöd)
четвергті (četvergtï) четвергъясті (četvergʺjastï)
Possessive declension of четверг
First person singular
singular plural
nominative четвергӧй (četvergöj) четвергъясӧй (četvergʺjasöj)
accusative четвергӧй (četvergöj) четвергъясӧй (četvergʺjasöj)
instrumental четвергнам (četvergnam) четвергъяснам (četvergʺjasnam)
comitative четвергӧйкӧд (četvergöjköd) четвергъясӧйкӧд (četvergʺjasöjköd)
caritive четвергтӧгым (četvergtögym) четвергъястӧгым (četvergʺjastögym)
consecutive четвергӧйла (četvergöjla) четвергъясӧйла (četvergʺjasöjla)
genitive четвергӧйлӧн (četvergöjlön) четвергъясӧйлӧн (četvergʺjasöjlön)
ablative четвергӧйлысь (četvergöjlysʹ) четвергъясӧйлысь (četvergʺjasöjlysʹ)
dative четвергӧйлы (četvergöjly) четвергъясӧйлы (četvergʺjasöjly)
inessive четвергам (četvergam) четвергъясам (četvergʺjasam)
elative четвергсьым (četvergsʹym) четвергъяссьым (četvergʺjassʹym)
illative четвергам (četvergam) четвергъясам (četvergʺjasam)
egressive четвергсяньым (četvergsjanʹym) четвергъяссяньым (četvergʺjassjanʹym)
approximative четвергланьым (četverglanʹym) четвергъясланьым (četvergʺjaslanʹym)
terminative четвергӧдзым (četvergödzym) четвергъясӧдзым (četvergʺjasödzym)
prolative четвергӧдым (četvergödym) четвергъясӧдым (četvergʺjasödym)
четвергтіым (četvergtïym) четвергъястіым (četvergʺjastïym)
Second person singular
singular plural
nominative четвергыд (četvergyd) четвергъясыд (četvergʺjasyd)
accusative четвергыд (četvergyd) четвергъясыд (četvergʺjasyd)
instrumental четвергнад (četvergnad) четвергъяснад (četvergʺjasnad)
comitative четвергыдкӧд (četvergydköd) четвергъясыдкӧд (četvergʺjasydköd)
caritive четвергтӧгыд (četvergtögyd) четвергъястӧгыд (četvergʺjastögyd)
consecutive четвергыдла (četvergydla) четвергъясыдла (četvergʺjasydla)
genitive четвергыдлӧн (četvergydlön) четвергъясыдлӧн (četvergʺjasydlön)
ablative четвергыдлысь (četvergydlysʹ) четвергъясыдлысь (četvergʺjasydlysʹ)
dative четвергыдлы (četvergydly) четвергъясыдлы (četvergʺjasydly)
inessive четвергад (četvergad) четвергъясад (četvergʺjasad)
elative четвергсьыд (četvergsʹyd) четвергъяссьыд (četvergʺjassʹyd)
illative четвергад (četvergad) четвергъясад (četvergʺjasad)
egressive четвергсяньыд (četvergsjanʹyd) четвергъяссяньыд (četvergʺjassjanʹyd)
approximative четвергланьыд (četverglanʹyd) четвергъясланьыд (četvergʺjaslanʹyd)
terminative четвергӧдзыд (četvergödzyd) четвергъясӧдзыд (četvergʺjasödzyd)
prolative четвергӧдыд (četvergödyd) четвергъясӧдыд (četvergʺjasödyd)
четвергтіыд (četvergtïyd) четвергъястіыд (četvergʺjastïyd)
Third person singular
singular plural
nominative четвергыс (četvergys) четвергъясыс (četvergʺjasys)
accusative четвергыс (četvergys) четвергъясыс (četvergʺjasys)
instrumental четвергнас (četvergnas) четвергъяснас (četvergʺjasnas)
comitative четвергыскӧд (četvergysköd) четвергъясыскӧд (četvergʺjasysköd)
caritive четвергтӧгыс (četvergtögys) четвергъястӧгыс (četvergʺjastögys)
consecutive четвергысла (četvergysla) четвергъясысла (četvergʺjasysla)
genitive четвергыслӧн (četvergyslön) четвергъясыслӧн (četvergʺjasyslön)
ablative четвергыслысь (četvergyslysʹ) четвергъясыслысь (četvergʺjasyslysʹ)
dative четвергыслы (četvergysly) четвергъясыслы (četvergʺjasysly)
inessive четвергас (četvergas) четвергъясас (četvergʺjasas)
elative четвергсьыс (četvergsʹys) четвергъяссьыс (četvergʺjassʹys)
illative четвергас (četvergas) четвергъясас (četvergʺjasas)
egressive четвергсяньыс (četvergsjanʹys) четвергъяссяньыс (četvergʺjassjanʹys)
approximative четвергланьыс (četverglanʹys) четвергъясланьыс (četvergʺjaslanʹys)
terminative четвергӧдзыс (četvergödzys) четвергъясӧдзыс (četvergʺjasödzys)
prolative четвергӧдыс (četvergödys) четвергъясӧдыс (četvergʺjasödys)
четвергтіыс (četvergtïys) четвергъястіыс (četvergʺjastïys)
First person plural
singular plural
nominative четвергным (četvergnym) четвергъясным (četvergʺjasnym)
accusative четвергным (četvergnym) четвергъясным (četvergʺjasnym)
instrumental четвергнаным (četvergnanym) четвергъяснаным (četvergʺjasnanym)
comitative четвергнымкӧд (četvergnymköd) четвергъяснымкӧд (četvergʺjasnymköd)
caritive четвергтӧгным (četvergtögnym) четвергъястӧгным (četvergʺjastögnym)
consecutive четвергнымла (četvergnymla) четвергъяснымла (četvergʺjasnymla)
genitive четвергнымлӧн (četvergnymlön) четвергъяснымлӧн (četvergʺjasnymlön)
ablative четвергнымлысь (četvergnymlysʹ) четвергъяснымлысь (četvergʺjasnymlysʹ)
dative четвергнымлы (četvergnymly) четвергъяснымлы (četvergʺjasnymly)
inessive четверганым (četverganym) четвергъясаным (četvergʺjasanym)
elative четвергсьыным (četvergsʹynym) четвергъяссьыным (četvergʺjassʹynym)
illative четверганым (četverganym) четвергъясаным (četvergʺjasanym)
egressive четвергсяньыным (četvergsjanʹynym) четвергъяссяньыным (četvergʺjassjanʹynym)
approximative четвергланьыным (četverglanʹynym) четвергъясланьыным (četvergʺjaslanʹynym)
terminative четвергӧдзыным (četvergödzynym) четвергъясӧдзыным (četvergʺjasödzynym)
prolative четвергӧдыным (četvergödynym) четвергъясӧдыным (četvergʺjasödynym)
четвергтіыным (četvergtïynym) четвергъястіыным (četvergʺjastïynym)
Second person plural
singular plural
nominative четвергныд (četvergnyd) четвергъясныд (četvergʺjasnyd)
accusative четвергныд (četvergnyd) четвергъясныд (četvergʺjasnyd)
instrumental четвергнаныд (četvergnanyd) четвергъяснадныд (četvergʺjasnadnyd)
comitative четвергныдкӧд (četvergnydköd) четвергъясныдкӧд (četvergʺjasnydköd)
caritive четвергтӧгныд (četvergtögnyd) четвергъястӧгныд (četvergʺjastögnyd)
consecutive четвергныдла (četvergnydla) четвергъясныдла (četvergʺjasnydla)
genitive четвергныдлӧн (četvergnydlön) четвергъясныдлӧн (četvergʺjasnydlön)
ablative четвергныдлысь (četvergnydlysʹ) четвергъясныдлысь (četvergʺjasnydlysʹ)
dative четвергныдлы (četvergnydly) четвергъясныдлы (četvergʺjasnydly)
inessive четверганыд (četverganyd) четвергъясаныд (četvergʺjasanyd)
elative четвергсьыныд (četvergsʹynyd) четвергъяссьыныд (četvergʺjassʹynyd)
illative четверганыд (četverganyd) четвергъясаныд (četvergʺjasanyd)
egressive четвергсяньыныд (četvergsjanʹynyd) четвергъяссяньыныд (četvergʺjassjanʹynyd)
approximative четвергланьыныд (četverglanʹynyd) четвергъясланьыныд (četvergʺjaslanʹynyd)
terminative четвергӧдзныд (četvergödznyd) четвергъясӧдзныд (četvergʺjasödznyd)
prolative четвергӧдныд (četvergödnyd) четвергъясӧдныд (četvergʺjasödnyd)
четвергтіныд (četvergtïnyd) четвергъястіныд (četvergʺjastïnyd)
Third person plural
singular plural
nominative четвергныс (četvergnys) четвергъясныс (četvergʺjasnys)
accusative четвергныс (četvergnys) четвергъясныс (četvergʺjasnys)
instrumental четвергнаныс (četvergnanys) четвергъяснаныс (četvergʺjasnanys)
comitative четвергныскӧд (četvergnysköd) четвергъясныскӧд (četvergʺjasnysköd)
caritive четвергтӧгныс (četvergtögnys) четвергъястӧгныс (četvergʺjastögnys)
consecutive четвергнысла (četvergnysla) четвергъясныссла (četvergʺjasnyssla)
genitive четвергныслӧн (četvergnyslön) четвергъяснысслӧн (četvergʺjasnysslön)
ablative четвергныслысь (četvergnyslysʹ) четвергъяснысслысь (četvergʺjasnysslysʹ)
dative четвергныслы (četvergnysly) четвергъяснысслы (četvergʺjasnyssly)
inessive четверганыс (četverganys) четвергъясаныс (četvergʺjasanys)
elative четвергсьыныс (četvergsʹynys) четвергъяссьыныс (četvergʺjassʹynys)
illative четверганыс (četverganys) четвергъясаныс (četvergʺjasanys)
egressive четвергсяньныс (četvergsjanʹnys) четвергъяссяньныс (četvergʺjassjanʹnys)
approximative четвергланьныс (četverglanʹnys) четвергъясланьныс (četvergʺjaslanʹnys)
terminative четвергӧдзныс (četvergödznys) четвергъясӧдзныс (četvergʺjasödznys)
prolative четвергӧдныс (četvergödnys) четвергъясӧдныс (četvergʺjasödnys)
четвергтіныс (četvergtïnys) четвергъястіныс (četvergʺjastïnys)

References[edit]

  • A. I. Podorova, editor (1948) Коми-Русский словарь [Komi-Russian dictionary], Syktyvkar: Коми Государственное Издательство, page 209
  • N. D. Manova (1994) Учимся говорить по-Коми [Learning to speak Komi] (in Russian), Syktyvkar, →ISBN, page 70
  • L. M. Beznosikova; E. A. Ajbabina; R. I. Kosnyreva (2000) Коми-Русский словарь [Komi-Russian dictionary], →ISBN, page 698

Russian[edit]

Etymology[edit]

Derivation from Proto-Slavic *četvьrtъkъ, as in other Slavic languages, formally impossible - but c.f. Samogitian ketvergs (Thursday).

Pronunciation[edit]

  • (Junior norm) IPA(key): [t͡ɕɪtˈvʲerk]
  • (Senior norm) IPA(key): [t͡ɕɪtʲˈvʲerʲk] (phonetic respelling: четьве́рьг)
  • (file)

Noun[edit]

четве́рг (četvérgm inan (genitive четверга́, nominative plural четверги́, genitive plural четверго́в)

  1. Thursday
    в четве́ргv četvérgon Thursday
    по четверга́мpo četvergámon Thursdays
    к четвергу́k četvergúby Thursday
    с четверга́s četvergáfrom Thursday
    с четверга́ до пя́тницыs četvergá do pjátnicyfrom Thursday to Friday
    в сле́дующий четве́ргv slédujuščij četvérgnext Thursday

Declension[edit]

See also[edit]

Idioms[edit]

Descendants[edit]

  • Bezhta: четверг (četverg)
  • Komi-Zyrian: четверг (četverg)